Tulostettava versio tuotettu 2006-05-09 10.42.38

Jaksot ja kurssit

Kandidaatin opinnot

Laajuus: Op 180 Ov 120

  • Pääaineen opinnot 80 op: perus- ja aineopinnot (ml tutkielma, HOPS, työelämäorientaatio)
  • Yleisopinnot 27 op/20 ov: Orientoiva HOPS, kieliopinnot, tvt-opinnot, tilastotieteen johdantokurssi, yhteiskuntatieteet ja argumentaatio 80 op
  • Sivuaineopinnot : joko kahdessa aineessa perusopinnot (50 op) tai yhdessä perus- ja aineopinnot (60 op)
  • Vapaavalintaisia opintoja 13/23 op

Alajaksot

Yleisopinnot kandidaatin tutkinnossa

Laajuus: Op 27 Ov 20

Yleisopinnot ovat luonteeltaan yleissivistäviä, muita opintoja tukevia opintoja ja niitä voi sisällyttää tutkintoon myös vapaasti valittavina opintoina. Yleisopinnot ovat esitetty opinto-oppaan yhteisessä osassa http://www.valt.helsinki.fi/opetus/valt .

Pääjaksot

Perusopinnot

Ooditunniste 770000

Laajuus: Op 25 Ov 15

  • Opiskelijat, jotka syksyllä 2005 aloittavat perusopinnot alusta , suorittavat ne kokonaan uuden rakenteen ja uusien tutkintovaatimusten mukaisesti (alla luetellut jaksot P1-P3).
  • Opiskelijat, jotka ovat aloittaneet perusopinnot aiemmin , vanhojen tutkintovaatimusten mukaan, suorittavat perusopintokokonaisuuden loppuun ns. vastaavuustaulukon mukaisesti. Vanhan ja uuden opintorakenteen vastaavuustaulukko löytyy oppaan yleisosasta kohdasta Tutkintouudistus tai sivulta http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/opiskelu/tutkinnonuudistus05/index.htm kohdasta Siirtymäkauden ohjeita sekä vanhan ja uuden opintorakenteen vastaavuustaulukko. Epäselvissä tilanteissa pyydetään ottamaan yhteyttä amanuenssiin: marjo.anomaa@helsinki.fi tai p. 191 24851.

Perusopintojen vastuuopettaja lukuvuonna 2005-06:

Kokonaisuusmerkintä viestinnän perusopinnoista: Kun opiskelija on suorittanut kaikki aineopintoihin kuuluvat jaksot, haetaan kokonaisuusmerkintä vastuuopettajalta seuraavasti: Opiskelija toimittaa Liina Puustiselle opintosuoritusotteen, johon on jo selkeästi merkinnyt (esim. alleviivaamalla tai ympyröimällä) ne jaksot, joista kokonaisuus koostuu. Kokonaisuusmerkintää ei anneta puutteellisesti tai epäselvästi merkityn otteen perusteella. Opintosuoritusote mielellään virallinen, mutta myös WebOodista tulostettu epävirallinen ote kelpaa.

Tavoite

Viestinnän perusopinnoissa tutustutaan joukkoviestinten ja organisaatioiden viestintään sosiaalisena, kulttuurisena ja historiallisena ilmiönä. Opintokokonaisuus koostuu kolmesta opintojaksosta. Ensimmäisen ja toisen opintojakson tavoitteena on hahmottaa pääsuuntaukset viestinnän teorioista sekä omaksua tieteenalan keskeiset käsitteet. Kolmannen jakson tavoitteena on jäsentää kuva viestinnän instituutioista, viestinnän oikeudellista sääntelystä ja viestintäpolitiikasta. Kokonaisuus antaa perustyökalut viestinnän yhteiskunnalliseen tarkasteluun.

Kohderyhmä

Perusopintojen tutkintovaatimukset ovat samat pääaine- ja sivuaineopiskelijoille. Ainoa poikkeus on P1 Johdatus viestintään –jakson suoritustapa: Sivuaineopiskelijat suorittavat jaksoon kuuluvan kirjallisuuden kurssin luentokuulustelun yhteydessä (pääaineopiskelijat pbl-ryhmissä).

Arviointi

Kun kaikki perusopintoihin kuuluvat opintojaksot on suoritettu, niistä annetaan kokonaisarvosana asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen). Arvosana määräytyy opintopisteillä painotetun keskiarvon perusteella.

Kuulustelija / vastuuhenkilö

assistentti Liina Puustinen liina.puustinen@helsinki.fi

Pääjaksot

Alajaksot

P1 Johdatus viestintään 7 op (5 ov)

Ooditunniste 770001

Laajuus: Op 7 Ov 5

Tavoite

Opintojakson tavoitteena on johdattaa opiskelijat viestinnän peruskäsitteisiin ja -lähestymistapoihin.

Suoritustapa

Pääaineopiskelijat: Luennot 20 t, pienryhmät 20 t ja kirjallisuus (ajoitus syyslukukauden 1. periodi). Kirjallisuus suoritetaan pienryhmissä soveltaen ongelmalähtöisen oppimisen menetelmää (pbl). Pienryhmien yhteydessä luennoidaan myös tieteellisen ilmaisun perusteet (4 t).

Sivuaineopiskelijat: Luennot 20 t ja kirjallisuus. Kirjallisuus (4 teosta) suoritetaan kirjallisuuskuulusteluna kurssin yhteydessä. Mediakasvatuksen 25 op:n opintokokonaisuuden opiskelijat suorittavat Viestinnän perusteet -opintojakson 4 op /2 ov (rekisteröintikoodi 77301) Johdatus viestintään -luentokurssin yhteydessä (luennot ja 2 teosta, ks. opetus - Viestinnän perusteet).

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Kuulustelija / vastuuhenkilö

professori Leif Åberg leif.aberg@helsinki.f

Kirjallisuus

  • Kunelius R : Viestinnän vallassa (uusin painos)
  • Nieminen H ja Pantti M : Media markkinoilla
  • Pietilä V : Joukkoviestintätutkimuksen valtateillä
  • Åberg L : Viestinnän johtaminen

Mediakasvatuksen opintojakso Viestinnän perusteet 4 op (2 ov) -jakson kirjallisuus:

  • Kunelius, R : Viestinnän vallassa: Johdatusta joukkoviestinnän kysymyksiin. Helsinki: WSOY, 2003
  • Nieminen, H ja Pantti, M : Media markkinoilla: Johdatus joukkoviestintään ja sen tutkimukseen Helsinki: Loki-Kirjat, 2004

Pääjaksot

Johdatus viestintään

Opintojaksot

Laajuus

Op 7 Ov 5

Opettajat

Professori Leif Åberg S-posti leif.aberg@helsinki.fi

Aika ja paikka

14.09.2005 - 26.10.2005

Luennot (20 t) sl 14.9.-19.10. ke 12-15, T23 (Teollisuuskatu 23) D113 aud. Kuulustelu 26.10. ke 12-14. Salit: T23 D113 aud ja T23 A217. Professori Leif Åberg . Luentoaineistoista ks. alla kohta työtavat ja suorittaminen.

Pääaineopiskelijoiden pienryhmät kokoontuvat ajalla 20.9.-21.10. Pienryhmäjako tehdään ensimmäisellä kokoontumiskerralla eli 20.9. Kaikille ryhmille yhteiset istunnot: 20.9. ti 10-16, U37 sh 1, 23.9. pe 10-14, U37 sh 1 ja 14-16 U35, kirjaston atk-luokka, 18.10. ti 10-16, U37 sh 4 sekä 21.10. pe 10-16, U37 sh 1.

Lisäksi kukin ryhmä kokoontuu erikseen ajalla 27.9.-14.10.

  • Ryhmä 1: ti ja pe klo 10-12, U37 sh 3.
  • Ryhmä 2: ti ja pe klo 12-14, U37, sh 3.
  • Ryhmä 3: ti ja pe klo 14-16, U37 sh 3.

Pienryhmien ohjaajat: Ilm. myöh.

Kurssille ilmoittaudutaan WebOodissa 1.9.2005 alkaen, kuitenkin viimeistään kahden viikon kuluttua kurssin alkamisesta. TKK:n opiskelijat, joilla JOO-opinto-oikeus ko. opintojaksoon (ja joilla ei atk-käyttäjätunnusta), ilmoittautuvat kurssille ensimmäisellä luentokerralla.

Työtavat ja suorittaminen

Kurssin verkkoaineistot löytyvät osoitteesta www.valt.helsinki.fi/staff/aberg/kurssit.htm Kurssilaisten edellytetään perehtyvän etukäteen, ennen luennolle tuloa, kunkin viikon verkossa olevaan aineistoon. Huom! Ensimmäisen luentokerran (14.9.) aineistot ovat luettavissa verkossa ma 12.9.

  • Luentokuulustelu (kaikille kurssilaisille): 26.10. ke 12-14. Salit: T23 D113 aud ja T23 A217.
  • Kirjallisuus: Pääaineopiskelijat suorittavat kurssiin kuuluvan kirjallisuuden ohjatuissa pienryhmissä. Sivuaineopiskelijat tenttivät kirjallisuuden luentokuulustelun yhteydessä 26.10.

Tulosten ilmoittaminenja uusintamahdollisuudet

Mahdollisuus uusintakuulusteluun on laitoksen rästitentissä to 12.1. klo 16-18, U40 sali 1 sekä ma 22.5. klo 16-18, U40 sali 1. Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa, ks. http://www.valt.helsinki.fi/opas2005/comm/Rasti1/ TKK:n opiskelijat , joilla ei WebOodi-tunnusta, ilmoittautuvat rästitenttiin s-postitse laitoksen kansliaan jaana.salekari@helsinki.fi ajalla 1.12.2005-9.1.2006 .

Kurssin kotisivu ja verkkomateriaali http://www.valt.helsinki.fi/staff/aberg/kurssit.htm

WebOodi-ilmoittautuminen

Viestinnän perusteet 4 op/2 ov (koodi 77301, vain mediakasvatuksen opiskelijoille)

Opintojaksot

Laajuus

Op 4 Ov 2

Opettajat

professori Leif Åberg S-posti leif.aberg@helsinki.fi

Aika ja paikka

Luennot ovat yhteiset P1 Johdatus viestintään -opintojakson kanssa. Luentojen lisäksi mediakasvatuksen opiskelijat suorittavat kaksi teosta (luennoitsijan ilmoittamalla tavalla).

Luennot (20 t) sl 14.9.-19.10. ke 12-15, T23 D113 aud. Kuulustelu 26.10. ke 12-14. Salit: T23 D113 aud ja T23 A217. Professori Leif Åberg . Luentoaineistoista ks. alla kohta työtavat ja suorittaminen.

Kurssille ilmoittaudutaan WebOodissa 1.9.2005 alkaen, kuitenkin viimeistään kahden viikon kuluttua kurssin alkamisesta.

Kohderyhmä

Mediakasvatuksen 25 op:n opintokokonaisuuden opiskelijat.

Kurssin sisältö /ohjelma

Ks. http://www.valt.helsinki.fi/staff/aberg/kurssit.htm

Kirjallisuus mediakasvatuksen ok:n opiskelijoille :

  • Kunelius R : Viestinnän vallassa: Johdatusta joukkoviestinnän kysymyksiin. Helsinki: WSOY, 2003
  • Nieminen H ja Pantti M : Media markkinoilla: Johdatus joukkoviestintään ja sen tutkimukseen Helsinki: Loki-Kirjat, 2004

Työtavat ja suorittaminen

Kurssin verkkoaineistot löytyvät osoitteesta www.valt.helsinki.fi/staff/aberg/kurssit.htm Kurssilaisten edellytetään perehtyvän etukäteen, ennen luennolle tuloa, kunkin viikon verkossa olevaan aineistoon. Huom! Ensimmäisen luentokerran (14.9.) aineistot ovat luettavissa verkossa ma 12.9.

Luentokuulustelu (kaikille kurssilaisille): 26.10. ke 12-14. Salit: T23 D113 aud ja T23 A217. Mediakasvatuksen opiskelijat tenttivät jaksoon kuuluvat kaksi teosta luentokuulustelun yhteydessä 26.10.

Tulosten ilmoittaminenja uusintamahdollisuudet

Mahdollisuus uusintakuulusteluun on laitoksen rästitentissä to 12.1. klo 16-18, U40 sali 1. Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa, ks. http://www.valt.helsinki.fi/opas2005/comm/Rasti1/

Kurssin kotisivu ja verkkomateriaali http://www.valt.helsinki.fi/staff/aberg/kurssit.htm

WebOodi-ilmoittautuminen

P2 Viestintä ja yhteiskunta

Ooditunniste 770002

Laajuus: Op 10 Ov 6

Tavoite

Jaksossa tutustutaan tutkimuskirjallisuuteen, jossa tarkastellaan viestintää yhteiskunnallisena ilmiönä.

Osiossa 2a) tarkastellaan medioiden ja organisaatioiden viestintärakenteita sosiaalisessa kontekstissaan.

Osiossa 2b) pohditaan identiteettejä audiovisuaalisessa mediakulttuurissa.

Suoritustapa

Kirjallisuuskuulustelu yhdessä osassa (2a ja 2b) tai kahdessa osassa (2a tai 2b) tiedekuntatentissä.

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Pääjaksot

Alajaksot

P2a) Media, organisaatiot ja yhteiskunta

Ooditunniste 770003

Laajuus: Op 5 Ov 3

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Kuulustelut

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Liina Puustinen liina.puustinen@helsinki.fi

Kirjallisuus

  • Karvonen E : Elämää mielikuvayhteiskunnassa: Imago ja maine menestystekijöinä myöhäismodernissa maailmassa
  • Aula P ja Hakala S (toim.): Kolmet kasvot: Näkökulmia organisaatioviestintään
  • Kivikuru U & Kunelius R (toim.): Viestinnän jäljillä: Näkökulmia uuden ajan ilmiöön

P2b) Viestintä ja kulttuuri

Ooditunniste 770004

Laajuus: Op 5 Ov 3

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Kuulustelut

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Liina Puustinen liina.puustinen@helsinki.fi

Kirjallisuus

  • Hall S : Identiteetti
  • Herkman J : Audiovisuaalinen mediakulttuuri
  • Rossi L-M : Heterotehdas: Televisiomainonta sukupuolituotantona

Huom! Jos Herkmanin teos on jo suoritettu vanhojen tutkintovaatimusten mukaan esim. oj 1 Johdatus viestintään -kurssilla, sen tilalla tentitään Pantti & Nieminen: Media markkinoilla. Ilmoita tästä tenttiin ilmoittautuessa kohdassa "luetut kirjat".

P3 Viestinnän instituutiot ja viestintäpolitiikka

Ooditunniste 770005

Laajuus: Op 8 Ov 4

Tavoite

Jakson tavoitteena on antaa opiskelijoille yleiskuva suomalaisen viestintäjärjestelmän rakenteesta ja sen toimintaperiaatteista. Jakson suoritettuaan opiskelijalla on käsitys siitä, millaisista instituutioista suomalainen mediamaisema rakentuu, sekä siitä, millaisille tavoitteille ja periaatteille ne toimintansa pohjaavat. Jakso soveltuu suoritettavaksi ensimmäisenä tai toisena opiskeluvuonna.

Suoritustapa

Jakso koostuu kahdesta osiosta, viestintäpolitiikkaa ja viestinnän sääntelyä käsittelevästä osiosta (3a) sekä viestinnän instituutioita käsittelevästä osiosta (3b). Osiot suoritetaan joko luentokurssina tai kirjallisuuskuulusteluna tiedekuntatentissä. Suoritustapa voi vaihdella eri lukuvuosina.

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Pääjaksot

Alajaksot

P3a) Viestintäpolitiikka ja viestinnän sääntely

Ooditunniste 770006

Laajuus: Op 4 Ov 2

Jakson voi korvata Viestintätieteiden yliopistoverkoston verkkokurssilla "Viestinnän etiikka ja lainsäädäntö" (5 op) 13.3.-2.5.2006. FM Samuel Raunio , Jyväskylän yliopisto & YTM Olli Ylönen , Tampereen yliopisto. Kurssin tavoitteena on tarjota joukkoviestinnän ja journalismin oikeudellista ja eettistä sääntelyä koskevat perustiedot. Kurssin suoritetaan osallistumalla aktiivisesti verkkokeskusteluun ja tekemällä oppimistehtävät annettujen ohjeiden mukaan viikoittain.

Ilmoittautuminen 9.1.-6.3.2006 http://www.uta.fi/viesverk/opetus/ilmoittautuminen.php

Suoritustapa

Suoritustapa 1: Luennot (20 t) ja kirjallisuus HUOM! Laitoksella EI luentokurssia lukuvuonna 2005-06 . Kevätlukukaudella jakso mahdollista suorittaa Viestintätieteiden yliopistoverkoston verkkokurssilla, ks. tiedot yllä).

Suoritustapa 2: Kirjallisuuskuulustelu tiedekuntatentissä.

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Kuulustelut

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Juha Herkman juha.herkman@helsinki.fi

Kirjallisuus

Suoritustapa 1: Luennot (20 t) ja kirjallisuus: (HUOM! EI laitoksella lukuvuonna 2005-06)

  • Mäntylä J : Journalistin etiikka
  • Vuortama T & Kerosuo L : Viestinnän lait ja säännöt (6. painos, 2004)

sekä muu luennoitsijan osoittama aineisto.

Suoritustapa 2: Kirjallisuuskuulustelu tiedekuntatentissä:

  • Mäntylä J : Journalistin etiikka (Gaudeamus 2004)
  • Vuortama T & Kerosuo L : Viestinnän lait ja säännöt (6. painos)
  • seuraavat verkkoaineistot :

Code of Athens: http://www.ipra.org/aboutipra/aboutipra.htm

Journalistin ohjeet: http://www.journalistiliitto.fi

Kokoelma viestintään liittyviä sääntöjä (internet-osoitteet 8.11.2004)

Mainonnan kansainväliset perussäännöt: http://www.iccfin.fi/codes.asp#ohjeet

Yhteisön viestintä 2000-luvulla. Yhteisöviestinnän periaatteet. Suomen Tiedottajien Liitto ProCom: http://www.procom.fi/Resource.phx/community/yhteistyo.htx#50 (kohta "yhteisöviestintätietoa")

Kokoelma yhteisöviestinnän ja markkinoinnin sääntöjä osoitteessa http://www.avoin.helsinki.fi/Kurssit/vieSaan/materiaali/linkit.html (kohdasta "Tekijänoikeus" alaspäin)

Viestinnän etiikka ja lainsäädäntö 5 op

Opintojaksot

Laajuus

Op 5

Opettajat

Samuel Rainio (Jyväskylän yliopisto)
Olli Ylönen (Tampereen yliopisto)

Aika ja paikka

13.3.2006 - 12.5.2006

Viestintätieteiden yliopistoverkoston järjestämä verkkokurssi 13.3.-12.5.2006 FM Samuel Raunio , Jyväskylän yliopisto.

Ilmoittautuminen 9.1.-6.3.2006 http://www.uta.fi/viesverk/opetus/ilmoittautuminen.php

Lisätietoja verkoston kursseista: http://www.uta.fi/viesverk/opetus/index.html

Korvaavuudet

Korvaa HY:n viestinnän tutkintovaatimuksissa jakson P3a) Viestintäpolitiikka ja viestinnän sääntely 4 op (770006)

Kurssin sisältö /ohjelma

Kurssin tavoitteena on tarjota joukkoviestinnän ja journalismin oikeudellista ja eettistä sääntelyä koskevat perustiedot. Kurssin suoritetaan osallistumalla aktiivisesti verkkokeskusteluun ja tekemällä oppimistehtävät annettujen ohjeiden mukaan viikoittain.

P3b) Viestinnän instituutiot

Ooditunniste 770007

Laajuus: Op 4 Ov 2

Suoritustapa

Suoritustapa 1: Luennot (20 t) ja kirjallisuus luennoitsijan osoittamalla tavalla.

Suoritustapa 2: Kirjallisuuskuulustelu tiedekuntatentissä.

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Kuulustelut

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Kari Karppinen kari.karppinen@helsinki.fi

Kirjallisuus

Suoritustapa 1: Luennot (20 t) ja kirjallisuus luennoitsijan osoittamalla tavalla.

  • (julk.): Joukkoviestimet 2004 (Tilastokeskus 2004)
  • Ruusunen A (toim.): Media muuttuu: Viestintä savitauluista kotisivuihin (kirja saatavana myös elektronisessa muodossa; lainattavissa kirjaston Helka-tietokannan kautta)
  • Nordenstreng K & Wiio O A : Suomen mediamaisema (2. painos)

Suoritustapa 2:

Kirjallisuuskuulustelu tiedekuntatentissä. Kolme teosta alla olevasta listasta.

