Suoritustapa
Kurssin voi suorittaa kahdella tavalla: joko osallistumalla lähiopetukseen tai pikakurssille. Suoritustapaa harkitessa on suositeltavaa ottaa huomioon seuraavat tekijät.
- menestys lähtötasotesteissä
- oma arvio TVT-taidoista
- käytettävissä oleva aika
Jos katsot olevasi kokematon tietokoneiden parissa, tai lähtötasotestiesi pistemäärä jää alle 40 % maksimista, tai et esimerkiksi onnistu tekemään lähtötasotestejä, osallistu lähiopetukseen.
Jos lähtötasotesteistä saamasi pistemäärät ovat 40-70 % maksimista, sinun kannattaa harkita itseopiskelua ja pikakurssia, jos pidät sitä houkuttelevampana vaihtoehtona. Todennäköisesti hyötyisit kuitenkin myös lähiopetuksesta.
Jos saat lähtötasotestien kaikista osa-alueista yli 70 % maksimipisteistä ja pidät itseäsi kokeneena TVT-asioissa, osallistu pikakurssille.
Viime kädessä suoritustapa on makuasia, mutta mitä kokeneempi atk-asioissa olet, sitä tehokkaampaa on suorittaa kurssi pikakurssina.
Lähtötasotestit
Lähtötasotestit löytyvät Moodlesta: http://moodle.helsinki.fi/ Lähtötasotestit löydät Valtiotieteellisen tiedekunnan alta joko TVT-ajokortin lähiopetuskurssin tai pikaopetuskurssin kurssialueelta. Kurssialueiden salasana on valtsika.
Lähiopetukseen kuuluvat:
- Lähtötasotestit
- Vapaaehtoiset luennot
- TVT-ajokortin oppimateriaalien opiskelu itsenäisesti omalla ajalla
- Pakolliset harjoituskokoontumiset (7x2t), joissa suoritetaan myös kurssin osatentit. Kukin osatentti vaatii 70 % tai enemmän pisteitä läpipääsyyn. Huonosti menneitä osatenttejä voi uusia myöhemmissä harjoituksissa
Plussana enemmän opastusta ja vertaistukea, miinuksena pakolliset harjoitusläsnäolot
Pikakurssiin kuuluvat:
- Lähtötasotestit
- Vapaaehtoiset luennot
- TVT-ajokortin oppimateriaalien opiskelu itsenäisesti, omaa osaamista valikoidusti täydentäen
- Vapaaehtoiset tukiopetuskerrat, joissa on vertaistukea, ja ohjaaja vastaamassa kysymyksiin (mutta jos ryhmä on täynnä, ohjaajan aika on jakautunut sinun ja 13 muun opiskelijan kesken, joten älä odota yksityisopetusta). Muista ilmoittautua!
- Itsenäisesti tehtävät kotitehtävät (www-sivun teko ja tekstinkäsittelyharjoitus), jotka palautetaan tenttitilaisuuteen
- Osatenttien suoritus kerralla tenttitilaisuudessa kurssin lopuksi
Plussana enemmän suoritusvapautta asiat jo osaaville, miinuksena vähemmän opastusta, ja tenttien suoritus yhdessä pötkössä. Tenttejä on siis vain yksi kerta, mutta siinä suoritetaan kaikki viisi osiota.
Oppimateriaali
Kurssin oppimateriaalina käytetään yliopiston yhteistä TVT-ajokorttimateriaalia. Materiaali on tarkoitettu luettavaksi valikoivasti omia tietoja täydentäen. Sitä ei kannata lukea lineaarisesti alusta loppuun, paitsi jos on täysin kokematon tietokoneiden käyttäjä. Materiaalin yhteydessä olevia harjoitustehtäviä tehdään yhdessä lähiopetuksessa. Pikakurssilaisten kannattaa tehdä harjoituksia itsenäisesti.