  • Jääsaari J : YLE yleisöjen ehdoilla. Tutkimus suomalaisten television nykytilaa ja tulevaisuutta koskevista arvostuksista
  • Ruusunen A (toim.): Media muuttuu: Viestintä savitauluista kotisivuihin (kirja saatavana myös elektronisessa muodossa; lainattavissa kirjaston Helka-tietokannan kautta)
  • Mäkinen I : Nödvändighet af LainaKirjasto: Modernin lukuhalun tulo Suomeen ja lukemisen instituutiot
  • Nordenstreng K & Wiio O A : Suomen mediamaisema (2. painos)

P3b) Viestinnän instituutiot 4 op (2 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 4 Ov 2

Opettajat

lehtori Hannele Porkka (avoin yliopisto) S-posti hannele.porkka@helsinki.fi
VTM Kari Karppinen S-posti kari.karppinen@helsinki.fi

Aika ja paikka

13.03.2006 - 11.04.2006

ma ja ti 16-18

  • 13.3.,14.3.,20.3, 3.4., 4.4., 10.4. ja 11.4. Sali: yliopiston päärakennus, pieni juhlasali.
  • 21.3.,27.3. ja 28.3. Sali: 40, sali 1.

Opettajat: lehtori Hannele Porkka (Avoimen yliopiston opiskelijoiden suoritukset) ja VTM Kari Karppinen (laitoksen opiskelijoiden suoritukset). Kurssin organisoinnista vastaa Avoin yliopisto. Ei ennakkoilmoittautumista.

Luentokuulustelun päivät: la 22.4.06 klo 9-11. Uusintakuulustelut la 20.5.06 klo 9-11 ja la 10.6.06 klo 9-11. Tiedot tenttipaikoista löytyy Avoimen yliopiston www-sivuilta www.avoin.helsinki.fi kohdasta "tenttipaikat" noin kuukautta ennen tenttiä.

Kurssi on mahdollista korvata Viestintätieteiden yliopistoverkoston kurssilla Finnish Media and Communication System (4 op). Ks. tiedot ko. kurssin kohdalta.

Kohderyhmä

Avoimen yliopiston ja viestinnän laitoksen opiskelijat.

Kurssin sisältö /ohjelma

Kurssi rakentuu viestinnän instituutioiden edustajien vierailuista.

Työtavat ja suorittaminen

Luennot 20 t + luentokuulustelu sekä essee.

Tulosten ilmoittaminenja uusintamahdollisuudet

Uusintakuulustelut:

  • la 20.5.06 klo 9-11 ja
  • la 10.6.06 klo 9-11

Tiedot tenttipaikoista löytyy Avoimen yliopiston www-sivuilta www.avoin.helsinki.fi kohdasta "tenttipaikat" noin kuukautta ennen tenttiä.

WebCourse: Finnish Media and Communication System 4 sp (2 ov)

Study units

Credits

ECTS credits 4

Teachers

Samuel Rainio (Jyväskylän yliopisto)

Time and location

19.09.2005 - 13.11.2005

Verkkokurssin järjestää viestintätieteiden yliopistoverkosto. 19.9.-13.11.2005, opettaja: FM Samuel Rainio , Jyväskylän yliopisto, apuopettaja: fil. yo Heidi Lavento, Helsingin yliopisto. Tarkemmat tiedot päivittyvät sivulle http://www.uta.fi/viesverk/opetus/index.html

Kurssille ilmoittautudutaan 15.8.-5.9.2005 verkossa sijaitsevalla lomakkeella http://www.uta.fi/viesverk/opetus/ilmoittautuminen.php

Yleistä verkoston kursseille ilmoittautumisesta: Ennen ilmoittautumisajan alkua tulleita ilmoittautumisia ei huomioida. Ilmoittautumisajat päättyvät kaksi viikkoa ennen kurssin alkamista. Ilmoittautuminen on sitova, joten ennen sitä kannattaa tutustua kurssien sisältöihin ja suoritusvaatimuksiin. Kursseille valituille ilmoitetaan valinnasta sähköpostitse. Opiskelijat valitaan tasapuolisesti eri jäsenyksiköistä.

Compensations

Verkkokurssi korvaa P3b) Viestinnän instituutiot -opintojakson tai A9b -jakson.

Aineopinnot

Ooditunniste 770008

Laajuus: Op 55 Ov 33

Pääaineopiskelijoilla aineopintojen laajuus on 55 opintopistettä (44 op + seminaari, HOPS ja tutkielma 11 op).

  • Opiskelijat, jotka syksyllä 2005 aloittavat aineopinnot alusta , suorittavat aineoopinnot kokonaan uuden rakenteen ja uusien tutkintovaatimusten mukaisesti (alla luetellut jaksot A4-A11).
  • Opiskelijat, jotka ovat aloittaneet aineopinnot aiemmin , vanhojen tutkintovaatimusten mukaan, suorittavat aineopintokokonaisuuden loppuun ns. vastaavuustaulukon mukaisesti. Vanhan ja uuden opintorakenteen vastaavuustaulukko löytyy oppaan yleisosasta kohdasta Tutkintouudistus tai sivulta http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/opiskelu/tutkinnonuudistus05/index.htm kohdasta Siirtymäkauden ohjeita sekä vanhan ja uuden opintorakenteen vastaavuustaulukko. Epäselvissä tilanteissa pyydetään ottamaan yhteyttä amanuenssiin: marjo.anomaa@helsinki.fi tai p. 191 24851.

Aineopintojen vastuuopettajat lukuvuonna 2005-06:

Kokonaisuusmerkintä viestinnän aineopinnoista: Kun opiskelija on suorittanut kaikki aineopintoihin kuuluvat jaksot, haetaan kokonaisuusmerkintä vastuuopettajalta seuraavasti: Opiskelija toimittaa Ritva Levo-Henriksonille (sl-2005) / Juha Herkmanille (kl-2006) opintosuoritusotteen, johon on jo selkeästi merkinnyt (esim. alleviivaamalla tai ympyröimällä) ne jaksot, joista kokonaisuus koostuu. Kokonaisuusmerkintää ei anneta puutteellisesti tai epäselvästi merkityn otteen perusteella. Opintosuoritusote mielellään virallinen, mutta myös WebOodista tulostettu epävirallinen ote kelpaa.

Tavoite

Viestinnän aineopintokokonaisuuden tavoitteena on antaa teoreettiset ja menetelmälliset perusvalmiudet tutkimuksen tekemiseen ja tieteelliseen kirjoittamiseen. Kokonaisuus perehdyttää myös viestinnän ammattikäytäntöihin ja erityisalueisiin.

Arviointi

Kun kaikki aineopintoihin kuuluvat opintojaksot on suoritettu, niistä annetaan kokonaisarvosana asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen). Arvosana määräytyy opintopisteillä painotetun keskiarvon perusteella.

Kuulustelija / vastuuhenkilö

professori Ritva Levo-Henriksson (sl-2005), yliopistonlehtori Juha Herkman (kl-2006) ritva.levo-henriksson@helsinki.fi, juha.herkman@helsinki.fi

Pääjaksot

Alajaksot

A4 Tutkimustaidot

Ooditunniste 770009

Laajuus: Op 4 Ov 2

Tavoite

Opiskelija perehtyy tutkimuksen tekemiseen ja tieteelliseen kirjoittamiseen. Kurssin tavoitteena on kehittää opiskelijan metodologisia valmiuksia eli kykyä ongelmanasetteluun, käsitteiden määrittelyyn sekä teoreettisen ja empiirisen ajattelun yhdistämiseen. Lisäksi kurssilla pyritään perehtymään akateemisiin puhetapoihin, tieteellisen tekstin lajityyppeihin, julkaisukäytäntöihin ja kirjoittamiseen osana tutkimusprosessia.

Edeltävät opinnot

Viestinnän perusopinnot (suositus).

Suoritustapa

Luennot 20 t ja oheiskirjallisuus. Kurssi suositellaan suoritettavaksi aineopintojen ensimmäisenä kurssina; joko ennen A5 Viestinnän menetelmät I:a tai samanaikaisesti sen kanssa. Kurssi tulee olla suoritettuna ennen A6 Viestinnän analyysikurssia ja A10 Seminaaria.

Huom! Opiskelijat, joilta puuttuu vanhoista tutkintovaatimuksista vain Tutkimuskurssi (ennen vuoden mittainen kurssi), suorittavat sen tilalla uusien vaatimusten mukaiset jaksot A4 Tutkimustaidot ja A6 Viestinnän analyysi.

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Anna Mäkelä anna-marjaana.makela@helsinki.fi

Kirjallisuus

  • Hirsjärvi S & al. : Tutki ja kirjoita (uusin painos)
  • Kinnunen & Löytty (toim.): Tieteellinen kirjoittaminen

Lisäksi tieteelliset aikakauslehdet:

  • (Aik.): Communication Research
  • (Aik.): Critical Studies in Mass Communication
  • (Aik.): European Journal of Communication
  • (Aik.): Feminist Media Studies
  • (Aik.): Historical Journal of Film, Radio and Television
  • (Aik.): Human Communication Research
  • (Aik.): Information Society
  • (Aik.): Journal of Broadcasting and Electronic Media
  • (Aik.): Journal of Communication
  • (Aik.): Journal of Communication Management
  • (Aik.): Journal of Media Economics
  • (Aik.): Journal of Popular Culture
  • (Aik.): Journal of Communication Inquiry
  • (Aik.): Journalism Quarterly
  • (Aik.): Journalism Studies
  • (Aik.): Lähikuva
  • (Aik.): Management Communication Quarterly
  • (Aik.): Media, Culture and Society
  • (Aik.): MedieKultur
  • (Aik.): New media & society
  • (Aik.): Nordicom Information & Review
  • (Aik.): Organization
  • (Aik.): Screen
  • (Aik.): The Public (Javnost)
  • (Aik.): Tiedotustutkimus

Pääjaksot

A4 Tutkimustaidot 4 op (2 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 4 Ov 2

Opettajat

VTM Anna Mäkelä S-posti anna-marjaana.makela@helsinki.fi

Aika ja paikka

03.11.2005 - 15.12.2005

to 9-12. Salit: Ensimmäinen luento eli 3.11. U37 ls, muut kerrat eli 10.11.-15.12. U40 sali 1. Huom! Tentti 15.12. klo 10-12.

Kurssille ilmoittaudutaan WebOodissa 1.9.2005 alkaen, kuitenkin viimeistään kahden viikon kuluttua kurssin alkamisesta.

Korvaavuudet

Tutkimustaidot -kurssin voi korvata suorittamalla Viestintätieteiden yliopistoverkoston järjestämän verkkokurssin "Viestintätieteellinen tutkimus" (3-5 op). Kurssi järjestetään kevätlukukaudella (3. periodi) ajalla 30.1.-10.3.2006. Lehtori Sanna Kivimäki , Viestintätieteiden yliopistoverkosto.

Viestintätieteellinen tutkimus -kurssin tavoitteena on oppia havainnoimaan, ymmärtämään ja tekemään eri viestintätieteisiin ja tutkimusperinteisiin liittyviä valintoja. Kurssilla kehitetään itsenäistä, keskustelevaa, kriittistä ja avointa suhdetta (viestintä)tieteiseen ja tutkimukseen. Kurssi sopii hyvin opinnäytetöiden tekemiseen vauhditusta kaipaaville. Kolmen opintopisteen suoritus edellyttää aktiivista osallistumista keskusteluihin ja oppimispäiväkirjan laadintaa. Viiden opintopisteen suorituksesta neuvotellaan opettajan kanssa. Ennakkotehtävä.

Ilmoittautuminen 9.1.- 23.1.2006 http://www.uta.fi/viesverk/opetus/ilmoittautuminen.php

Lisätietoja verkoston kursseista: http://www.uta.fi/viesverk/opetus/index.html

Tulosten ilmoittaminenja uusintamahdollisuudet

Mahdollisuus uusintakuulusteluun on laitoksen rästitentissä to 12.1. klo 16-18, U40 sali 1. Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa, ks. http://www.valt.helsinki.fi/opas2005/comm/Rasti1/

Toinen uusintakuulustelumahdollisuus laitoksen rästitentissä ma 22.5. klo 16-18, U40 sali 1. Ennakkoilmoittautuminen vaaditaan (ohjeet tulossa).

WebOodi-ilmoittautuminen

A5 Viestinnän menetelmät I

Ooditunniste 770010

Laajuus: Op 4 Ov 2

Tavoite

Opiskelija perehtyy viestinnän tutkimuksen keskeisiin empiirisiin tutkimusmenetelmiin. Kurssi toimii johdantona, jossa opiskelija saa perustiedot tärkeimmistä empiirisistä tutkimusmenetelmistä ja niiden soveltamistavoista. Kurssi rakentuu johdantoluennosta, jossa esitellään kurssin rakenne sekä eri menetelmiä esittelevistä luento-osioista (á 3 tuntia), joilla eri menetelmien asiantuntijat esittelevät kyseisen menetelmän. Luentoihin voi sisällyttää myös yksinkertaisia harjoituksia ja ryhmätöitä, jotka auttavat opiskelijaa ymmärtämään kyseisen menetelmän soveltamista. Kurssilla esiteltäviä menetelmiä ovat esim. survey, haastattelu, tilastojen käyttö, määrällinen ja laadullinen sisällönerittely sekä laadullinen tekstianalyysi organisaatioviestinnän ja joukkoviestinnän tutkimuksessa.

Edeltävät opinnot

A4 Tutkimustaidot (suositus).

Suoritustapa

Luennot 20 t ja luentopäiväkirja sekä kurssikirjallisuuteen liittyvä lopputehtävä. Eri luennoitsijat esittelevät tutkimusmenetelmiä. Luentoihin liittyy ryhmätöinä tehtäviä harjoituksia.

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Juha Herkman juha.herkman@helsinki.fi

Kirjallisuus

  • Alkula T, Pöntinen S & Ylöstalo P : Sosiaalitutkimuksen kvantitatiiviset menetelmät
  • Bryman A : Social Research Methods
  • Hansen & al : Mass Communication Research Methods
  • Jensen K B : Handbook of Media and Communication Research
  • Kantola A, Moring I & Väliverronen E (toim.): Media-analyysi: Tekstistä tulkintaan
  • Cassel C & Symon G (eds.): Qualitative Methods and Analysis in Organizational Research; A Practical Guide TAI
  • Eskola J & Suoranta J : Johdatus laadulliseen tutkimukseen (2. p.)

Pääjaksot

A5 Viestinnän menetelmät I 4 op (2 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 4 Ov 2

Opettajat

yliopistonlehtori Juha Herkman S-posti juha.herkman@helsinki.fi

Aika ja paikka

18.01.2006 - 01.03.2006

ke 12-15, U35 ls.

Kurssille ilmoittaudutaan WebOodissa 2.1.2006 alkaen, kuitenkin viimeistään kahden viikon kuluttua kurssin alkamisesta.

Kurssin sisältö /ohjelma

Kurssilla tutustutaan viestinnän tutkimuksen keskeisiin empiirisiin tutkimusmenetelmiin. Kurssi koostuu menetelmiä esittelevistä asiantuntijaluennoista ja kurssikirjallisuuteen liittyvästä lopputehtävästä. Luentoihin saattaa liittyä harjoituksia.

Luennot:

WebOodi-ilmoittautuminen

A6 Viestinnän analyysi (pääaineopiskelijoille)

Ooditunniste 770011

Laajuus: Op 3 - 6 Ov 4 - 6

Tavoite

Opiskelija oppii soveltamaan viestinnän tutkimusmenetelmiä ja tutustuu käytännön tutkimusprosessiin. Kurssilla vedetään läpi yksi tapaustutkimusprosessi, jossa opiskelija tutustuu empiiriseen tutkimusprosessiin käytännössä. Kurssin pääpaino on empiirisen tutkimusprosessin toteuttamisessa ja menetelmän soveltamisessa. Kurssilla käydään läpi mm. tutkimusongelman muodostaminen, tutkimussuunnitelman laatiminen, tutkimusmenetelmän valinta ja käyttö sekä aineiston keräys ja analyysi. Kurssilla tuotetaan joko yksi yhteinen tutkimusraportti tai vaihtoehtoisesti ryhmä- tai yksilöraportit. Kurssin lopputyönä voi olla myös essee / oppimispäiväkirja, jossa opiskelija pohtii ja erittelee kurssin kulkua ja antia.

Edeltävät opinnot

A4 Tutkimustaidot ja A5 Viestinnän menetelmät I (suositus).

Suoritustapa

Pääaineopiskelijat : Luennot ja harjoitustyöt yht. 28 t. Rajoitettu osallistujamäärä: enintään 20 opiskelijaa / kurssi. Läsnäolo pakollinen. Kurssin aikana laaditaan tutkimusraportti ja/tai projektityötä käsittelevä essee. Analyysikurssit järjestetään ainakin kahdelta viestinnän ydinalueelta lukuvuodessa. Opiskelija valitsee yhden tarjolla olevista analyysikursseista joko joukkoviestinnän,organisaatioviestinnän tai muulta viestinnän aihealueelta.

Huom! Opiskelijat, joilta puuttuu vanhoista tutkintovaatimuksista vain Tutkimuskurssi (ennen vuoden mittainen kurssi), suorittavat sen tilalla uusien vaatimusten mukaiset jaksot A4 Tutkimustaidot ja A6 Viestinnän analyysi.

Sivuaineopiskelijat : ks. kohta Viestintä sivuaineena: A6 Viestinnän analyysi (sivuaineopiskelijoille), 3 op (2 ov).

Kohderyhmä

Jakso on pakollinen vain niille opiskelijoille, jotka suorittavat viestinnän aineopinnot kokonaan uuden tutkintorakenteen mukaisesti.

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Juha Herkman, Elisa Juholin juha.herkman@helsinki.fi, elisa.juholin@helsinki.fi

Kirjallisuus

Kurssin aihealueeseen liittyviä ajankohtaisia artikkeleita.

Pääjaksot

A6 Viestinnän analyysi (pääaineopiskelijoille)

Opintojaksot

Laajuus

Op 6 Ov 4

Opettajat

Kurssi 1: yliopistonlehtori Juha Herkman S-posti juha.herkman@helsinki.fi
Kurssi 2: yliopistonlehtori Elisa Juholin S-posti elisa.juholin@helsinki.fi

Aika ja paikka

Pääaineopiskelijat : Lukuvuonna 2005-06 tarjolla kaksi vaihtoehtoista analyysikurssia:

  • Kurssi 1. (painotus mediatutkimuksessa / journalistiikassa): 19.1.-2.3. to 16-20, U37 sh 1. Yliopistonlehtori Juha Herkman . Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 1 aikana (2.-8.1.2006), alkaen ma 2.1. klo 9.00 . Kurssille otetaan enintään 20 pääaineopiskelijaa ilmoittautumisjärjestyksessä.
  • Kurssi 2.(painotus organisaatioviestinnässä): 16.3.-27.4. to 8-12, U37 sh 1. Yliopistonlehtori Elisa Juholin . Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 9 aikana (27.2.-5.3.2006), alkaen ma 27.2. klo 9.00 . Kurssille otetaan enintään 20 pääaineopiskelijaa ilmoittautumisjärjestyksessä.

Sivuaineopiskelijat : ks. kohta Viestintä sivuaineena: A6 Viestinnän analyysi (sivuaineopiskelijoille) 3 op / 2 ov.

Edeltävät opinnot

A4 Tutkimustaidot ja A5 Viestinnän menetelmät I.

Kurssin sisältö /ohjelma

RYHMÄ 1 ) Vastuuopettaja: Juha Herkman p. 191 24708, juha.herkman@helsinki.fi , 19.1.–2.3.2006, to 16–18

Kurssin kuvaus: Kurssilla toteutetaan sisältöanalyyttinen tutkimus Suomen Big Brother -ohjelman (Subtv) saamasta lehtijulkisuudesta. Tutkimus on osa Minna Aslaman ( minna.aslama@helsinki.fi ) laajempaa Big Brother -aiheista tutkimusta. Analyysissa selvitetään erityisesti kysymystä siitä, kuinka ohjelman saama julkisuus ottaa kantaa television, kyseisen ohjelman ja/tai sitä levittävän kanavan laatuun. Analyysi toteutetaan ryhmissä, jotka tekevät ensin lehtijutuista määrällisen sisällön erittelyn ja sen perusteella juttujen mahdollisista laatudiskursseista laadullisen tekstianalyysin. Ryhmiä muodostetaan neljä tai viisi riippuen kurssin osallistujamäärästä. Tutkimuksen kohteena olevat lehdet ovat Helsingin Sanomat ja sen viikkoliite NYT, Ilta-Sanomat, Iltalehti, ”muut” sanomalehdet ja mahdollisesti ”aikakauslehdet” (kahteen jälkimmäiseen luokkaan kuuluvat lehdet määritellään myöhemmin). Jutut on poimittu etukäteen valituilta periodeilta syksyltä 2005 ja ryhmät saavat ne heti analysoitavikseen.

Kurssin aikataulu:

  • 19.1. Kurssin avaus, ryhmäjako ja tutkimushankkeen kuvaus (Minna Aslama): testataan sisällön erittelyn luotettavuus
  • 26.1. Sisällön erittely ryhmissä
  • 2.2. Sisällön erittely ryhmissä jatkuu
  • 9.2. Subtv:n edustaja kertoo kanavan näkökulmasta BB-julkisuudesta: kvantitatiivisen aineiston vertailu
  • 16.2. Laadullinen tekstianalyysi ryhmissä
  • 23.2. Tulosten vertailu, raportin laatiminen
  • 2.3. Raportin laatiminen, loppukeskustelu (Minna Aslama)

Analyysin tekeminen ja raportin kirjoittaminen edellyttävät jonkin verran itsenäistä työskentelyä yhteisten kokoontumisten lisäksi. Esimerkiksi raportin laadintaa koskevissa kokoontumisissa käydään yhdessä lävitse etukäteen tuotettua materiaalia eikä niinkään kirjoiteta sitä.

RYHMÄ 2 ) Vastuuopettaja: Elisa Juholin p. 191 24848, elisa.juholin@helsinki.fi , 16.3.-27.4.2006, to 8-12

Kurssin kuvaus: Opiskelija oppii ymmärtämään viestinnän seurannan, tutkimuksen ja arvioinnin merkityksen viestinnän strategisessa suunnittelussa ja johtamisessa, määrittelemään menetelmiä, hankkimaan ja analysoimaan tietoa sekä tekemään johtopäätöksiä organisaatioviestinnän teoriaan nojautuen. Kurssi toteutetaan yhteistyössä suomalaisen listautuneen it-yrityksen kanssa. Analyysin kohteina ovat mm. teemojen hallinta, kriisiviestintä ja brändinhallinta. Kurssilla tuotetaan raportti, jonka keskeiset tulokset esitellään yritykselle.

Työtavat ja suorittaminen

  • Pääaineopiskelijat: Kurssi 28 t ja kirjallisuus (6 op / 4 ov).
  • Sivuaineopiskelijat: Kirjallisuuteen pohjautuvat kotiesseet (3 op / 2 ov, ks. kohta Viestintä sivuaineena).

WebOodi-ilmoittautuminen

A7 Viestinnän oppihistoria

Ooditunniste 770012

Laajuus: Op 5 Ov 3

Tavoite

Opiskelija perehtyy viestinnän oppihistoriaan tenttimällä joukkoviestinnän tutkimuksen ja organisaatioviestinnän tutkimuksen historiaa käsittelevää kirjallisuutta.

Suoritustapa

Kirjallisuuskuulustelu (yhdessä osassa) tiedekuntatentissä.

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Kuulustelut

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Marko Ampuja marko.ampuja@helsinki.fi

Kirjallisuus

  • Guillén M : Models of Management. Work, Authority and Organisation in Comparative Perspective
  • Mattelart A & Mattelart M : Theories of Communication: A Short Introduction
  • Moring, I, Mörä, T, Valtonen S (toim.): Mediatutkimuksen vaeltava teoria

Pääjaksot

A8 Viestinnän ammattikäytännöt

Ooditunniste 770013

Laajuus: Op 10 Ov 6

Pääaineopiskelijat: 10 op / 6 ov (2 x 5 op / 3 ov)

Jokaiselle harjoituskurssille vaaditaan ennakkoilmoittautuminen WebOodissa , ks. ilmoittautumisajat kunkin kunkin kohdalta.

Sivuaineopiskelijat: Työanalyysi 4 op / 2 ov

Tavoite

Pääaineopiskelijat tutustuvat harjoituspainotteisilla kursseilla viestinnän alan ammattikäytäntöihin, esim. sisäiseen ja ulkoiseen tiedottamiseen, tv/radiotyöhön, toimittajan työhön jne. Kurssit rakentuvat luennoista ja pienryhmä/yksilöharjoituksista.

Sivuaineopiskelijat perehtyvät ammattikäytäntöihin laatimalla kirjallisen työanalyysin (ks. erillinen ohje).

Edeltävät opinnot

Viestinnän perusopinnot.

Suoritustapa

Pääaineopiskelijat: Kaksi valinnaista harjoituskurssia (2 x 5 op). Luennot ja harjoitukset yht. 28 t sekä oheiskirjallisuus, joka suoritetaan kurssilla ilmoitettavalla tavalla. Kursseilla edellytetään aktiivista läsnäoloa.

Sivuaineopiskelijat: Kirjallinen työanalyysi erillisen ohjeen mukaan.

Kohderyhmä

Harjoituskursseja järjestetään pääaineopiskelijoille 3-5 lukuvuodessa seuraavilta aihealueilta. Kurssitarjonta vaihtelee lukuvuosittain. Kusseille hyväksytään 12-20 opiskelijaa kurssista riippuen, ks. tiedot kunkin kurssin kohdalta.

Arviointi

Asteikolla hyväksytty / hylätty.

Pääjaksot

Alajaksot

A8a) Julkishallinnon viestintä

Ooditunniste 770014

Laajuus: Op 5 Ov 3

Arviointi

Asteikolla hyväksytty / hylätty.

Kirjallisuus

Oheiskirjallisuus:

  • Valtioneuvoston kanslia (julk.): Informoi, neuvoo, keskustelee ja osallistuu Valtionhallinnon viestintä 2000 –luvulla (Valtioneuvoston kanslian julkaisusarja 2001/5)
  • Pekonen K : Kohti uutta hallinta-ajattelua julkisessa hallinnossa

Artikkeleita.

Julkishallinnon viestintä 5 op (3 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

VTM Salli Hakala S-posti salli.hakala@helsinki.fi

Aika ja paikka

17.1.2006 - 28.2.2006

ti 8-12, U37 sh 2. VTM Salli Hakala.

Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 1 aikana (2.-8.1.2006), alkaen ma 2.1. klo 9.00. Kurssille otetaan 20 pääaineopiskelijaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla.

Kohderyhmä

Viestinnän pääaineopiskelijat.

WebOodi-ilmoittautuminen

A8b) Yhteisöviestintä

Ooditunniste 770015

Laajuus: Op 5 Ov 3

Arviointi

Asteikolla hyväksytty / hylätty.

Kirjallisuus

  • Juholin E & Kuutti H : Mediapeli – anatomia ja keinot
  • Juholin E : Communicare! Viestintä strategiasta käytäntöön
  • Siukosaari A : Yhteisöviestinnän opas
  • Åberg L : Viestinnän strategiat

Artikkeleita.

Yhteisöviestintä 5 op (3 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Aika ja paikka

Kurssia ei järjestetä lukuvuonna 2005-06.

A8c) Tv-työ

Ooditunniste 770016

Laajuus: Op 5 Ov 3

Arviointi

Asteikolla hyväksytty / hylätty.

Kirjallisuus

  • Abc Digi : Sisällöntuottajan käsikirja (Opetusministeriön sisältötuotantotyöryhmän julkaisu, 2001)
  • Holland P : The Television Handbook

Artikkeleita.

Tv-työ 5 op (3 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

VTM Kai Herdin S-posti kherdin@welho.com

Aika ja paikka

08.09.2005 - 28.09.2005

Kurssi järjestetään tiiviinä periodina ajalla 8.9.-28.9.

  • Luennot: to 8.9. ja pe 9.9. klo 12-16, U37 sh 2.
  • Harjoitukset: viikoilla 37 ja 38 opetusta päivittäin iltapäivällä ja illalla, samoin ma-ti 26.-27.9. Viimeinen kerralla ke 28.9. klo 12-14 palaute (kaikille yhteinen). Kurssin harjoitukset pidetään Pasilassa (Ilmalantori 2, tarkemmat tiedot kurssin alussa). Kurssista vastaa VTM Kai Herdin.

Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 34 aikana (22.-28.8.), alkaen ma 22.8. klo 9.00. Kurssille otetaan enintään 12 pääaineopiskelijaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla.

Kohderyhmä

Viestinnän pääaineopiskelijat.

WebOodi-ilmoittautuminen

A8d) Radiotyö

Ooditunniste 770017

Laajuus: Op 5 Ov 3

Arviointi

Asteikolla hyväksytty / hylätty.

Kirjallisuus

  • Fichtelius E : Nyhetsjournalistik: tio gyllene regler
  • Karisto H & Leppänen A : Todellisia tarinoita: radiodokumentin tekeminen

Artikkeleita.

Radiotyö 5 op (3 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Aika ja paikka

Kurssia ei järjestetä lukuvuonna 2005-06.

A8e)Journalistinen työ

Ooditunniste 770018

Laajuus: Op 5 Ov 3

Arviointi

Asteikolla hyväksytty / hylätty.

Kirjallisuus

  • Kantola A & Mörä T (toim.): Journalismia! Journalismia?
  • Reunanen E : Merkitysympäristö ja uutisgenren säännöt
  • Salminen E : Oivaltava toimittaja. Toimitustyön uudet mallit ja vaatimukset

Artikkeleita (ilmoitetaan kurssilla).

Journalistinen työ 5 op (3 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

Toimittaja Marketta Rentola

Aika ja paikka

14.3.2006 - 25.4.2006

ti 8-12, U37 sh 2. Marketta Rentola.

Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 9 aikana (27.2.-5.3.2006), alkaen ma 27.2. klo 9.00. Kurssille otetaan enintään 20 pääaineopiskelijaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla.

Kohderyhmä

Pääaineopiskelijat.

WebOodi-ilmoittautuminen

A9d) Muu harjoituskurssi

Ooditunniste 770019

Laajuus: Op 5 Ov 3

Creating a Multicultural Web Magazine

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

Teachers

Percy Mashaire

Time and location

29.09.2005 - 08.12.2005
  • Dates: 29.09. – 08.12.2005
  • Days/Times: Thursdays 10 - 12
  • Location: S20A, seminar room 303
  • Lecturer: Percy Mashaire

! This course can be registered for degree students as the study unit 8, Work Analysis (practical course).

Preregistration in Weboodi is required! The registration starts on 12.09.2005 and ends on 29.09.2005, the first day of the course. 25 students will be accepted to the course. Priority is given to communication students. Other students can join the course if there are vacant places, please come to the first session to find out if there is any room available.

  • Examination: The process of making the magazine and the Web Magazine itself
  • Mode of assessment: Assessment scale: 0, 1, 2, 3, 4, 5
Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/webmagazine.htm

WebOodi Registration

A9 Viestinnän erityisalueita

Ooditunniste 770020

Laajuus: Op 15 Ov 9

Yhteensä 3 x 5 op (9 ov = 3 x 3 ov)

Tavoite

Jakson tavoitteena on perehdyttää opiskelija viestinnän laitoksen keskeisiin opetus- ja tutkimusalueisiin, mm. median ja yhteiskunnan suhdetta, mediakulttuuria ja johtajuutta käsitteleviin teemoihin.

Suoritustapa

Jaksot suoritetaan joko kirjallisuuskuulusteluina tiedekuntatentissä tai luentokursseina. HUOM! Kaikkia erityisalueita ei voi suorittaa joka lukuvuosi. Jaksojen suorittamistapa (kirjatentti vai luentokurssi) vaihtelee lukuvuosittain. Lukuvuonna 2005-06 pelkkä kirjallisuuskuulustelu on mahdollista vain muutamassa jaksossa, suurin osa suoritetaan luentokursseina (luennot 20 t ja essee tai muu kirjallinen tuotos). Osalla luentokursseista on rajoitettu osallistujamäärä (esim. vain pääaineopiskelijoille). Tarkemmat tiedot kunkin kurssin kohdalta. Jakson vaatimuksissa ilmoitettua kirjallisuutta voidaan soveltuvin osin käyttää myös luentokursseilla, mikäli kurssin opettaja niin ilmoittaa.

Jaksoon A9 hyväksytään myös muualla suoritettuja kursseja, jos ne aihepiiriltään liittyvät johonkin viestinnän erityisalueeseen (esim. Humanistisen tiedekunnan semiotiikan opintokokonaisuuden kurssit, Kristiina-instituutin ja Renvall-instituutin viestintään liittyvät kurssit, Viestintätieteiden ylipistoverkoston verkkokurssit jne). Muualla suoritettujen opintojen soveltuvuudesta kohtaan A9 päättää viestinnän aineopintojen vastuuopettaja (syksyllä 2005 Ritva Levo-Henriksson, keväällä 2006 Juha Herkman).

Opintojaksoon 9 vaaditaan suorituksia yhteensä vähintään 15 opintopisteen verran. Opiskelija voi koota "paketin" haluamallaan tavalla; suorittamalla esim. kolme 5 op:n kurssia tai useampia suppeampia kursseja, kunhan kokonaisopintopistemääräksi tulee vähintään 15.

Osa erityisalueiden kursseista on syventävien opintojen tasoisia eli opiskelija voi halutessaan sijoittaa ne maisteriopintojen kohtaan S14. Tästä mainitaan erikseen ko. kurssin kohdalla.

Jos sisällytettävä / hyväksiluettava kurssi käytetään viestinnän aineopintoihin (A9), sisällyttäminen tapahtuu aineopintojen kokonaismerkintää haettaessa. Jos kurssi käytetään viestinnän syventäviin opintoihin (S14), sisällyttäminen tapahtuu syventävien opintojen kokonaismerkintää haettaessa.

Arviointi

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Pääjaksot

Alajaksot

A9a) Julkisuus ja demokratia

Ooditunniste 770021

Laajuus: Op 5 Ov 3

Suoritustapa

Lukuvuonna 2005-06: Kirjallisuuskuulustelu tiedekuntatentissä. Ei luento-opetusta.

Kuulustelut

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Juha Koivisto

Kirjallisuus

  • Splichal S "Defining Public Opinion in History" teoksessa Hardt H & Splichal S (toim.): Ferdinand Tönnies on Public Opinion (s. 11-48)
  • Habermas J : Julkisuuden rakennemuutos
  • Heikkilä H & Kunelius R : Ajatuksia lainaamassa. Miten kansalaisjournalismin ajatukset istuvat meille? Teoksessa Malmelin N (toim.): Välittämisen tiede (s. 179-204)
  • Glasser T (toim): The Idea of Public Journalism

Current Issues in Communication Studies: Perspectives on Democracy and Citizenship 5 op

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

Teachers

Co-ordinator Sanna Kivimäki E-mail sanna.k.kivimaki@uta.fi

Time and location

20.03.2006 - 12.05.2006

Viestintätieteiden yliopistoverkoston järjestämä kurssi.

Current Issues in Communication Studies: Perspectives on Democracy and Citizenship (5 op). 20.3.- 12.5.2006 Co-ordinator Sanna Kivimäki , visiting instructors

Multidisciplinary Current issues -course aims to give an overview of Finnish communication studies on democracy and citizenship. Each week you'll be required to do different activities, usually based on at least one of the provided articles. Weekly discussions and learning diaries. Preassignment.

Registration period: 9.1.- 6.3.2006 http://www.uta.fi/viesverk/english/virtualstudies/registration.php

Compensations

Korvaa HY:n viestinnän tutkintovaatimuksissa yhden 5 op:n kurssin jaksosta A9a) Julkisuus ja demokratia (770021) sekä kansainvälisillä opiskelijoilla jakson S12 Current approaches to communication research 4 op (770045)

A9b) Media ja yhteiskunta

Ooditunniste 770022

Laajuus: Op 5 Ov 3

Suoritustapa

Lukuvuonna 2005-06: Luentosarjat (ei tdk-kuulustelua).

Kirjallisuus

  • Croteau D & Hoynes W : Media/Society: Industries, Images and Audiences
  • Hesmondhalgh D : The Cultural Industries
  • du Gay P (ed.): The Production of Culture / Cultures of Production

A9b/S14 Mediahistoria 6 op (4 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 6 Ov 4

Opettajat

Jukka Kortti S-posti jukka.kortti@helsinki.fi

Aika ja paikka

02.11.2005 - 14.12.2005

Kurssin organisoinnista vastaa yhteiskuntahistorian laitos, talous- ja sosiaalihistorian oppiaine.

keskiviikkoisin 2.11.-14.12.2005 klo 10-13, U35 ls. Ilmoittautuminen: Jukka.Kortti@helsinki.fi

Kurssin sisältö /ohjelma

Ks. http://www.valt.helsinki.fi/blogs/kortti/

Työtavat ja suorittaminen

Luennot, essee sekä ”mediapäiväkirja” (josta tarkemmin luennon yhteydessä)

Kurssin kotisivu ja verkkomateriaali http://www.valt.helsinki.fi/blogs/kortti/

Feministinen yhteiskuntateoria 5 op / 3 ov

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

Anne Maria Holli (yhteyshenkilö) S-posti Anne.Holli@helsinki.fi

Aika ja paikka

16.01.2006 - 20.02.2006

Yleisen valtio-opin laitoksen organisoima kurssi 16.1.-20.2. ma ja to 16-18, U37 ls. Kurssin tentti on to 2.3. klo 16-18, U40 sali 1.

Ks. tarkemmat tiedot mm. ilmoittautumisesta http://www.valt.helsinki.fi/opas2005/vol/p410h410_holli/

A9b/S14 Russian Media Model: Politics, Business and Profession

Study units

Credits

ECTS credits 2,5-5

Teachers

Elena Vartanova

Time and location

20.02.2006 - 03.03.2006

Aleksanteri-instituutin VIE-maisterikoulun järjestämä intensiivikurssi, jolle myös viestinnän opiskelijat voivat osallistua.

Period : Weeks 8-9, 2006 (Feb 20 thru Mar 3)

  • Mon 20.2. 14-16
  • Tue 21.2. 10-12
  • Tue 21.2. 16-18
  • Wed 22.2. 12-14
  • Thu 23.2. 16-19
  • Fri 24.2. 12-14
  • Mon 27.2. 14-16
  • Tue 28.2. 10-12
  • Tue 28.2. 16-18
  • Wed 1.3. 12-14
  • Thu 2.3. 16-19
  • Fri 3.3. 12-14 (examination)

Location : Lecture room of the Aleksanteri Institute, Töölönkatu 3 A, 5th floor

Lecturer : Elena Vartanova

  • professor, Moscow State University
  • Docent, Univ. of Helsinki

Prior registration by e-mail is required: hanna.o.peltonen@helsinki.fi by February 6th.

More information: http://www.helsinki.fi/aleksanteri/maisterikoulu/

Objectives

To provide students with the general overview of the present situation in the Russian media bearing in mind various aspects such as economic position of the media, their role in political life, their contribution to the social transformation and effects upon the national culture and identity.

To give knowledge about the role the Russian media played in the Russian society during their history with a particular attention to the last decades.

To describe in details different aspects of the transformation of media legislation, existing and evolving sectors of the media industry and profession.

To form general understanding of professional functions and roles of the Russian media and journalists.

To put transformation processes in the Russian media into the general context of globalization and technological revolution in the media.

Content

Teaching: Course Topics and Structure (Lecture course of 24 hours plus book exam or essay)

  • 1.History of Russian Journalism: Basic facts and traditions.
  • 2.New Models of Russian Journalism: Trends of Market and Effects of Politics
  • 3.The Development of the Print Media Market: From National to Regional Press. New Typology of the Print Media. Structural Problems (Printing, Distribution) as Consequences of the State Monopoly.
  • 4.TV: The Basics of Infotainment. TV at the Crossroads of Political Manipulation and Globalization. Inequality between Regions and Strategies for the Digitalization.
  • 5.New Role of Radio: Profitable, Music and Individualized.
  • 6.Journalists of New Russia: Old Profession in New Conditions. Ethical Values and Professional Standards of the Russian Journalism.
  • 7.Russian Media under Pressure: Political and Economic Elites in Search for Media Power
  • 8.Concentration in the Media Industry: the Russian Way. Media Political Capital and the Spirit of Competition in the Russian Media Industry. Foreign Capital in the Russian Media.
  • 9.The Growth of Corporate Media. Advertising and Financial News
  • 10.Media in Election Campaigns: Battleground for Information Wars. The Rise of Public Relations.
  • 11.Russian Media as Agents of Globalisation. Advertising and New Media at the Core of Changes.
  • 12.Internet and the Process of Construction the Post-Soviet Identity. Internet in Politics and Leisure. Mobile Telephone and New Media as the Basics of the Communication.

Literature:

  • Russian Media Challenge. Ed. By Kaarle Nordenstreng, Elena Vartanova and Yassen N. Zassoursky. Helsinki, Kikimora, 2003.
  • Vartanova E. Public Service an Old and New Media? Pp. 46-60 in: Shaping Tomorrow's Media Systems. Ed. By Elena Vartanova and Yassen N. Zassoursky. Moscow, Faculty of Journalism, 2004.
  • Vartanova, E. Russia, in Media in Europe. Ed. By Dennis McQuail. Euromedia Research Group. Sage, 2004.
  • Vartanova, E. The Russian Network Society, pp. 84-94 in: The Network Society. A Cross-cultural Perspective. Ed. By M. Castells. Edward. 2004.
  • Vartanova E. Television in Russia (Russia's NTV: News is our Profession), pp. 81-85 in: Contemporary World Television. Ed. By John Sinclair. London, British Film Institution Publishing, 2004.

Current Trends in Communication Ethics (5 p/3 cr)

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

Teachers

Leila Mustanoja
Karoliina Malmelin

Time and location

24.1.2006 - 24.2.2006

Tue and Fri 14-16, U37 seminar room 1.

Compensations

A9

Content

Transparency and accountability are becoming more and more relevant in the international agenda. Human rights and ethics have become a growing focus in activities on all walks of the society, both globally and locally. This course examines the potential conflict between ethical governance and its practical implementation on the global level. The variance between ethical policies and practices is examined, emphasizing the current status of affairs in the media world. More and more countries have adopted legislation on freedom of expression and independence of media. Yet the laws are not enforced properly, because the implementation may interfere with the business profits of the media houses – or reputation of political decision makers.

During this course practical cases are presented for examining and discussing these issues. Also international law and conventions, practices and instruments for public pressure for compliance of them are being studied. Issue-specific readings are provided during the course.

Course work and forms of study

Lectures by Leila Mustanoja are given from 24.01. to 03.02. After that students start working on final essays on given topics under the tutelage of Karoliina Malmelin.

Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/globalization.htm

WebOodi Registration

S14 Ekonomisk journalistik 5 op (3 ov)

Studie-enheter

Sp 5 Sv 3

Lärare

Anna Svartström E-mail anna.svartstrom@hbl.fi

Tid och plats

12.09.2005 - 20.10.2005

Tidpunkt: Måndagar 12.9-17.10 klockan 9-12, U40 (Unionsgatan 40) sal 8. Sista gången torsdag 20.10 klockan 9-11, U34 (huvudbyggnaden,Unionsgatan 34) auditorium IV. Anna Svartström .

Anmälning till kursen senast en vecka tidigare till anna.svartstrom@hbl.fi

Kursens innehåll

Ekonomijournalistiken har blivit ett centralt element i de finländska medierna. Kursen reflekterar över utvecklingen och är kritisk till den ekonomijournalistik som bedrivs. Samtidigt ger den konkreta tips och handfasta råd om ekonomi, till exempel en introduktion i bokslutsanalys och hur man gräver i näringslivet. Kursen tar upp ekonomijournalistikens delområden företagsekonomi, samhällsekonomi och privatekonomi. Den byggs upp av gästföreläsningar som hålls av experter, ekonomijournalister och aktörer i näringslivet. Obs! Inga förhandskunskaper i ekonomi behövs.

Arbetsformer och genomförandet

Arbetsmetoder: Kursen består av föreläsningar. Tentamen sker i form av en essä, ämnet enligt överenskommelse med läraren. Dessutom föreläsningsdagböcker eller andra till omfattningen mindre uppgifter.

Bedömning

0-5

Terveysviestintä 5 op (3 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

Sinikka Torkkola (Viestintätieteiden yliopistoverkosto) S-posti sinikka.torkkola@uta.fi

Aika ja paikka

30.1.2006 - 19.5.2006

Kurssin suoritusaika vapaasti 30.1.-19.5.2006 välisenä aikana YTM Sinikka Torkkola , Tampereen yliopisto.

Ilmoittautuminen 9.1.- 23.1.2006 http://www.uta.fi/viesverk/opetus/ilmoittautuminen.php

Lisätietoja verkoston kursseista: http://www.uta.fi/viesverk/opetus/index.html

Korvaavuudet

Korvaa HY:n viestinnän tutkintovaatimuksissa yhden 5 op:n (3 ov) kurssin jaksosta A9b) Media ja yhteiskunta (770022)

Kurssin sisältö /ohjelma

Terveysviestinnän johdantokurssilla perehdytään terveysviestinnän osa-alueisiin, niiden keskeisimpiin teoreettisiin ja käytännöllisiin kysymyksiin sekä terveystiedon hankintaan ja käyttöön. Kurssi on itseopiskelukurssi, joka suoritetaan kuudella itsenäisellä tehtävällä Moodle-oppimisympäristössä. Jokaisesta tehtävästä kurssin opettaja Sinikka Torkkola antaa palautetta.

WebCourse: Finnish Media and Communication System 4 sp (2 ov)

Study units

Credits

ECTS credits 4

Teachers

Samuel Rainio (Jyväskylän yliopisto)

Time and location

19.09.2005 - 13.11.2005

Verkkokurssin järjestää viestintätieteiden yliopistoverkosto. 19.9.-13.11.2005, opettaja: FM Samuel Rainio , Jyväskylän yliopisto, apuopettaja: fil. yo Heidi Lavento, Helsingin yliopisto. Tarkemmat tiedot päivittyvät sivulle http://www.uta.fi/viesverk/opetus/index.html

Kurssille ilmoittautudutaan 15.8.-5.9.2005 verkossa sijaitsevalla lomakkeella http://www.uta.fi/viesverk/opetus/ilmoittautuminen.php

Yleistä verkoston kursseille ilmoittautumisesta: Ennen ilmoittautumisajan alkua tulleita ilmoittautumisia ei huomioida. Ilmoittautumisajat päättyvät kaksi viikkoa ennen kurssin alkamista. Ilmoittautuminen on sitova, joten ennen sitä kannattaa tutustua kurssien sisältöihin ja suoritusvaatimuksiin. Kursseille valituille ilmoitetaan valinnasta sähköpostitse. Opiskelijat valitaan tasapuolisesti eri jäsenyksiköistä.

Compensations

Verkkokurssi korvaa P3b) Viestinnän instituutiot -opintojakson tai A9b -jakson.

A9c) Mediakulttuuri

Ooditunniste 770023

Laajuus: Op 5 Ov 3

Suoritustapa

Lukuvuonna 2005-06: Luentosarjat (ei tdk-kuulustelua).

Kirjallisuus

  • Hall S (toim.): Representation: Cultural Representations and Signifying Practices
  • Storey J : Cultural Theory and Popular Culture
  • Ross K & Byerly C (eds.): Women and Media: International Perspective

Populaarikulttuuri ja journalismi 5 op (3 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

Juha Herkman S-posti juha.herkman@helsinki.fi

Aika ja paikka

31.10.2005 - 12.12.2005

ma 9-12 (viimeinen kerta 12.12. klo 9-11), U40 sali 2. Yliopistonlehtori Juha Herkman .

Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 42 aikana (17.-23.10.2005), alk. ma 17.10. klo 9.00. Kurssille otetaan enintään 40 pääaineopiskelijaa . Etusijalla ovat maisteriopintovaiheessa olevat opiskelijat (opintojakso S14). Jos tilaa jää, kurssille otetaan myös kandidaattivaiheessa olevia (opintojakso A9c). Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla. Lista hyväksytyistä laitoksen ilmoitustaululla kurssia edeltävällä viikolla (vko 43).

Kurssin sisältö /ohjelma

Kurssilla tarkastellaan populaarikulttuurin ja journalismin suhdetta julkisuusteorioiden, kulttuurintutkimuksen, median tabloidisoitumisesta ja viihteellistymisestä käytyjen keskustelujen sekä poliittisen taloustieteen näkökulmista.

Työtavat ja suorittaminen

Luennot 20 t ja essee.

Opintosuoritusten arvostelu

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

WebOodi-ilmoittautuminen

Viestinnän konvergenssi ja tietoyhteiskunta 5 op (3 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

Seppo Sisättö S-posti seppo.sisatto@helsinki.fi

Aika ja paikka

14.02.2006 - 22.02.2006
HUOM! Kurssi peruttu luennoitsijan sairastumisen vuoksi . Kurssi pyritään järjestämään syksyllä 2006.

Kurssille otetaan myös enintään kaksi opiskelijaa Helsingin liiketalouden ammattikorkeakoulu Heliasta (viestinnän laitoksen ja Helian yhteistyösopimus korkeakoulujen välisestä opiskelijavaihdosta).

Kurssin sisältö /ohjelma

Viestinnän konvergenssi ja tietoyhteiskunta

Mies sohvalta: ?Menepäs vastaamaan televisioon kun minä just asetuin katselemaan uutisia puhelimesta.? (Ylijohtaja Harri Pursiainen 2001).

Yllä oleva tokaisu kuvaa osuvasti viestinnän konvergenssia, joka voidaan suomentaa digitaaliseksi yhdentymiseksi, samankaltaistumiseksi ja lähentymiseksi. Digitaalisen yhdentymisprosessin ymmärtäminen onkin avain tulevaisuuden kehityssuuntien ymmärtämiseen. Käsite on vasta neljännesvuosisadan ikäinen mutta sinä aikana sen kattamat asiat ovat tulleet osaksi arkielämäämme.

Tietoyhteiskuntaa on mahdoton kuvitella ilman digitaalista konvergenssia. Käsitteenä tietoyhteiskunta on tietysti utopia, johon pyritään. Konkreettisimmillaan se on mobiili sähköinen yhteiskunta. Se on unelma tilasta, jossa ihminen voi valitsemanaan aikana ja valitsemastaan paikasta olla yhteydessä toisiin ihmisiin, olla tavoitettavissa, asioida, tehdä ostoksia, hankkia lähettää tietoa sekä työskennellä. Sen yksi mahdollisuus on olla aina verkkoon kytkeytyneenä.

Tämä luentosarja käy läpi kehitystä viestinnän konvergenssista kohti tietoyhteiskuntaa. Tarkastelukulma on käytännönläheinen ja monia tapahtuneita muutoksia käydään läpi paitsi globaalista niin myös suomalaisesta näkökulmasta.

Luennot rakentuvat pitkälti teokseen

  • Sisättö Seppo: Internet taskussa (Inforviestintä 2004).

Työtavat ja suorittaminen

Kurssin lopussa luentokuulustelu. Myös esseevaihtoehto mahdollinen (sovitaan luentojen yhteydessä).

WebOodi-ilmoittautuminen

Designing Worlds: Processes of Globalisation and Localisation in Design

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

Teachers

Paula Bello

Time and location

20.03.2006 - 15.05.2006

This course is organized in cooperation with the School of Design at the University of Art and Design

  • Dates: 20.3 - 15.5. 2005, No class on 17.04 - Easter holiday
  • Days/Times: Mondays at 10-12
  • Location: University of Arts and Design, dept. of Product and Strategic Design
  • Lecturer: Paula Bello and visiting lecturers

Preregistration in WebOodi is required! Registration starts 06.02. and ends 05.03. In addition to the WebOodi registration, students are required to send an e-mail to the Coordinator of Argonaut Study Program ( anni.siitonen@helsinki.fi ) including a one page summary of their grounds for attending the course. The summary ought to be submitted by March 5th. Only ten students of communication will be accepted to the course. The list of the accepted students will be on the bulleting board of the department of Communication (Unioninkatu 37) on March 13th.

  • Working Methods: Series of lectures (by invited guest speakers) and teamwork project.
  • Mode of assessment: Assessment scale 0, 1, 2, 3, 4, 5

Important : It is highly recommended that the students who will participate in this course in Spring, will also participate in the course on Luovuuden filosofia ja luova talous (4 op) lectured by professor Himanen this Autumn. The lectures are arranged on Tuesdays 10-14 at the University of Art and Design, Media Centre Lume, lecture hall Sampo (Hämeentie 135 C). The program of the course:

  • 27.9. klo 10-14 Luova talous ja luova intohimo
  • 4.10. klo 10-14 Rikastava yhteisö
  • 11.10. klo 10-14 Eettinen arvokkuus
  • 25.10. klo 10-14 Luovuuden dramaturgia
  • 8.11. klo 10-14 Elämä taideteoksena: luova elämänfilosofia

The lectures are in Finnish. Those who do not know Finnish are to read the following book before the beginning of the course: Castells and Himanen: The Information Society and the Welfare State: the Finnish Model.

Prerequisites

Lecture series on Luovuuden filosofia ja luova talous (27.9.-8.11. Tue 10-14) or Castells and Himanen: The Information Society and the Welfare State: the Finnish Model.

Compensations

This course can be registered for degree students under the study unit 9c, Media Culture.

Content

The objectives of the course are to analyse how the processes of globalisation are affecting the local identities, values and practices and also to reflect on how these processes are manifested in the design paradigm, language and practice.

The course is going to introduce the students to theories of globalisation and localisation from various disciplines such as design, communication, sociology, innovation. The students will become familiar with methodological tools for analysis of products, services and artificial systems.

Course work and forms of study

Series of lectures (by invited guest lecturers) and teamwork project.

The purpose of this project is to propose creative and innovative visions addressed to end poverty for selected marginalised communities. The project will visualise the best posible future for those communities, and it will define strategies to achieve it. The results of the project will be presented at an exhibition.

Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/design.htm

WebOodi Registration

Introduction to British Cultural Studies 5 sp (2,5 cr)

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 2,5

Teachers

Taught by Gavan Titley, National University of Ireland, Maynooth.

Time and location

Arranged by Renvall Institute (British and Irish studies)

Introduction to British and Irish Studies (XEB150, 5 cr/ old syllabus BIr111, 2.5 cr)

Period IV: Intensive five-day course 13-17 March, Monday to Friday 9-12.

Advance registration by 25 February to pirkko.hautamaki(at)helsinki.fi.

Lecture rooms:

  • Monday and Thursday: Unioninkatu 38 F 211
  • Tuesday: Unioninkatu 40 room 14
  • Wednesday: Mariankatu 11 lecture room 4
  • Friday: Unioninkatu 38 A 205.

Mediakasvatus 5 op (3 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

FM Matti Salakka S-posti matti.salakka@utu.fi

Aika ja paikka

Verkkokurssin järjestää viestintätieteiden yliopistoverkosto. 24.10.-16.12.2005, opettaja: FM Matti Salakka (Turun yliopisto). Tarkemmat tiedot päivittyvät sivulle http://www.uta.fi/viesverk/opetus/index.html

Kurssille ilmoittaudutaan 15.8.-10.10.2005 verkoston sivuilla olevalla lomakkeella http://www.uta.fi/viesverk/opetus/ilmoittautuminen.php

Yleistä verkoston kursseille ilmoittautumisesta: Ennen ilmoittautumisajan alkua tulleita ilmoittautumisia ei huomioida. Ilmoittautumisajat päättyvät kaksi viikkoa ennen kurssin alkamista. Ilmoittautuminen on sitova, joten ennen sitä kannattaa tutustua kurssien sisältöihin ja suoritusvaatimuksiin. Kursseille valituille ilmoitetaan valinnasta sähköpostitse. Opiskelijat valitaan tasapuolisesti eri jäsenyksiköistä.

Photograph as the Metaphor of History 5 sp (2,5 cr)

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 2,5

Time and location

Renvall-instituutin opetusta (Pohjois-Amerikan tutkimus):

Photograph as the Metaphor of History (XNA260/360; PAm 138/214, 5 op, 2,5 cr) ti/pe 14-16, U34 sali 14, Kuusinen, 1.11.-13.12.

Content

Both historiography and photography, according to Eduardo Cadava, are media of historical investigation. The aim of this lecture series is to view one hundred years of U.S. history in the light of Cadava's claim that there is no thinking of history that is not at the same time a thinking of photography.

Drawing on the European notion of photography-cum-history initiated by the early twentieth-century German thinkers Walter Benjamin and Siegfried Kracauer and elaborated on by contemporary critics of visual culture, the series purports to elucidate the development of modernity—with its progressive rhetoric and dramatic social effects—in the United States from the beginning of the Industrial Revolution until the Great Depression.

The following topics will be discussed:

  • photography and scientific theories of race and gender
  • photo-portraits as visual props of social stratification
  • geographic survey photography in exploring the American West
  • ethnographic photography and the Vanishing Indian
  • war photography
  • landscape photography and high modernism
  • social documentary and journalism

Politiikan kieli ja kielipolitiikkaa Kiinassa 5 sp (2,5 cr)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 2,5

Aika ja paikka

Renvall-instituutin opetusta (Asia-Pacific Studies):

Politiikan kieli ja kielipolitiikkaa Kiinassa, Xas140, 5 op / Aps180 tai Aps270, 2,5 ov Ti 12-14, U38 A132, Asikainen, 17.1.-11.4. (ei opetusta 7.3.)

Populaarikulttuurin tutkimuksen seminaari 10 op (5 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 10 Ov 5

Opettajat

Janne Mäkelä

Aika ja paikka

Renvall- instituutin opetusta (Britannian ja irlannin tutkimus)

Populaarikulttuurin tutkimuksen seminaari (XEB250, 10 cr / vanhat vaatimukset BIr186, 5 ov) Periodit III-IV: ke 10-12 U38 A109, Janne Mäkelä , Britannian ja Irlannin tutkimuksen opetusta, 18.1.-26.4. Ilmoittautuminen joulukuussa osoitteeseen pirkko.hautamaki@helsinki.fi (tarkemmat ohjeet nettiin syyslukukauden alussa.)

Urban Portraits in Latin American Films

Study units

Time and location

Renvall-instituutin opetusta (Latinalaisen Amerikan tutkimus):

Urban portraits in Latin American films (XLA230-240, XLA330-340, LAm210-240, LAm310-330) Max 20 students, advance registration from 16.1.2006 to florencia.quesada@helsinki.fi Wed 10-14 sali 11, Quesada, 15.3.-.3.5.

Objectives

Introduce the students to the Latin American city portrayed in contemporary Latin American films. Analyze the historical and cultural context and the ways these films are part of a broader urban imaginaries that helps to create certain ideas and perceptions of the cities and their urban dwellers. Also, how the films shows different urban realities in Latin America.

Content

This course aims to introduce students to the analysis and interpretation of different visions of urban Latin America portrayed in contemporary films and documentaries. We will explore the history and background of some capitals in Latin America and contextualize the films. A selection of works from Brazil, Colombia, Costa Rica, Mexico and Perú will be included. Special attention will be paid to topics such as urban poverty, violence, immigration, race, urban segregation, uses of public space, urban imaginaries, among others.

The first session will be devoted to an introduction and characterization of Latin America's capital cities. The rest of the sessions will be the first part devoted to screening. After a break, we will have an analysis and background of the city and the film will be discussed in class.

Sessions:

First session: General introduction of the course and to contemporary Latin American cities.

Second session: Cidade de Deus (Fernando Meirelles) Brazil, 2002, 124 min. (subtitles in Finnish)

Third session: Todo el Poder (Fernando Sariñana) México, 2000, 102 min. (subtitles in English)

Forth session: Doble llave y cadena: el encarcelamiento de una ciudad (Hernán Jiménez) Costa Rica, 45 min, documentary. (subtitles in English)

Fifth session: La estrategia del Caracol. (Sergio Cabrera) Colombia, 1993, 108 min. (Only in Spanish)

Sixth session: La Espalda del Mundo (El niño, Perú) (Javier Corcuera), España, 2000, 20 min, documentary, (subtitles in English) General and conclusive remarks.

Seventh session: Final Exam

Course work and forms of study

A short report (no more than 2 pages) on each of the films screened on the class or from video stores. A total of 5 reports must be turn in. The reports should analyze the way the city and its people are represented and the main social and urban features of each city portrayed in the films. If for some reason you miss one of the class screenings, you must see the DVD or video at playback and report on it. Students could also search for other films at local cinemas or at video stores and make a short report on it. This will be discussed in the beginning of the course.

The final exam is based on all the films viewed on class and specific topics of the context of some of the films.

Class Participation and Film Attendance

Viewing of all films is absolutely essential. If you miss a screening, you should arrange to see it later. Active participation means that you have made a constructive, informed contribution to class discussion developing controversial issues, and/or come to class with questions based on the viewings and readings. Most of the films are subtitled in English and Finnish, one is only in Spanish.

Grading

Participation and attendance (20%) Reports on films (5) (40%) Final test (40%)

Website http://www.helsinki.fi/hum/ibero/lam/opetus/2006kl_urban_portraits.html

Urbanität und Popkultur 5 op (2,5 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 2,5

Aika ja paikka

Renvall-instituutin opetusta (Saksankielisten maiden tutkimus):

Urbanität und Popkultur (XES261, 5 op / alte Anforderungen Sam134, 2,5 ov) Periode I: Mi 16-18 und Fr 12-14 U40 sali 7, Bottà, 7.9.-14.10.; Filmvorführungen Mi 18-20, 14.9.-5.10.

Viestintäkasvatus 3 op (2 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 3 Ov 2

Opettajat

FT Sirkku Kotilainen S-posti sirkku.kotilainen@uta.fi
lehtori Sanna Kivimäki S-posti sanna.k.kivimaki@uta.fi

Aika ja paikka

Verkkokurssin järjestää viestintätieteiden yliopistoverkosto.

  • Suoritusaika syksyllä 2005 vapaasti 13.9.-11.12.2005 välisenä aikana.
  • Suoritusaika keväällä 2006 vapaasti 9.1.-5.5.2006 välisenä aikana.

Kurssille ei ilmoittauduta. Opiskelijat voivat työskennellä oman aikataulunsa mukaan verkko-oppimateriaalin parissa. Essee palautetaan kurssin opettajalle määrättynä ajankohtana. Ks. tarkemmat tiedot:

Lisätietoja verkoston kursseista: http://www.uta.fi/viesverk/opetus/index.html

Korvaavuudet

Kurssi korvaa HY:n viestinnän tutkintovaatimuksissa yhden 3 op:n (2 ov) kurssin jaksosta A9c) Mediakulttuuri (770023).

A9d) Yhteisöviestinnän johtaminen 5 op (3 ov)

Ooditunniste 770024

Laajuus: Op 5 Ov 3

Lukuvuonna 2005-06 kaksi vaihtoehtoista suoritustapaa:

  • 1) luennot ja kirjallisuus
  • 2) kirjallisuuskuulustelu tdk-tentissä

Kuulustelut

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Leif Åberg leif.aberg@helsinki.fi

Kirjallisuus

  • Aula P & Heinonen J : Maine TAI Juholin E: Cosmopolis. Yhteiskuntavastuusta yrityskansalaisuuteen
  • Austin, Erica Weintraub & Pinkleton B : Strategic Public Relations Management
  • Grunig J : Excellence in Public Relations and Communication Management

Artikkelit, 3 kpl :

Suomen Tiedottajien Liitto ry:n kotisivulta, osoitteesta http://www.procom.fi/ mene kohtaan Linkit ja sieltä melko lopusta

1.Yhteisön viestintä 2000-luvulla: Yhteisöviestinnän periaatteet

2.Yhteisöviestintätutkimus 2003, tiivistelmä 4 sivua

3.EURO RSCG-konsulttiyrityksen raportti Viestinnän trendit, osoitteesta http://www.bnl.fi/viestinnan_ilmiot/Viestinnan_trendit.pdf

Yhteisöviestinnän johtaminen

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

professori Leif Åberg S-posti leif.aberg@helsinki.fi

Aika ja paikka

17.03.2006 - 05.05.2006

pe 9-13, U35 ls. professori Leif Åberg .

Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 9 aikana (27.2.-5.3.2006), alk. ma 27.2. klo 9.00. Kurssille otetaan enintään 50 opiskelijaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla.

Jakson voi suorittaa joko luentokurssina (4. periodi) tai kirjallisuukuulusteluna (syys- ja lokakuussa). Jakso sopii joko aineopintojen kohtaan A9d tai syventävien opintojen kohtaan S14.

Kurssille otetaan myös enintään kaksi opiskelijaa Helsingin liiketalouden ammattikorkeakoulu Heliasta (viestinnän laitoksen ja Helian yhteistyösopimus korkeakoulujen välisestä opiskelijavaihdosta).

Opintosuoritusten arvostelu

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

Kurssin kotisivu ja verkkomateriaali http://www.valt.helsinki.fi/staff/aberg/kurssit.htm

WebOodi-ilmoittautuminen

Tieto ja viestintä organisaatiossa 5 op (3 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

Katja Hilska
Tiina Heiniö

Aika ja paikka

Viestintätieteiden yliopistoverkoston järjestämä verkkokurssi ajalla 30.1.-12.3.2006. YTM Katja Hilska , apuopettaja valt.yo. Tiina Heiniö

Ilmoittautuminen 9.1.-23.1.2006 http://www.uta.fi/viesverk/opetus/ilmoittautuminen.php

Lisätietoja verkoston kursseista: http://www.uta.fi/viesverk/opetus/index.html

Korvaavuudet

Korvaa HY:n viestinnän tutkintovaatimuksissa yhden 5 op:n kurssin jaksosta A9d) Yhteisöviestinnän johtaminen (770024).

Kurssin sisältö /ohjelma

Kurssilla luodaan kokonaiskuvaa organisaation tiedon ja viestinnän prosesseista, mm. tiedon jakamisesta ja luomisesta organisaatiossa. Suoritukseen kuuluu neljä teemakeskustelua verkko-oppimisympäristössä pienryhmissä sekä laajahko essee.

A9e) Johtajuus ja asiantuntijaviestintä

Ooditunniste 770025

Laajuus: Op 5 - 3

Suoritustapa

Lukuvuonna 2005-06: Luentosarja (ei tdk-kuulustelua).

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Leif Åberg leif.aberg@helsinki.fi

Kirjallisuus

  • Aula P : Johtamisen kaaos vai kaaoksen johtaminen?
  • Juuti P : Johtamispuhe
  • Morgan G : Images of Organization
  • Huotari M-L, Hurme P & Valkonen T : Viestinnästä tietoon. Tietoa luova työyhteisö

A9e Johtajuus ja asiantuntijaviestintä 5 op (3 ov) / JOS10 -jakso 6 op (4 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5-6 Ov 3-4

Opettajat

Leif Åberg S-posti leif.aberg@helsinki.fi

Aika ja paikka

20.01.2006 - 03.03.2006

pe 9-13, U35 ls. Prof. Leif Åberg .

Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 1 aikana (2.-8.1.2006), alkaen ma 2.1. klo 9.00. Kurssille otetaan enintään 56 opiskelijaa, joista

  • 25 JOS-opintokokonaisuuden opiskelijaa (ilmoittautumisjärjestyksessä)
  • 25 viestinnän opiskelijaa (ilmoittautumisjärjestyksessä) ja
  • 6 puheviestinnän opiskelijaa.

Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla.

Huom!

  • JOS-opintokokonaisuuden opiskelijat ilmoittautuvat JOS10-kurssille (ooditunnus 77032).
  • Puheviestinnän opiskelijat eivät ilmoittaudu kurssille WebOodissa, vaan puhetieteiden laitoksella erillisten ohjeiden mukaan. Tarkemmat ohjeet myöhemmin.

Kurssin sisältö /ohjelma

Kurssilla tarkastellaan viestintää johtamisen ja asiantuntijatyön näkökulmasta. Kurssin suoritettuaan opiskelija oivaltaa viestinnän merkityksen asiantuntija- ja johtamistyön olennaisena osana, osaa hahmottaa viestintään vaikuttavia työyhteisön rakenteellisia ja toiminnallisia tekijöitä ja osaa ottaa ne huomioon johtamistilanteissa sekä hallitsee työssä esiintyviä yleisiä vuorovaikutustilanteita ryhmässä ja yksilötasolla. Teoreettisesti kurssi nojaa dynaamisiin muutosmalleihin, viestinnän prosessi,- merkitys- ja rituaalimalleihin sekä keskinäisviestinnän vuorovaikutteisiin malleihin. Kurssi on päivitetty keväällä 2005 pidetystä Esimiesviestinnän luentosarjasta.

Työtavat ja suorittaminen

Kurssin hyväksytty suoritus koostuu kolmesta osiosta: aktiivinen osallistuminen luennoilla, oppimispäiväkirja ja temaattiset esseet, jotka pohjautuvat kahteen kurssilla käytettävään teokseen.

Opintosuoritusten arvostelu

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen). Opintojakson kokonaisarvosana muodostuu painotettuna keskiarvona oppimispäiväkirjan ja esseiden arvosanoista. Luentoaktiivisuus korottaa arvosanaa.

Kurssin kotisivu ja verkkomateriaali http://www.valt.helsinki.fi/staff/aberg/kurssit.htm

WebOodi-ilmoittautuminen

A9f) Verkkoviestintä

Ooditunniste 770026

Laajuus: Op 5 Ov 3

Suoritustapa

Lukuvuonna 2005-06: Luentosarjat (ei tdk-kuulustelua).

Kirjallisuus

  • Bolter J D & Grusin R : Remediation
  • van Dijk J : The Network Society: Social Aspects of New Media
  • Gillmor D : We the Media. Grassroots Journalism by the People, for the People

A9f/S14 Avoimet järjestelmät ja yhteiskunta

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

Sinikka Sassi S-posti sinikka.sassi@helsinki.fi

Aika ja paikka

16.03.2006 - 20.04.2006

to 16-18 ja pe 14-16, U37 sh 1. Professori Sinikka Sassi .

Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 9 aikana (27.2.-5.3.2006), alk. ma 27.2. klo 9.00. Kurssille otetaan enintään 30 opiskelijaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla.

Kurssi sopii joko aineopintojen kohtaan A9f tai syventävien opintojen kohtaan S14.

Kurssin sisältö /ohjelma

Kriittiset keskustelut ja kollektiivinen tiedon muodostaminen ovat verkon radikaalia potentiaalia, mutta samalla vaikeasti organisoitavia ja hallittavia toimintoja. Verkossa kehitetään jatkuvasti uusia tiedon tuottamisen ja keskustelun tapoja, joilla sekalaista aineistoa voitaisiin käsitellä. Yksi muoto ovat vapaan ja avoimen lähdekoodin ohjelmistot (Free and Open Source Software - FOSS) ja niihin liittyvät sosiaalisen järjestäytymisen tavat. Nämä ohjelmistot syntyvät vapaaehtoisen yhteistyön, yhteisöllisyyden ja avoimuuden pohjalta. Samat periaatteet kuuluvat myös demokratian ja kestävän yhteiskunnan perustaan. Kurssilla käsitellään uusien organisoitumistapojen yhteiskunnallisia vaikutuksia ja vertaisverkkojen mahdollisuuksia, esimerkkinä vertaisverkot mediatuotannossa.

Helsinkiläinen kulttuuri- ja kansalaiskanavahanke m2hz ( http://www.m2hz.net ) on uuden mediakulttuurin keskuksen m-cult:in ( http://www.m-cult.org ) käynnistämä monikanavainen verkko-, televisio- ja mobiiliprojekti. Audiovisuaalisen mediatuotannon uusia haasteita ovat monikanavaisuus, vertaisverkoissa tapahtuva jakelu sekä vuorovaikutteisten, yhteisöllisten ja osallistuvien ohjelmaformaattien kehittäminen.

Kaikki yllämainitut piirteet vaativat jonkinasteista avoimuutta ja uusia innovaatioita tarvitaan niin sisältöjen, jakelun ja tuotannon teknisen perustan (avoimet standardit) kuin tekijänoikeuksien (avoimet lisenssit) suhteen. Avoimuuden lisäksi talouden on perustuttava kestäviin käytäntöihin. m2hz on vertaistuotannon (kansalaistuotannon) leikkauspiste, jossa digitaaliteknologian monet mahdollisuudet kohtaavat talouden ja säädösten reunaehdot.

Ohjelma

  • 16.3. Verkko ja sen kehitystrendit/ Sinikka Sassi
  • 17.3. Demokratia ja kansalaisvaikuttaminen/ Sinikka Sassi
  • 23.3. Yleisö, käyttäjä ja toimija/ Sinikka Sassi
  • 24.3. Avoin televisio? Casena m2hz-kanavahanke/ Minna Tarkka
  • 30.3. Digital commons/ Seppo Koskela
  • 31.3. Creative Commons - sisällön vapaampi lisensiointi/ Mikko välimäki
  • 6.4. Kehitysmaat ja verkko/ Sinikka Sassi
  • 7.4. Sosiaaliset ohjelmistot (Social Software)/ Raimo Parikka
  • 20.4. Työryhmien esitykset
  • 21.4. Työryhmien esitykset

Opintosuoritusten arvostelu

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

WebOodi-ilmoittautuminen

Social Consequences of Internet Use

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

Teachers

Ronald E. Rice

Time and location

21.03.2006 - 20.04.2006
  • Dates: 21.03.2006 - 20.04.2006
  • Days/Times: Tuesdays and Thursdays 10-12
  • Location: Unioninkatu 35, lecture hall
  • Lecturer: Professor Ronald E. Rice , from University of California Santa Barbara, Department of Communication, is a visiting lecturer as a Fulbright Professor

Preregistration in Weboodi is required! The registration starts on 06.02.2006 and ends on 19.03.2006.

Compensations

This course can be registered for degree students under the study unit 9f, Networks and Communication or as study unit 14.

Objectives

The students will become familiar with policy issues, theories and research (both quantitative and qualitative), and examples about social aspects and consequences of internet use. In particular, you will become involved in the issues, research and debates concerning how Internet use is associated with digital divides, community and political involvement, and social interaction. You will be able to discuss historical and technical aspects of the internet, positive and negative aspects of Internet use, significant contextual factors, current policy debates, and resources for studying and evaluating the Internet.

Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/internetuse.htm

WebOodi Registration

Agency in Technically Mediated Society

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

Teachers

Tuula Lehtonen
coordinator: to be announced

Time and location

27.9.2005 - 2.12.2005
  • Days/Times: Tuesdays and Friday 02.12, 12-16.
  • Location: Unioninkatu 37, seminar room 1
  • Lecturers: Coordinator from Department of Communication to be announced, Tuula Lehtonen (Language Center) and visiting lecturers.

! The foreign degree students of the department of communication may get this course registered as part of their seminar course, study unit 10, upon negotiation with the lecturer of the seminar.

!This course can be registered also as Study unit A9f, Networks and Communication.

Prior registration is required!

The course is meant primarily for students of department of communication, both exchange and majoring degree students. 20 students will be taken to the course (10 exchange students, 10 degree students) on a first come first served basis. The exchange students who have included this course in their learning agreements have priority. The registration starts on 12.09.2005 9:00 a.m. and ends on 18.09.2005 at 24:00hrs . Registration in weboodi. In addition, the exchange students are required to send an e-mail to the coordinator of Argonaut Study Program indicating their major subject of study in university of Helsinki, and the name and department of their original university. The list of accepted students will be on the announcement board in the corridor of the department of communication (Unioninkatu 37, first floor) on September 20th.

  • Course Requirements: Attending lectures, reading fora, first diary + 3 learning diaries, outline of presentation report, presentation, presentation report.
  • Mode of assessment: Assessment scale: 0, 1, 2, 3, 4, 5

Content

The course aims to introduce students to the problematic of agency and, especially, of communication in a technically mediated society. The course focuses on such themes as citizenship in-between the local and global, communities, identities, social differences, multicultural spheres and Finnish policies on the information society.

The course offers integrated English Language studies. Students will be guided in giving presentations in English, reading academic texts and gaining skills in academic writing. It will be possible for degree students to have the course registered in two components: 3 credits as course proper and 2 credits registered as English Oral Skills/Englannin suullinen taito).

Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/agency.htm

WebOodi Registration

Current Issues in Communication Studies: Perspectives on Computer Mediated Communication 5 p (3 cr)

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

Teachers

Koordinaattori: lehtori Sanna Kivimäki E-mail sanna.k.kivimaki@uta.fi

Time and location

24.10.2005 - 15.12.2005

Verkkokurssin järjestää viestintätieteiden yliopistoverkosto. 24.10.2005-15.12.2005. Koordinaattori: lehtori Sanna Kivimäki (Tampereen yliopisto), kurssilla vierailevia opettajia. Tarkemmat tiedot päivittyvät sivulle http://www.uta.fi/viesverk/english/virtualstudies/courses.html

Kurssille ilmoittaudutaan ajalla 15.8.-10.10.2005 verkoston sivuilla olevalla lomakkeella http://www.uta.fi/viesverk/opetus/ilmoittautuminen.php

Yleistä verkoston kursseille ilmoittautumisesta: Ennen ilmoittautumisajan alkua tulleita ilmoittautumisia ei huomioida. Ilmoittautumisajat päättyvät kaksi viikkoa ennen kurssin alkamista. Ilmoittautuminen on sitova, joten ennen sitä kannattaa tutustua kurssien sisältöihin ja suoritusvaatimuksiin. Kursseille valituille ilmoitetaan valinnasta sähköpostitse. Opiskelijat valitaan tasapuolisesti eri jäsenyksiköistä.

Introduction to Information Society

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

Teachers

Helena Tapper

Time and location

12.09.2005 - 23.09.2005

Intensive course .

  • Dates: 12.09. – 23.09
  • Days/Times: Everyday for two weeks 14-16
  • Location: Unioninkatu 40, room 14, On Thursdays Unioninkatu 37, seminar room 1
  • Lecturer: Helena Tapper

! This course can be registered for degree students under the study unit 9f, Networks and Communication.

Preregistration in Weboodi is required! The registration starts on 01.09.2005 and ends on 12.09.2005, the first day of the course.

  • Literature: Webster, Frank (2002): Theories of the Information Society. 2 nd edition. London : Routledge
  • Examination: Lectures and essay
  • Mode of assessment: Assessment scale: 0, 1, 2, 3, 4, 5

Content

Course Description:

Why have information and information technology become key elements in late modern societies? The aim of the module is to give the students ideas about information society from sociological, economic and communications perspectives, and tools to analyse this development critically. Students will explore the history and nature of information society from a theoretical viewpoint. The course will also take a look at how these developments and ideas are integrated into contemporary discussions of globalization.

Literature:

Webster, Frank (2002): Theories of the Information Society. 2 nd edition. London : Routledge Bauman,Z. Globalization: The Human Consequences. Cambridge: Polity Press 1999. Castells, M. and Himanen, P: The Information Society and the Welfare State: The Finnish Model,Oxford University Press 2002 and other texts.

Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/intro.htm

WebOodi Registration

New Media, Communication and Peace in the Global Knowledge Society

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

Teachers

Tapio Varis

Time and location

26.09.2005 - 05.12.2005
  • Dates: 26.09. – 05.12
  • Days/Times: Mondays 14 -16
  • Location: Unioninkatu 37, seminar room 4
  • Lecturer: Professor Tapio Varis , Unesco chair in e-learning

! This course can be registered for degree students under the study unit 9f, Networks and Communication.

Registration in Weboodi is required! The registration starts on 01.09.2005 and ends by the end of the second week after the course has started.

  • Literature: Tapio Varis, Takeshi Utsumi, William Klemm (eds). Global Peace through the Global University System, University of Tampere, Finland, 2003.
  • Examination: Lectures and essay
  • Mode of assessment: Assessment scale 0,1-,2,3,4,5

Content

A demand of a new renaissance education has emerged in Europe and the United States . It would combine science and technology with the art, humanities and religion. In addition to this, new media and digital literacies are needed. Media education should be aimed at children, parents and teachers and should be a life-long process, which requires a co-ordinated approach also involving non-governmental organisations and media professionals.“Digital literacy” can be understood as the ability to understand and use of information in multiple formats from a wide range of sources when it is presented via computers. Media literacy is a multidimensional continuum including cognitive, emotional, aesthetic and moral dimensions.

We are facing a third major educational invention in technology. The first was the phonetic alphabet, the second printing, and now the third is telematics, which means computers connected to networks. These changes were behind the policy of creating eEurope. The idea is to remove barriers to access and connectivity, support professional development, accelerate eLearning innovation and content development, address the ICT skills shortage, promote digital literacy and lifelong learning, and explore sustainable public private partnerships.

In his epilogue on “Education for a multicultural world” to the International Commission on Education for the Twenty-first Century published by UNESCO in 1996, Rodolfo Stavenhagen pointed out that most modern nation-states are organized on the assumption that they are, or should be, culturally homogeneous. That is the essence of modern “nationhood,” upon which contemporary statehood and citizenship are founded. But a truly multicultural education will be one that can address simultaneously the requirements of global and national integration, and the specific needs of particular culturally distinct communities, both in rural and urban setting.

Muhammad Abdus Salam wrote much on science, technology and science education in the development of the South. He wrote that science and technology are cyclical. They are a shared heritage of all mankind. East and West, South and North have all equally participated in their creation in the past as, we hope, they will in the future - the joint endeavour in sciences becoming one of the unifying forces among the diverse peoples on this globe.

Samuel P. Huntington criticised the attitude that the culture of the West is and ought to be the culture of the world as arrogant, dangerous and false. He studied the distinctive characteristics of Western civilization and identified the following features that make the West Western: the classical legacy, Western Christianity, European languages, separation of spiritual and temporal authority, rule of law, social pluralism and civil society, representative bodies, and individualism.

Takeshi Utsumi compared in 1998 the basic approaches and philosophies of the West to that of the East. The West was represented by the United States , which Utsumi saw as the champion of the Western culture. The champion of the Eastern culture was Japan . In Utsumi´s analysis the

Western philosophy is characterized by analytical, scientific, objective, rational and critical thinking while the Eastern approach is characterized by synthesis, literature and art with a subjective and emotional thinking. Both cannot and should not dominate other, but should have close dialogues between them.

Following Utsumi´s thoughts, the Global University System (GUS) is adopting philosophies and principles that emphasize trans-cultural and moral values rather than ideologies. The priority is in academic freedom and quality in education.

Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/newmedia.htm

WebOodi Registration

A9g) Kulttuurienvälinen viestintä

Ooditunniste 770027

Laajuus: Op 5 Ov 3

Suoritustapa

Lukuvuonna 2005-06: Luentosarjat (ei tdk-kuulustelua).

Kirjallisuus

  • Cottle S : Ethnic Minorities and Media: Changing Cultural Boundaries
  • Lie R : Spaces of Intercultural Communication: An Interdisciplinary Introduction to Communication,Culture and Globalizing / Localizing Identities
  • Mohammadi A : International Communication & Globalization

Monikulttuurisuus ja kulttuurienvälinen viestintä saksankielisissä maissa 5 op (2,5 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 2,5

Opettajat

Pajarinen (Renvall-instituutti)

Aika ja paikka

04.11.2005 - 09.12.2005

Renvall-instituutin järjestämä kurssi, joka korvaa viestinnän opiskelijoilla yhden A9 erityisalueen kurssin, teemasta A9g Kulttuurienvälinen viestintä.

Monikulttuurisuus ja kulttuurienvälinen viestintä saksankielisissä maissa(XES272, 5 op / vanhat vaatimukset Sam125/134, 2,5 ov)

Enn.ilm. 12.9. alk. Weboodissa

Periodi II: pe 4.11. 9-16 U40 sali 14, pe 11.11.-9.12. 9-13 U40 sali 14, Pajarinen .

Lisätietoa Renvall-instituutin kursseista: http://www.helsinki.fi/hum/renvall

A9g/S14 Contexts of Intercultural Communication: Case Study of Russian-Western Interaction

Study units

Credits

ECTS credits 2,5- 5

Teachers

Mira Bergelson

Time and location

30.01.2006 - 03.02.2006

Aleksanteri-instituutin VIE-maisterikoulun järjestämä intensiivikurssi, jolle myös viestinnän opiskelijat voivat osallistua.

Period: Week 5, 2006 (Jan 30 thru Feb 3) Dates/Times:

  • Mon 14-16, 17-19
  • Tue 10-12, 16-18
  • Wed 12-16
  • Thu 10-12, 16-18
  • Fri 12-16

Location : Lecture room of the Aleksanteri Institute, Töölönkatu 3 A, 5th floor

Lecturer : Mira Bergelson , Ph.D. Associate Professor of Linguistics and Intercultural Communication.

Prior registration by e-mail is required: hanna.o.peltonen@helsinki.fi by January 16th .

More information: http://www.helsinki.fi/aleksanteri/maisterikoulu/

Content

Communication is essential part of everyday activities of educators, managers, public figures - especially in the dynamic environment of contemporary multicultural world. There are at least two aspects of competent communication that belong to the core of many human activities and professions: principles of effective communication in organizational contexts and intercultural communication skills.

The central concept in studying communication is "context", as most if not all features of the communication process are determined by various contexts in which it occurs. This is even more true for intercultural communication where the context of a given culture may override all other contexts, or where a new interculture is being created.

The main focus of this course is to look at the interrelations between different types of contexts (cultural, institutional, professional, social, interpersonal and others) within the intercultural communication process using Russian-Western/Finnish communication as an example.

Russian basic cultural values are looked at from the point of view of interactional patterns which determine specific features of cross-cultural communication in today's Russia. Such basic values as emotionality not-having-control, irrationality, and judgmental attitudes towards world and other people may but often have significant influence on the success or failure of intercultural workplace communication, effectiveness of management style, and the outcome of business negotiations.

This course looks at the cases when Russian basic cultural values show up through linguistic choices shaping language production in the workplace, which are consequently misattributed by Western partners. No matter what the language of intercultural communication is - Russian, or English, or Finnish - the meaning of many linguistic expressions may be reconstructed wrongly by the representatives of another culture. One of the main reasons for these pragmatic errors is The Politeness Principle applied differently as compared to one's native culture. Yet another - subdivisions within the Russian culture into three main subtypes: T (traditional), S (soviet), and W (westernized).

A9g/S14 Etnisyys, monikulttuurisuus ja media

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

Ritva Levo-Henriksson S-posti ritva.levo-henriksson@helsinki.fi

Aika ja paikka

06.09.2005 - 06.10.2005

ti 14-16, U37 sh 4 ja to 12-14, U37 ls. Professori Ritva Levo-Henriksson.

Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 34 aikana (22.-28.8.2005), alk. ma 22.8. klo 9.00. Kurssille otetaan ilmoittautumisjärjestyksessä enintään 40 opiskelijaa: 20 paikkaa on varattu ensisijaisesti kulttuurienvälisen vuorovaikutuksen maisteriohjelman opiskelijoille (opintojakso Kvv 311b) ja 20 muille viestinnän opiskelijoille. Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla.

Kurssin sisältö /ohjelma

Kurssin tavoitteena on tarkastella median roolia kulttuurienvälisessä viestinnässä ja antaa välineitä median roolin merkityksen ymmärtämiseen ja analysointiin sekä mediapoliittiseen kehittämiseen monikulttuurisissa ympäristöissä. Tarkastelu kohdistuu erityisesti mediavälitteisiin etnisiin suhteisiin. Tarkasteltavia alueita ovat etnisten ryhmien mediarepresentaatiot, representaatioiden vastaanotto ja merkitys identiteetin rakentajana, etniset konfliktit ja etnisten vähemmistöjen oma media.

Työtavat ja suorittaminen

Kurssin suorittaminen edellyttää aktiivista osallistumista tunneilla tapahtuvaan keskusteluun ja kurssin aikana tehtäviin ryhmätyötehtäviin sekä niihin liittyvään kirjallisuuteen. Kurssin loppuraportti on kirjallisesti ja suullisesti esitettävä ryhmätyö.

Opintosuoritusten arvostelu

Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

WebOodi-ilmoittautuminen

A9g/S14 Identity, Ethnicity and Media: A Theoretical Perspective 5 sp (3 cr)

Study units

Credits

ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

Teachers

Charles Husband

Time and location

  • Dates : 28.11.-2.12.2005
  • Time : Mon-Fri 10-13 and 14.30-17.00
  • Location : Swedish School of Social Sciences
  • Lecture : professor Charles Husband .

Course literature:

  • J.Downing and C.Husband (forthcoming) Representing 'Race'; London Sage
  • S.Cottle(2000) Ethnic Minorities and the Media Buckingham,Open University Press
  • O.H Gandy Jr (1998) Communication and Race; London Arnold.

Examination: Course participants will be examined on the basis of lecture participation and by an essay.

Registration to sockom by e-mail: inquiries@sockom.helsinki.fi

Prior registration is required for other students than regular students of the Department of Communication and the Swedish School of Social Science. Also for these students prior registration is strongly recommended. Registration will close on 8 November. Prior registration includes submitting a one page synopsis of their current research/study. Prior registration can be done in the study office at the Swedish School of Social Science or by sending an e-mail to inquiries@sockom.helsinki.fi. Please include your name, student number, e-mail address, phone number, major subject, number of ECTS credits you have made in Communication/Media-related studies, name of your home University and the one page synopsis.

Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/postgrad.htm

A10 Kandidaatin seminaari ja HOPS

Ooditunniste 770028

Laajuus: Op 4 +1 Ov 2+1

Tavoite

Opiskelija toteuttaa itsenäiseen tiedonhankintaan ja tutkimuskirjallisuuden analysointiin perustuvan tutkimusprojektin, jonka tuloksena hän laatii kandidaattitutkintoon vaadittavan tutkielman. Pääpaino on opiskelijan itse valitseman aiheen käsitteellis-teoreettisessa jäsentämisessä, jota voidaan täydentää empiirisin esimerkein. Seminaarissa opitaan tieteellistä ongelmanasettelua, aiheen rajaamista, tutkimuskysymyksen täsmentämistä ja tutkimusasetelman määrittelyä koskevat perusteet. Lisäksi opitaan systemaattista työskentelyä, päätelmien ja yleistysten tekoa, kriittistä luku- ja esitystapaa, suullista esittämistä sekä työajan suunnittelua ja käyttöä. Seminaarin yhteydessä tarkistetaan myös opiskelijan henkilökohtainen opintosuunnitelma (HOPS).

Edeltävät opinnot

Viestinnän opinnoista A4 Tutkimustaidot, mielellään myös A5 Viestinnän menetelmät I ja A6 Viestinnän analyysi (tai vanhojen tutkintovaatimusten mukaan opintojaan suorittaneilla oj 11 Viestinnän tutkimuskurssi). Yleisopinnoista tvt-opinnot, tilastotieteen johdanto ja yhteiskuntatieteellinen argumentaatio.

Suoritustapa

Seminaari kokoontuu viikoittain. Seminaari kestää yhden lukukauden eli kaksi periodia (yhteensä 40 t + 6 tuntia tieteellisen ilmaisun opetusta). Tutkimussuunnitelma laaditaan ensimmäisen periodin aikana ja seminaari-istunnot tapahtuvat toisella periodilla. Seminaarit alkavat syksyisin ja keväisin.

Arviointi

Asteikolla hyväksytty / hylätty.

Kirjallisuus

  • Alasuutari P : Johdatus yhteiskuntatutkimukseen
  • Hirsjärvi S & al. Tutki ja kirjoita (uusin painos): Hirsjärvi S & al. Tutki ja kirjoita (uusin painos)

Pääjaksot

A10 Kandidaatinseminaari ja HOPS 5 op (3 ov)

Opintojaksot

Laajuus

Op 5 Ov 3

Opettajat

professori Sinikka Sassi S-posti sinikka.sassi@helsinki.fi
yliopistonlehtori Elisa Juholin S-posti elisa.juholin@helsinki.fi

Aika ja paikka

SYKSY:

  • 1. ryhmä: 19.9.-17.10. ja 31.10.-12.12. ma 12-15, U37 viestinnän laitoksen kokoushuone. Professori Sinikka Sassi .
  • 2. ryhmä: 13.9.-18.10. ja 1.11.-13.12. ti 9-12, M11 (Mariankatu 11) ls 2. Yliopistonlehtori Elisa Juholin .

Seminaarin yhteydessä suoritettavat tieteellisen ilmaisun luennot ti 4.10. ja 11.10. klo 9-12, M11 ls 2. VTM Anna Mäkelä .

Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 34 aikana (22.-28.8.2005), alk. ma 22.8. klo 9.00.

HUOM UUDET OPISKELIJAT eli 1.8.2005 viestintään opinto-oikeuden (esim. aiempien opintojen perusteella) saaneet! Jos ilmoittautuminen syksyn kandidaatin seminaariin on WebOodin kautta mahdotonta siksi, että et ole vielä saanut atk-käyttäjätunnusta, käy laitoksella laittamassa nimesi ym. tiedot erilliseen ilmoittautumislistaan. Lista löytyy mapista laitoksen käytävän hyllystä. Ilmoittautumisaika on sama eli 22.-28.8. Huom! Tämä ilmoittautumismenettely siis vain viestinnän UUSILLE opiskelijoille, jotka eivät vielä ole saaneet atk-tunnuksia. Muut ilmoittautuvat normaalisti WebOodin kautta.

KEVÄT:

  • 16.1.-27.2. ja 13.3.-8.5. ma 12-15, U37 viestinnän laitoksen kokoushuone. Professori Sinikka Sassi .

Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 1 aikana (2.-8.1.2006), alk. ma 2.1. klo 9.00.

Kuhunkin seminaariryhmään otetaan enintään 10 pääaineopiskelijaa. Ilmoittautuneilta tarkistetaan, että vaaditut edeltävät opinnot on suoritettu. Jos ilmoittautuneita on enemmän kuin ryhmiin mahtuu, valinta tehdään opintojen vaiheen perusteella.

Edeltävät opinnot

  • Viestinnän aineopinnoista A4 Tutkimustaidot, mielellään myös A5 Viestinnän menetelmät I ja A6 Viestinnän analyysi (tai vanhojen tutkintovaatimusten mukaan opintojaan suorittaneilla oj 11 Viestinnän tutkimuskurssi).
  • Yleisopinnoista tvt-opinnot, tilastotieteen johdanto sekä yhteiskuntatieteet ja argumentaatio.

Kohderyhmä

Viestinnän pääaineopiskelijat.

Työtavat ja suorittaminen

Seminaari kokoontuu viikoittain. Tutkimussuunnitelma laaditaan ensimmäisen periodin aikana ja seminaari-istunnot pidetään jälkimmäisellä periodilla.

WebOodi-ilmoittautuminen

A11 Kandidaatintutkielma ja kypsyysnäyte

Ooditunniste 770029

Laajuus: Op 6 Ov 4

Tavoite

Viestinnän pääaineopiskelija laatii tutkielman, jossa hän osoittaa kykyä tieteellisen ajattelun soveltamiseen ja taitoa käsitellä viestintätieteellisiä ongelmia. Tutkielman pituus on 15-25 sivua. Tutkielman laatimisen yhteydessä tarkastetaan opiskelijan suomen tai ruotsin kielen taito. Tutkielman laatimisprosessi kokonaisuutena muodostaa kandidaatin tutkintoon sisältyvän kypsyysnäytteen, jossa opiskelijan tulee osoittaa perehtyneisyyttä tutkielman alaan sekä suomen tai ruotsin kielen taitoa.

Suoritustapa

Tutkielma laaditaan aineopintojen seminaarin (A10) yhteydessä. Syksyllä järjestetään kaksi seminaariryhmää, keväällä pääsääntöisesti yksi ryhmä. Seminaareihin on ilmoittauduttava etukäteen WebOodissa, ks. ilmoittautumisajat ko. seminaarien kohdalta. Tutkielma on jätettävä tarkastettavaksi viimeistään seminaarin päättymistä seuraavan opetusperiodin kuluessa.

Suomen tai ruotsin kielen kirjallisen taidon tarkastaminen ja kypsyysnäyte: Ennen tarkastettavaksi jättämistä opiskelijan tulee jättää tutkielman käsikirjoitus kielen tarkistusta varten suomen tai ruotsin kielen opettajalle. Mikäli arvosana on vähemmän kuin 2, opiskelijan tulee korjata tutkielmaansa äidinkielen opettajan ohjeiden mukaisesti. Korjattu käsikirjoitus on jätettävä uudelleen tarkistusta varten äidinkielen opettajalle. Tutkielman laatimisprosessi muodostaa pääsääntöisesti kypsyysnäytteen. Perehtyneisyyden tutkielman alaan toteaa tutkielman tarkastaja.

Arviointi

Sekä kirjallinen taito (käsikirjoitus) että tutkielma arvostellaan asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen). Arvioinnin tukena käytetään arvostelulomaketta.

Pääjaksot

Kandidaatintutkielman tarkastukseen jättäminen webOodissa

Opintojaksot

Työtavat ja suorittaminen

Kandidaatintutkielman tarkastukseen jättäminen webOodissa

Valmis tutkielma jätetään pääsääntöisesti seminaarin pitäjälle viimeistään seminaarin päättymistä seuraavan opetusperiodin kuluessa. Perustellusta syystä tutkielman voi jättää vastuuopettajan kanssa sovittavan määräajan kuluessa. Samalla kun opiskelija jättää tutkielmansa arvosteltavaksi, hänen on tehtävä ilmoittautuminen WebOodiin. WebOodi ei hyväksy ilmoittautumista, jos äidinkielen lehtori ei ole katsonut opiskelijan kielen hallintaa riittäväksi eikä suoritusta ole rekisteröity.

Kandidaatin tutkielma osana kandidaatin tutkintoa: http://www.valt.helsinki.fi/tiedekunta/opiskelu/tuteko/kandi.htm

WebOodi-ilmoittautuminen

Maisteriopinnot

Ooditunniste 770044

Laajuus: Op 120 Ov 160

  • Syventävät opinnot 90 op/50 ov
  • Vapaavalintaisia opintoja 30 op

Viestinnän syventävät opinnot: 50 op + pro gradu-tutkielma 40 op = 90 op (50 ov)

  • Opiskelijat, jotka syksyllä 2005 aloittavat syventävät opinnot alusta , suorittavat ne kokonaan uuden rakenteen ja uusien tutkintovaatimusten mukaisesti (alla luetellut jaksot A12-S19).
  • Opiskelijat, jotka ovat aloittaneet syventävät opinnot aiemmin , vanhojen tutkintovaatimusten mukaan, suorittavat syventävät opinnot loppuun ns. vastaavuustaulukon mukaisesti; vanhan ja uuden opintorakenteen vastaavuustaulukko löytyy oppaan yleisosasta kohdasta Tutkintouudistus tai sivulta http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/opiskelu/tutkinnonuudistus05/index.htm kohdasta Siirtymäkauden ohjeita sekä vanhan ja uuden opintorakenteen vastaavuustaulukko. Epäselvissä tilanteissa pyydetään ottamaan yhteyttä amanuenssiin: marjo.anomaa@helsinki.fi tai p. 191 24851.

SSKH:ssa alemman tutkinnon suorittaneet opiskelijat , jotka lukuvuonna 2005-06 jatkavat viestinnän laitokselle maisteriopintoihin, suorittavat alla mainitut syventävät opinnot S16 Työharjoittelu -opintojaksoa lukuunottamatta. Työharjoittelu korvautuu alempaan tutkintoon sisältyvän harjoittelun perusteella. Ennen syksyä 2005 syventävät opinnot aloittaneet suorittavat kokonaisuuden loppuun em. vastaavuustaulukon mukaisesti. Lukuvuonna 2006-07 maisteriopintoihin toteutetaan oma ruotsinkielinen suuntautumisvaihtoehto (tarkemmat tiedot seuraavassa opinto-oppaassa).

Maisteriopintojen vastuuopettaja:

Kokonaisuusmerkintä viestinnän syventävistä opinnoista (ilman pro gradu-tutkielmaa): Kun opiskelija on suorittanut kaikki syventävät opinnot, haetaan kokonaisuusmerkintä vastuuopettajalta seuraavasti: Opiskelija toimittaa prof. Leif Åbergille opintosuoritusotteen, johon on jo selkeästi merkinnyt (esim. alleviivaamalla tai ympyröimällä) ne jaksot, joista kokonaisuus koostuu. Kokonaisuusmerkintää ei anneta puutteellisesti tai epäselvästi merkityn otteen perusteella. Opintosuoritusote mielellään virallinen, mutta myös WebOodista tulostettu epävirallinen ote kelpaa.

Tavoite

Viestinnän syventävien opintojen tavoitteena on tieteellinen ja tiedollinen erikoistuminen. Syventävien opintojen jälkeen opiskelija ymmärtää viestinnän ilmiöitä ja osaa asettaa ne historialliseen ja yhteiskunnalliseen perspektiiviin. Syventävät opinnot aloitetaan pääsääntöisesti kandidaatin tutkinnon suorittamisen jälkeen.

Arviointi

Kun kaikki syventäviin opintoihin kuuluvat opintojaksot on suoritettu, niistä annetaan kokonaisarvosana asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen). Arvosana määräytyy opintopisteillä painotetun keskiarvon perusteella. Pro gradu –tutkielmasta annetaan erillinen arvosana.

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Leif Åberg leif.aberg@helsinki.f

Alajaksot

S12 Näkökulmia viestinnän tutkimukseen

Ooditunniste 770045

Laajuus: Op 4 Ov 2

Tavoite

Opintojakson tavoitteena on konkretisoida viestinnän tutkimuksen nykysuuntauksia esittelemällä alan tutkijoiden viimeaikaisia tutkimusprojekteja: keskeisiä lähtökohtia, näkökulmia, löytöjä ja metodisia pohdintoja. Opintojakson suoritettuaan opiskelija saa käsityksen laitoksella tehtävästä tutkimuksesta sekä vihjeitä pro gradu –tutkielmaansa.

Suoritustapa

Luennot 20 t ja oheiskirjallisuus luennoitsijan ilmoittamalla tavalla.

Ajoitus

Kurssi suositellaan suoritettavaksi aineopintojen loppuvaiheessa (vinkkejä pro gradu -tutkielman aiheeksi) tai heti syventävien opintojen alussa.

Kohderyhmä

Kurssi on pakollinen niille pääaineopiskelijoille, jotka suorittavat viestinnän syventävät opinnot kokonaan uuden tutkintorakenteen mukaisesti (eli jotka lukuvuoden 2005-06 aikana aloittavat viestinnän maisteriopinnot).

Arviointi

Asteikolla hyväksytty / hylätty.

Kuulustelija / vastuuhenkilö

Tuomo Mörä tuomo.mora@helsinki.fi

Kirjallisuus

  • Clegg R S : Modern Organizations: Organization Studies in the Postmodern World
  • Alvesson M & Willmott H (eds.): Critical Management Studies
  • Czarniawska B : Narrating the Organization
  • Kress G & van Leeuwen T : Reading Images: The Grammar of Visual Design (Routledge: London & New York, 1996 tai myöh.)
  • McQuail D : Media Performance
  • Mackay H & O'Sullivan T (eds.): The Media Reader: Continuity and Transformation (Sage: London 1999)
  • Morley D & Robins K : Spaces of Identity
  • Lister M et al. (eds.): New Media: A Critical Introduction (Routledge: London & New York 2003)
  • Sparks C & Tulloch J : Tabloid Tales
  • van Zoonen L : Feminist Media Studies

Sekä luennon yhteydessä ilmoitettava artikkelikokoelma.

Pääjaksot

S12 Näkökulmia viestinnän tutkimukseen 4 op (2 ov)

Opintojaksot

    Laajuus

    Op 4 Ov 2

    Opettajat

    Tuomo Mörä S-posti tuomo.mora@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    17.1.2006 - 28.2.2006

    ti 12-15, M11 (Mariankatu 11), ls 2. VTT Tuomo Mörä.

    Kurssille ilmoittaudutaan WebOodissa 2.1.2006 alkaen, viimeistään kahden viikon kuluttua kurssin alkamisesta.

    Kurssin sisältö /ohjelma

    • 17.1. klo 12.15 Johdanto. Tuomo Mörä. klo 13.30 Verkko viestinnän tutkimuksen haasteena. Janne Matikainen.
    • 24.1. klo 12.15 Populaarijulkisuuden tutkimus. Juha Herkman. klo 13.30 Etniset vähemmistöt ja media. Ritva Levo-Henriksson.
    • 31.1. klo 12.15 Mainonnan tutkimuksen harhaileva perinne ja integroituva tulevaisuus. Nando Malmelin. klo 13.30 Diskurssi, ideologia ja subjekti. Juha Koivisto.
    • 7.2. klo 12.15 Mediarituaalit. Johanna Sumiala-Seppänen. klo 13.30 Työyhteisöviestinnän paradigmamuutos? Elisa Juholin.
    • 14.2. klo 12.15 Julkisuustutkimuksesta. Kari Karppinen. klo 13.30 Byrokraattinen valtionhallinto ja uudet viestinnän tavat. Salli Hakala.
    • 21.2 klo 12.15 Maine-teoria ja organisaatioiden yleisösuhteet. Pekka Aula. klo 13.30 Kriittinen kulttuuriteollisuusteoria ja 2000-luvun mediakulttuuri. Marko Ampuja.

    Työtavat ja suorittaminen

    Suoritustapa 1) luentopäiväkirja 2) essee

    Luentopäiväkirja

    • luentopäiväkirja on eräänlainen aktiivisempi versio luentomuistiinpanoista – kertokaa luennon keskeinen sisältö, mutta pääosan tekstistä tulisi käsitellä sitä, millaisia ajatuksia, kommentteja, vastaväitteitä luennot teissä herättävät. Tyylilaji on vapaa, pääasia on, että niissä näkyisi oma pohdintanne.
    • teksti voi olla käsin kirjoitettua, kunhan siitä saa selvää
    • pituus (käsialasta tai fontista riippuen) 15-30 sivua
    • kaksi luentoa (= yksi luentokerta tai kaksi puolikasta) saa jättää käsittelemättä, muista pitäisi olla teksti - mikäli pakottavia esteitä, tule juttelemaan
    • tekstit pitäisi panna nippuun ja järjestykseen, mielellään johonkin kansioon, fileen tms.
    • luentopäiväkirja kannattaa ehdottomasti tehdä heti luennon jälkeen eikä joskus myöhemmin
    • luennoista ei ole tenttiä

    Essee

    • valitse esseetä varten yksi tai useampia tekstejä alla olevasta listasta. Sen/niiden perusteella kirjoitetaan yksi yhtenäinen essee. Kirjoja kannattaa ryhtyä hankkimaan välittömästi.
    • essee ei ole referaatti vaan itsenäinen teksti, joka pohjautuu väljästi lähdekirjallisuuteen. Sen kirjoittaminen edellyttää itsenäistä aiheen pohdintaa ja näkökulman valintaa. Voit esimerkiksi nostaa esiin jonkun aiheeseen liittyvän näkökulman ja pohtia sitä tekstin/tekstien herättämien ajatusten pohjalta. Arvioinnissa kiinnitetään huomiota kirjoittajan kykyyn tulkita, eritellä ja arvioida lähdekirjallisuutta. Myös tekstin rakenteen selkeys ja sujuva esitystapa ovat hyvän esseen tunnusmerkkejä.
    • kirjoitetaan koneella
    • pituus noin 4-5 sivua (esim. Times New Roman 12, riviväli 1,5 = Wordin perusasetus)

    Kirjallisuus

    • Clegg R S : Modern Organizations: Organization Studies in the Postmodern World
    • Alvesson M and Willmott H (eds.): Critical Management Studies
    • Czarniawska B : Narrating the Organization
    • Kress G and van Leeuwen T : Reading Images: The Grammar of Visual Design (Routledge: London and New York, 1996 tai myöh.)
    • McQuail D : Media Performance
    • Mackay H and O'Sullivan T (eds.): The Media Reader: Continuity and Transformation (Sage: London 1999)
    • Morley D and Robins K : Spaces of Identity
    • Lister M et al. (eds.): New Media: A Critical Introduction (Routledge: London and New York 2003)
    • Sparks C and Tulloch J : Tabloid Tales
    • van Zoonen L : Feminist Media Studies

    Luentopäiväkirjan ja esseen palautus viimeistään 7.4. postitse tai lokerooni viestinnän laitoksen kansliassa.

    WebOodi-ilmoittautuminen

    S13 Maisteriseminaari + HOPS

    Ooditunniste 770046

    Laajuus:

    Maisteriseminaari 10 op (5 ov) + HOPS 1 op (1 ov)

    Tavoite

    Maisteriseminaarin tavoitteena on tukea ja edistää pro gradu -tutkielman tekemistä sekä harjaannuttaa tieteelliseen ajatteluun ja esitystapaan.

    Edeltävät opinnot

    Kandidaatin tutkinto (tai vanhojen tutkintovaatimusten mukaan opiskelevilla viestinnän aineopinnot, ml. proseminaari).

    Suoritustapa

    Aktiivinen osallistuminen seminaariin kahden lukukauden ajan. Ensimmäisen lukukauden aikana opiskelija esittää alustavan ja toisen lukukauden aikana kehitellyn pro gradu - tutkimussuunnitelmansa. Molempien lukukausien aikana opiskelija osallistuu muiden seminaaritöiden arviointiin. Maisteriseminaariin ilmoittaudutaan etukäteen WebOodissa. Kandidaatin tutkinto on oltava suoritettu ennen seminaariin ilmoittautumista.

    HOPS 1 op: Maisteriseminaarin yhteydessä opiskelija ja ohjaaja käyvät lävitse opiskelijan opintosuunnitelman, päivittävät sen ja arvioivat opintojen loppuvaiheen tilannetta.

    Arviointi

    Asteikolla hyväksytty / hylätty.

    Pääjaksot

    S13 Maisteriseminaari ja HOPS 10 + 1 op (5 + 1 ov)

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 11 Ov 6

    Aika ja paikka

    Syksyllä 2005 jatkavat seminaarit

    • 1. Yliopistonlehtori Juha Koiviston keväällä 2005 aloittanut (Hannu Niemisen) ryhmä jatkaa 14.9.-19.10. ke 6-18 ja 2.11.-14.12. ke 16-19, U37 sh 3. S-posti: juha.u.koivisto@helsinki.fi
    • 2. Professori Sinikka Sassin keväällä 2005 aloittanut ryhmä jatkaa 21.9.-14.12. ke 16-18, U37 viestinnän laitoksen kokoushuone. S-posti: sinikka.sassi@helsinki.fi
    • 3. Yliopistonlehtori Elisa Juholinin keväällä 2005 aloittanut ryhmä jatkaa 13.9.-13.12. ti 16-18, U37 sh 1. S-posti: elisa.juholin@helsinki.fi

    Syksyllä 2005 aloittavat ja keväällä 2006 jatkavat seminaarit

    • 1. Dosentti Tapio Variksen ryhmä sl 12.9.-12.12. ma 16-18 ja kl 16.1.-8.5. ma 16-18, U37 sh 3. S-posti: tapio.varis@uta.fi
    • 2. Yliopistonlehtori Elisa Juholinin ryhmä (painotus organisaatioviestinnässä) sl 12.9.-12.12. ma 16-18 ja kl 16.1.-8.5. ma 16-18, U37 sh 2. S-posti: elisa.juholin@helsinki.fi
    • 3. Professori Ullamaija Kivikurun ryhmä (ruotsinkielinen) sl 12.9.-12.12. ma 16-18 ja kl 16.1.-8.5. ma 16-18, U40 sali 9. S-posti: ullamaija.kivikuru@helsinki.fi

    Ennakkoilmoittautuminen syksyllä 2005 alkaviin seminaareihin WebOodissa viikon 34 aikana (22.-28.8.2005) , alk. ma 22.8. klo 9.00. Kuhunkin seminaariryhmään otetaan enintään 10 pääaineopiskelijaa. Ilmoittautuneilta tarkistetaan, että vaaditut edeltävät opinnot on suoritettu. Jos ilmoittautuneita on enemmän kuin ryhmiin mahtuu, valinta tehdään opintojen vaiheen perusteella.

    HUOM UUDET OPISKELIJAT eli 1.8.2005 viestintään opinto-oikeuden (esim. aiempien opintojen perusteella) saaneet! Jos ilmoittautuminen syksyllä alkaviin maisteriseminaareihin on WebOodin kautta mahdotonta siksi, että et ole vielä saanut atk-käyttäjätunnusta, käy laitoksella laittamassa nimesi ym. tiedot erilliseen ilmoittautumislistaan. Lista löytyy mapista laitoksen käytävän hyllystä. Ilmoittautumisaika on sama eli 22.-28.8. Huom! Tämä ilmoittautumismenettely siis vain viestinnän UUSILLE opiskelijoille, jotka eivät vielä ole saaneet atk-tunnuksia. Muut ilmoittautuvat normaalisti WebOodin kautta.

    Keväällä 2006 aloittavat seminaarit (jatkavat sl 2006)

    • 1. Professori Leif Åbergin ryhmä (painotus organisaatioviestinnässä) kl 18.1.-3.5. ke 16-18, U37 sh 3. S-posti: leif.aberg@helsinki.fi
    • 2. Professori Ritva Levo-Henrikssonin ryhmä (painotus kulttuurienvälisessä viestinnässä) kl 17.1.-28.2. ti 16-18, U37 sh 1 ja 28.3.-2.5. ti 14-18, U37 sh 2. S-posti: ritva.levo-henriksson@helsinki.fi

    Ennakkoilmoittautuminen keväällä 2006 alkaviin seminaareihin WebOodissa viikon 1 aikana (2.-8.1.2006) , alk. ma 2.1. klo 9.00. Kumpaankin seminaariryhmään otetaan enintään 10 pääaineopiskelijaa. Ilmoittautuneilta tarkistetaan, että vaaditut edeltävät opinnot on suoritettu. Jos ilmoittautuneita on enemmän kuin ryhmiin mahtuu, valinta tehdään opintojen vaiheen perusteella.

    Edeltävät opinnot

    Kandidaatin tutkinto (tai vanhojen tutkintovaatimusten mukaan opiskelevilla viestinnän aineopinnot, ml. proseminaari).

    Kohderyhmä

    Pääaineopiskelijat.

    Työtavat ja suorittaminen

    Maisteriseminaari kestää kaksi lukukautta eli neljä periodia (lukuunottamatta taukoviikkoja) Opiskelijoilta edellytetään aktiivista osallistumista seminaarityöskentelyyn.

    WebOodi-ilmoittautuminen

    S14 Viestinnän syventävät erityisalueet

    Ooditunniste 770047

    Laajuus:

    10 op = 2 x 5 op (6 ov = 2 x 3 ov)

    Tavoite

    Tavoitteena on opiskelijan teoreettisten ja menetelmällisten valmiuksien syventäminen. Opintojakson sisältö räätälöidään niin, että se tukisi mahdollisimman hyvin opiskelijoiden pro gradu –tutkielman tekemistä.

    Suoritustapa

    Jakso suoritetaan samanaikaisesti tutkielmaseminaarin kanssa. Vaihtoehtoisia suoritustapoja ovat:

    • syventävän tason erityisalueiden kurssit (luetellaan opetusohjelmassa)
    • kirjallisuuspiiri (perinteinen tai verkkopohjainen)
    • muu tutkielmaseminaarin ohjaajan kanssa sovittava tapa

    Arviointi

    Asteikolla 0-5 tai hyväksytty / hylätty (suoritustavasta riippuen).

    Pääjaksot

    A9b/S14 Mediahistoria 6 op (4 ov)

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 6 Ov 4

    Opettajat

    Jukka Kortti S-posti jukka.kortti@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    02.11.2005 - 14.12.2005

    Kurssin organisoinnista vastaa yhteiskuntahistorian laitos, talous- ja sosiaalihistorian oppiaine.

    keskiviikkoisin 2.11.-14.12.2005 klo 10-13, U35 ls. Ilmoittautuminen: Jukka.Kortti@helsinki.fi

    Kurssin sisältö /ohjelma

    Ks. http://www.valt.helsinki.fi/blogs/kortti/

    Työtavat ja suorittaminen

    Luennot, essee sekä ”mediapäiväkirja” (josta tarkemmin luennon yhteydessä)

    Kurssin kotisivu ja verkkomateriaali http://www.valt.helsinki.fi/blogs/kortti/

    Feministinen yhteiskuntateoria 5 op / 3 ov

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 5 Ov 3

    Opettajat

    Anne Maria Holli (yhteyshenkilö) S-posti Anne.Holli@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    16.01.2006 - 20.02.2006

    Yleisen valtio-opin laitoksen organisoima kurssi 16.1.-20.2. ma ja to 16-18, U37 ls. Kurssin tentti on to 2.3. klo 16-18, U40 sali 1.

    Ks. tarkemmat tiedot mm. ilmoittautumisesta http://www.valt.helsinki.fi/opas2005/vol/p410h410_holli/

    A9b/S14 Russian Media Model: Politics, Business and Profession

    Study units

    Credits

    ECTS credits 2,5-5

    Teachers

    Elena Vartanova

    Time and location

    20.02.2006 - 03.03.2006

    Aleksanteri-instituutin VIE-maisterikoulun järjestämä intensiivikurssi, jolle myös viestinnän opiskelijat voivat osallistua.

    Period : Weeks 8-9, 2006 (Feb 20 thru Mar 3)

    • Mon 20.2. 14-16
    • Tue 21.2. 10-12
    • Tue 21.2. 16-18
    • Wed 22.2. 12-14
    • Thu 23.2. 16-19
    • Fri 24.2. 12-14
    • Mon 27.2. 14-16
    • Tue 28.2. 10-12
    • Tue 28.2. 16-18
    • Wed 1.3. 12-14
    • Thu 2.3. 16-19
    • Fri 3.3. 12-14 (examination)

    Location : Lecture room of the Aleksanteri Institute, Töölönkatu 3 A, 5th floor

    Lecturer : Elena Vartanova

    • professor, Moscow State University
    • Docent, Univ. of Helsinki

    Prior registration by e-mail is required: hanna.o.peltonen@helsinki.fi by February 6th.

    More information: http://www.helsinki.fi/aleksanteri/maisterikoulu/

    Objectives

    To provide students with the general overview of the present situation in the Russian media bearing in mind various aspects such as economic position of the media, their role in political life, their contribution to the social transformation and effects upon the national culture and identity.

    To give knowledge about the role the Russian media played in the Russian society during their history with a particular attention to the last decades.

    To describe in details different aspects of the transformation of media legislation, existing and evolving sectors of the media industry and profession.

    To form general understanding of professional functions and roles of the Russian media and journalists.

    To put transformation processes in the Russian media into the general context of globalization and technological revolution in the media.

    Content

    Teaching: Course Topics and Structure (Lecture course of 24 hours plus book exam or essay)

    • 1.History of Russian Journalism: Basic facts and traditions.
    • 2.New Models of Russian Journalism: Trends of Market and Effects of Politics
    • 3.The Development of the Print Media Market: From National to Regional Press. New Typology of the Print Media. Structural Problems (Printing, Distribution) as Consequences of the State Monopoly.
    • 4.TV: The Basics of Infotainment. TV at the Crossroads of Political Manipulation and Globalization. Inequality between Regions and Strategies for the Digitalization.
    • 5.New Role of Radio: Profitable, Music and Individualized.
    • 6.Journalists of New Russia: Old Profession in New Conditions. Ethical Values and Professional Standards of the Russian Journalism.
    • 7.Russian Media under Pressure: Political and Economic Elites in Search for Media Power
    • 8.Concentration in the Media Industry: the Russian Way. Media Political Capital and the Spirit of Competition in the Russian Media Industry. Foreign Capital in the Russian Media.
    • 9.The Growth of Corporate Media. Advertising and Financial News
    • 10.Media in Election Campaigns: Battleground for Information Wars. The Rise of Public Relations.
    • 11.Russian Media as Agents of Globalisation. Advertising and New Media at the Core of Changes.
    • 12.Internet and the Process of Construction the Post-Soviet Identity. Internet in Politics and Leisure. Mobile Telephone and New Media as the Basics of the Communication.

    Literature:

    • Russian Media Challenge. Ed. By Kaarle Nordenstreng, Elena Vartanova and Yassen N. Zassoursky. Helsinki, Kikimora, 2003.
    • Vartanova E. Public Service an Old and New Media? Pp. 46-60 in: Shaping Tomorrow's Media Systems. Ed. By Elena Vartanova and Yassen N. Zassoursky. Moscow, Faculty of Journalism, 2004.
    • Vartanova, E. Russia, in Media in Europe. Ed. By Dennis McQuail. Euromedia Research Group. Sage, 2004.
    • Vartanova, E. The Russian Network Society, pp. 84-94 in: The Network Society. A Cross-cultural Perspective. Ed. By M. Castells. Edward. 2004.
    • Vartanova E. Television in Russia (Russia's NTV: News is our Profession), pp. 81-85 in: Contemporary World Television. Ed. By John Sinclair. London, British Film Institution Publishing, 2004.

    Populaarikulttuuri ja journalismi 5 op (3 ov)

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 5 Ov 3

    Opettajat

    Juha Herkman S-posti juha.herkman@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    31.10.2005 - 12.12.2005

    ma 9-12 (viimeinen kerta 12.12. klo 9-11), U40 sali 2. Yliopistonlehtori Juha Herkman .

    Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 42 aikana (17.-23.10.2005), alk. ma 17.10. klo 9.00. Kurssille otetaan enintään 40 pääaineopiskelijaa . Etusijalla ovat maisteriopintovaiheessa olevat opiskelijat (opintojakso S14). Jos tilaa jää, kurssille otetaan myös kandidaattivaiheessa olevia (opintojakso A9c). Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla. Lista hyväksytyistä laitoksen ilmoitustaululla kurssia edeltävällä viikolla (vko 43).

    Kurssin sisältö /ohjelma

    Kurssilla tarkastellaan populaarikulttuurin ja journalismin suhdetta julkisuusteorioiden, kulttuurintutkimuksen, median tabloidisoitumisesta ja viihteellistymisestä käytyjen keskustelujen sekä poliittisen taloustieteen näkökulmista.

    Työtavat ja suorittaminen

    Luennot 20 t ja essee.

    Opintosuoritusten arvostelu

    Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

    WebOodi-ilmoittautuminen

    Viestinnän konvergenssi ja tietoyhteiskunta 5 op (3 ov)

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 5 Ov 3

    Opettajat

    Seppo Sisättö S-posti seppo.sisatto@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    14.02.2006 - 22.02.2006
    HUOM! Kurssi peruttu luennoitsijan sairastumisen vuoksi . Kurssi pyritään järjestämään syksyllä 2006.

    Kurssille otetaan myös enintään kaksi opiskelijaa Helsingin liiketalouden ammattikorkeakoulu Heliasta (viestinnän laitoksen ja Helian yhteistyösopimus korkeakoulujen välisestä opiskelijavaihdosta).

    Kurssin sisältö /ohjelma

    Viestinnän konvergenssi ja tietoyhteiskunta

    Mies sohvalta: ?Menepäs vastaamaan televisioon kun minä just asetuin katselemaan uutisia puhelimesta.? (Ylijohtaja Harri Pursiainen 2001).

    Yllä oleva tokaisu kuvaa osuvasti viestinnän konvergenssia, joka voidaan suomentaa digitaaliseksi yhdentymiseksi, samankaltaistumiseksi ja lähentymiseksi. Digitaalisen yhdentymisprosessin ymmärtäminen onkin avain tulevaisuuden kehityssuuntien ymmärtämiseen. Käsite on vasta neljännesvuosisadan ikäinen mutta sinä aikana sen kattamat asiat ovat tulleet osaksi arkielämäämme.

    Tietoyhteiskuntaa on mahdoton kuvitella ilman digitaalista konvergenssia. Käsitteenä tietoyhteiskunta on tietysti utopia, johon pyritään. Konkreettisimmillaan se on mobiili sähköinen yhteiskunta. Se on unelma tilasta, jossa ihminen voi valitsemanaan aikana ja valitsemastaan paikasta olla yhteydessä toisiin ihmisiin, olla tavoitettavissa, asioida, tehdä ostoksia, hankkia lähettää tietoa sekä työskennellä. Sen yksi mahdollisuus on olla aina verkkoon kytkeytyneenä.

    Tämä luentosarja käy läpi kehitystä viestinnän konvergenssista kohti tietoyhteiskuntaa. Tarkastelukulma on käytännönläheinen ja monia tapahtuneita muutoksia käydään läpi paitsi globaalista niin myös suomalaisesta näkökulmasta.

    Luennot rakentuvat pitkälti teokseen

    • Sisättö Seppo: Internet taskussa (Inforviestintä 2004).

    Työtavat ja suorittaminen

    Kurssin lopussa luentokuulustelu. Myös esseevaihtoehto mahdollinen (sovitaan luentojen yhteydessä).

    WebOodi-ilmoittautuminen

    Yhteisöviestinnän johtaminen

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 5 Ov 3

    Opettajat

    professori Leif Åberg S-posti leif.aberg@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    17.03.2006 - 05.05.2006

    pe 9-13, U35 ls. professori Leif Åberg .

    Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 9 aikana (27.2.-5.3.2006), alk. ma 27.2. klo 9.00. Kurssille otetaan enintään 50 opiskelijaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla.

    Jakson voi suorittaa joko luentokurssina (4. periodi) tai kirjallisuukuulusteluna (syys- ja lokakuussa). Jakso sopii joko aineopintojen kohtaan A9d tai syventävien opintojen kohtaan S14.

    Kurssille otetaan myös enintään kaksi opiskelijaa Helsingin liiketalouden ammattikorkeakoulu Heliasta (viestinnän laitoksen ja Helian yhteistyösopimus korkeakoulujen välisestä opiskelijavaihdosta).

    Opintosuoritusten arvostelu

    Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

    Kurssin kotisivu ja verkkomateriaali http://www.valt.helsinki.fi/staff/aberg/kurssit.htm

    WebOodi-ilmoittautuminen

    A9f/S14 Avoimet järjestelmät ja yhteiskunta

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 5 Ov 3

    Opettajat

    Sinikka Sassi S-posti sinikka.sassi@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    16.03.2006 - 20.04.2006

    to 16-18 ja pe 14-16, U37 sh 1. Professori Sinikka Sassi .

    Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 9 aikana (27.2.-5.3.2006), alk. ma 27.2. klo 9.00. Kurssille otetaan enintään 30 opiskelijaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla.

    Kurssi sopii joko aineopintojen kohtaan A9f tai syventävien opintojen kohtaan S14.

    Kurssin sisältö /ohjelma

    Kriittiset keskustelut ja kollektiivinen tiedon muodostaminen ovat verkon radikaalia potentiaalia, mutta samalla vaikeasti organisoitavia ja hallittavia toimintoja. Verkossa kehitetään jatkuvasti uusia tiedon tuottamisen ja keskustelun tapoja, joilla sekalaista aineistoa voitaisiin käsitellä. Yksi muoto ovat vapaan ja avoimen lähdekoodin ohjelmistot (Free and Open Source Software - FOSS) ja niihin liittyvät sosiaalisen järjestäytymisen tavat. Nämä ohjelmistot syntyvät vapaaehtoisen yhteistyön, yhteisöllisyyden ja avoimuuden pohjalta. Samat periaatteet kuuluvat myös demokratian ja kestävän yhteiskunnan perustaan. Kurssilla käsitellään uusien organisoitumistapojen yhteiskunnallisia vaikutuksia ja vertaisverkkojen mahdollisuuksia, esimerkkinä vertaisverkot mediatuotannossa.

    Helsinkiläinen kulttuuri- ja kansalaiskanavahanke m2hz ( http://www.m2hz.net ) on uuden mediakulttuurin keskuksen m-cult:in ( http://www.m-cult.org ) käynnistämä monikanavainen verkko-, televisio- ja mobiiliprojekti. Audiovisuaalisen mediatuotannon uusia haasteita ovat monikanavaisuus, vertaisverkoissa tapahtuva jakelu sekä vuorovaikutteisten, yhteisöllisten ja osallistuvien ohjelmaformaattien kehittäminen.

    Kaikki yllämainitut piirteet vaativat jonkinasteista avoimuutta ja uusia innovaatioita tarvitaan niin sisältöjen, jakelun ja tuotannon teknisen perustan (avoimet standardit) kuin tekijänoikeuksien (avoimet lisenssit) suhteen. Avoimuuden lisäksi talouden on perustuttava kestäviin käytäntöihin. m2hz on vertaistuotannon (kansalaistuotannon) leikkauspiste, jossa digitaaliteknologian monet mahdollisuudet kohtaavat talouden ja säädösten reunaehdot.

    Ohjelma

    • 16.3. Verkko ja sen kehitystrendit/ Sinikka Sassi
    • 17.3. Demokratia ja kansalaisvaikuttaminen/ Sinikka Sassi
    • 23.3. Yleisö, käyttäjä ja toimija/ Sinikka Sassi
    • 24.3. Avoin televisio? Casena m2hz-kanavahanke/ Minna Tarkka
    • 30.3. Digital commons/ Seppo Koskela
    • 31.3. Creative Commons - sisällön vapaampi lisensiointi/ Mikko välimäki
    • 6.4. Kehitysmaat ja verkko/ Sinikka Sassi
    • 7.4. Sosiaaliset ohjelmistot (Social Software)/ Raimo Parikka
    • 20.4. Työryhmien esitykset
    • 21.4. Työryhmien esitykset

    Opintosuoritusten arvostelu

    Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

    WebOodi-ilmoittautuminen

    Social Consequences of Internet Use

    Study units

    Credits

    ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

    Teachers

    Ronald E. Rice

    Time and location

    21.03.2006 - 20.04.2006
    • Dates: 21.03.2006 - 20.04.2006
    • Days/Times: Tuesdays and Thursdays 10-12
    • Location: Unioninkatu 35, lecture hall
    • Lecturer: Professor Ronald E. Rice , from University of California Santa Barbara, Department of Communication, is a visiting lecturer as a Fulbright Professor

    Preregistration in Weboodi is required! The registration starts on 06.02.2006 and ends on 19.03.2006.

    Compensations

    This course can be registered for degree students under the study unit 9f, Networks and Communication or as study unit 14.

    Objectives

    The students will become familiar with policy issues, theories and research (both quantitative and qualitative), and examples about social aspects and consequences of internet use. In particular, you will become involved in the issues, research and debates concerning how Internet use is associated with digital divides, community and political involvement, and social interaction. You will be able to discuss historical and technical aspects of the internet, positive and negative aspects of Internet use, significant contextual factors, current policy debates, and resources for studying and evaluating the Internet.

    Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/internetuse.htm

    WebOodi Registration

    A9g/S14 Contexts of Intercultural Communication: Case Study of Russian-Western Interaction

    Study units

    Credits

    ECTS credits 2,5- 5

    Teachers

    Mira Bergelson

    Time and location

    30.01.2006 - 03.02.2006

    Aleksanteri-instituutin VIE-maisterikoulun järjestämä intensiivikurssi, jolle myös viestinnän opiskelijat voivat osallistua.

    Period: Week 5, 2006 (Jan 30 thru Feb 3) Dates/Times:

    • Mon 14-16, 17-19
    • Tue 10-12, 16-18
    • Wed 12-16
    • Thu 10-12, 16-18
    • Fri 12-16

    Location : Lecture room of the Aleksanteri Institute, Töölönkatu 3 A, 5th floor

    Lecturer : Mira Bergelson , Ph.D. Associate Professor of Linguistics and Intercultural Communication.

    Prior registration by e-mail is required: hanna.o.peltonen@helsinki.fi by January 16th .

    More information: http://www.helsinki.fi/aleksanteri/maisterikoulu/

    Content

    Communication is essential part of everyday activities of educators, managers, public figures - especially in the dynamic environment of contemporary multicultural world. There are at least two aspects of competent communication that belong to the core of many human activities and professions: principles of effective communication in organizational contexts and intercultural communication skills.

    The central concept in studying communication is "context", as most if not all features of the communication process are determined by various contexts in which it occurs. This is even more true for intercultural communication where the context of a given culture may override all other contexts, or where a new interculture is being created.

    The main focus of this course is to look at the interrelations between different types of contexts (cultural, institutional, professional, social, interpersonal and others) within the intercultural communication process using Russian-Western/Finnish communication as an example.

    Russian basic cultural values are looked at from the point of view of interactional patterns which determine specific features of cross-cultural communication in today's Russia. Such basic values as emotionality not-having-control, irrationality, and judgmental attitudes towards world and other people may but often have significant influence on the success or failure of intercultural workplace communication, effectiveness of management style, and the outcome of business negotiations.

    This course looks at the cases when Russian basic cultural values show up through linguistic choices shaping language production in the workplace, which are consequently misattributed by Western partners. No matter what the language of intercultural communication is - Russian, or English, or Finnish - the meaning of many linguistic expressions may be reconstructed wrongly by the representatives of another culture. One of the main reasons for these pragmatic errors is The Politeness Principle applied differently as compared to one's native culture. Yet another - subdivisions within the Russian culture into three main subtypes: T (traditional), S (soviet), and W (westernized).

    A9g/S14 Etnisyys, monikulttuurisuus ja media

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 5 Ov 3

    Opettajat

    Ritva Levo-Henriksson S-posti ritva.levo-henriksson@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    06.09.2005 - 06.10.2005

    ti 14-16, U37 sh 4 ja to 12-14, U37 ls. Professori Ritva Levo-Henriksson.

    Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 34 aikana (22.-28.8.2005), alk. ma 22.8. klo 9.00. Kurssille otetaan ilmoittautumisjärjestyksessä enintään 40 opiskelijaa: 20 paikkaa on varattu ensisijaisesti kulttuurienvälisen vuorovaikutuksen maisteriohjelman opiskelijoille (opintojakso Kvv 311b) ja 20 muille viestinnän opiskelijoille. Ilmoittautuminen on sitova. Opiskelija, joka on päässyt kurssille, mutta jättää saapumatta ensimmäiselle luennolle sopimatta asiasta kurssin opettajan kanssa etukäteen, voi menettää paikkansa kurssilla.

    Kurssin sisältö /ohjelma

    Kurssin tavoitteena on tarkastella median roolia kulttuurienvälisessä viestinnässä ja antaa välineitä median roolin merkityksen ymmärtämiseen ja analysointiin sekä mediapoliittiseen kehittämiseen monikulttuurisissa ympäristöissä. Tarkastelu kohdistuu erityisesti mediavälitteisiin etnisiin suhteisiin. Tarkasteltavia alueita ovat etnisten ryhmien mediarepresentaatiot, representaatioiden vastaanotto ja merkitys identiteetin rakentajana, etniset konfliktit ja etnisten vähemmistöjen oma media.

    Työtavat ja suorittaminen

    Kurssin suorittaminen edellyttää aktiivista osallistumista tunneilla tapahtuvaan keskusteluun ja kurssin aikana tehtäviin ryhmätyötehtäviin sekä niihin liittyvään kirjallisuuteen. Kurssin loppuraportti on kirjallisesti ja suullisesti esitettävä ryhmätyö.

    Opintosuoritusten arvostelu

    Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

    WebOodi-ilmoittautuminen

    A9g/S14 Identity, Ethnicity and Media: A Theoretical Perspective 5 sp (3 cr)

    Study units

    Credits

    ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

    Teachers

    Charles Husband

    Time and location

    • Dates : 28.11.-2.12.2005
    • Time : Mon-Fri 10-13 and 14.30-17.00
    • Location : Swedish School of Social Sciences
    • Lecture : professor Charles Husband .

    Course literature:

    • J.Downing and C.Husband (forthcoming) Representing 'Race'; London Sage
    • S.Cottle(2000) Ethnic Minorities and the Media Buckingham,Open University Press
    • O.H Gandy Jr (1998) Communication and Race; London Arnold.

    Examination: Course participants will be examined on the basis of lecture participation and by an essay.

    Registration to sockom by e-mail: inquiries@sockom.helsinki.fi

    Prior registration is required for other students than regular students of the Department of Communication and the Swedish School of Social Science. Also for these students prior registration is strongly recommended. Registration will close on 8 November. Prior registration includes submitting a one page synopsis of their current research/study. Prior registration can be done in the study office at the Swedish School of Social Science or by sending an e-mail to inquiries@sockom.helsinki.fi. Please include your name, student number, e-mail address, phone number, major subject, number of ECTS credits you have made in Communication/Media-related studies, name of your home University and the one page synopsis.

    Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/postgrad.htm

    S14 Tekstianalyysi

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 5 Ov 3

    Opettajat

    Sanna Ojajärvi S-posti sanna.ojajarvi@helsinki.fi
    Sanna Valtonen S-posti sanna.valtonen@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    26.01.2006 - 23.02.2006

    to klo 16-20, S10 aud 2. VTL Sanna Valtonen ja VTM Sanna Ojajärvi . Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 1 aikana (2.-8.1.2006), alk. ma 2.1. klo 9.00. Kurssille valitaan enintään 50 tiedekunnan jatkokoulutus- ja maisteritason opiskelijaa.

    Kohderyhmä

    Tiedekunnan maisteritason opiskelijat sekä jatkokoulutettavat.

    Opintosuoritusten arvostelu

    Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

    Tulosten ilmoittaminenja uusintamahdollisuudet

    Mahdollisuus uusintakuulusteluun on laitoksen rästitentissä ma 22.5. klo 16-18, U40 sali 1. Ennakkoilmoittautuminen vaaditaan (ohjeet tarkennetaan lukukauden alussa).

    WebOodi-ilmoittautuminen

    S14 Ekonomisk journalistik 5 op (3 ov)

    Studie-enheter

    Sp 5 Sv 3

    Lärare

    Anna Svartström E-mail anna.svartstrom@hbl.fi

    Tid och plats

    12.09.2005 - 20.10.2005

    Tidpunkt: Måndagar 12.9-17.10 klockan 9-12, U40 (Unionsgatan 40) sal 8. Sista gången torsdag 20.10 klockan 9-11, U34 (huvudbyggnaden,Unionsgatan 34) auditorium IV. Anna Svartström .

    Anmälning till kursen senast en vecka tidigare till anna.svartstrom@hbl.fi

    Kursens innehåll

    Ekonomijournalistiken har blivit ett centralt element i de finländska medierna. Kursen reflekterar över utvecklingen och är kritisk till den ekonomijournalistik som bedrivs. Samtidigt ger den konkreta tips och handfasta råd om ekonomi, till exempel en introduktion i bokslutsanalys och hur man gräver i näringslivet. Kursen tar upp ekonomijournalistikens delområden företagsekonomi, samhällsekonomi och privatekonomi. Den byggs upp av gästföreläsningar som hålls av experter, ekonomijournalister och aktörer i näringslivet. Obs! Inga förhandskunskaper i ekonomi behövs.

    Arbetsformer och genomförandet

    Arbetsmetoder: Kursen består av föreläsningar. Tentamen sker i form av en essä, ämnet enligt överenskommelse med läraren. Dessutom föreläsningsdagböcker eller andra till omfattningen mindre uppgifter.

    Bedömning

    0-5

    S15 Viestinnän menetelmät II

    Ooditunniste 770048

    Laajuus: Op 6 Ov 4

    Tavoite

    Opiskelija syventää metodologista ymmärrystä ja perehtyy perusteellisemmin yhteen valinnaiseen menetelmään saadakseen valmiuksia menetelmän käyttöön. Pyrkimyksenä on pro gradu -tutkielman tekemisen tukeminen. Kurssilla käydään läpi opiskelijoilla jo mahdollisesti tekeillä/valmiina olevat gradusuunnitelmat, tarkastellaan menetelmän valinnan lähtökohtia ja tutkimusprosessin kriittisiä vaiheita. Lisäksi perehdytään yhteen kvantitatiiviseen tai kvalitatiiviseen menetelmään pienryhmätyöskentelyn avulla.

    Suoritustapa

    Kurssi koostuu kaikille yhteisistä luennoista (12 t = 4 x 3t), opiskelijan valitsemasta temaattisesta pienryhmästä (12 t) ja luentojen yhteydessä suoritettavasta kirjallisuuskuulustelusta.Luentoihin liittyy pienimuotoisia ryhmätöitä.

    Kurssi järjestetään kerran vuodessa. Kurssin luento-osuus sijoittuu ensimmäiselle periodille ja temaattinen pienryhmä toiselle periodille. Menetelmäkurssi suositellaan suoritettavaksi tutkielmaseminaarin rinnalla. Mikäli opiskelija on suorittanut/suorittaa menetelmäkurssin ennen tutkielmaseminaaria ja graduaihe ei ole vielä selvillä, se ei ole este kurssille osallistumiselle.

    Kurssi luennoidaan myös ruotsiksi: Forskningsmetoder II i kommunikationsvetenskap.

    Arviointi

    Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

    Kuulustelija / vastuuhenkilö

    Juha Koivisto

    Kirjallisuus

    • Aaltola J & Valli R : Ikkunoita tutkimusmetodeihin II
    • Alasuutari P : Laadullinen tutkimus (uusin painos)
    • Alvesson M & Deetz S : Doing Critical Management Research
    • Boje D M : Narrative Methods for Organization and Communication Research
    • Deacon D & al : Researching Communications: A Practical Guide to Methods in Media and Cultural Analysis
    • Saukko P : Doing Research in Cultural Studies. An introduction to classical and new methodological approaches
    • Silverman D : Doing Qualitative Research: A Practical Handbook

    Pääjaksot

    S15 Forskningsmetoder II i kommunikationsvetenskap 6 op (4 ov)

    Studie-enheter

    Sp 6 Sv 4

    Lärare

    Tom Moring E-mail tom.moring@helsinki.fi

    Tid och plats

    14.09.2005 - 05.10.2005

    Onsdag 12-15, U37 sr 4. Professor Tom Moring (SSKH).

    Anmäl via WebOodi från 1.9., senast inom två veckor efter kursen har börjat.

    Kursens innehåll

    Program:

    14.9 kl 12-15

    • Kursens uppbyggnad och presentation av sätt att avlägga
    • presentation av kurslitteraturen
    • kartläggning och planering av kursuppgifter

    21.9 kl 12-15 Teorirelationen i forskning som ett metodproblem

    • teorins roll med tanke på metodval
    • teori och presentation av tidigare forskning – ”good practice”
    • metodvalens betydelse för arten av teoretisk relevans
    • varför krävs koherens mellan teori och metod?
    • vad betyder det att skriva mot en slutledning?

    28.9 kl 12-15 Vi fokuserar på (a) mediernas innehåll och (b) mediernas publik (a) olika uppfattningar om vad innehåll är

    • olika sätt att analysera innehåll/diskurs
    • teorirelationen i olika typer av innehållsforskning
    • presentation av olika typer av frågeställning och möjliga metodval (b) olika uppfattningar om begreppet ”publik”
    • olika sätt att analysera mottagning av mediers innehåll
    • teorirelationen i olika typer av publikforskning
    • presentation av olika typer av frågeställning och möjliga metodval

    5.10 Vi fokuserar på (c) journalistisk produktion och (d) intervjuer (c) Att forska på en redaktion: journalisten som antropologiskt objekt

    • olika sätt att göra observation
    • teorirelationen i etnografisk forskning
    • presentation av olika typer av frågeställning och möjliga metodval (d) olika typfall av intervjuforskning
    • frågeformuläret v.s. den kvalitativa intervjun
    • teorirelationen i olika typer av surveys
    • presentation av olika typer av frågeställning och möjliga metodval

    12.10 Grupphandledning av metodarbete 19.10 Grupphandledning av metodarbete 2.11 Grupphandledning av metodarbete 9.11 Genomgång av metodarbeten 16.11 Kurstentamen

    Litteratur

    Kurslitteraturen tenteras enligt anvisning

    • Aaltola J

    Bedömning

    Enligt skalan 0-5 (0=underkänd, 5=utmärkt).

    Anmälan via WebOodi

    S15 Viestinnän menetelmät II

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 6 Ov 4

    Opettajat

    Juha Koivisto S-posti juha.u.koivisto@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    14.09.2005 - 05.10.2005

    Luennot 1. periodin aikana ke 12-15, U40 sali 12. Yliopistonlehtori Juha Koivisto . Temaattiset pienryhmät 1. ja/tai 2. toisen periodin aikana. Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 34 aikana (22.-28.8.2005), alk. ma 22.8. klo 9.00. Läsnäolo ensimmäisellä luentokerralla välttämätön pienryhmäjaon vuoksi.

    HUOM UUDET OPISKELIJAT eli 1.8.2005 viestintään opinto-oikeuden (esim. aiempien opintojen perusteella) saaneet! Jos ilmoittautuminen syksyn tutkielmaseminaareihin on WebOodin kautta mahdotonta siksi, että et ole vielä saanut atk-käyttäjätunnusta, käy laitoksella laittamassa nimesi ym. tiedot erilliseen ilmoittautumislistaan. Lista löytyy mapista laitoksen käytävän hyllystä. Ilmoittautumisaika on sama eli 22.-28.8. Huom! Tämä ilmoittautumismenettely siis vain viestinnän UUSILLE opiskelijoille, jotka eivät vielä ole saaneet atk-tunnuksia. Muut ilmoittautuvat normaalisti WebOodin kautta.

    Temaattiset pienryhmät : enintään 10 opiskelijaa / ryhmä, paitsi survey-ryhmässä enintään 20 (kaksi ryhmää yhdistetty, opetus atk-luokassa).

    • 1-2. Survey: 2.11.-30.11. ke 9-12, U35 kirjaston atk-luokka sekä ylimääräinen ohjausaika pe 11.11. klo 9-10, U35 kirjaston atk-luokka. VTM Jouni Kivikoski .
    • 3. Haastattelu: 7.10.-17.10. pe 9-12, U37 sh 2 ja ma 12-15, U37 sh 3. KM Erja Kolari .
    • 4. Journalismin tutkimus ja tekstianalyysin teko: 7.11.-17.11. ma 14-17 ja to 14-17, S20A sh 303. VTT Anu Kantola .
    • 5. Toimintatutkimus: 7.-14.11. ja 28.11-5.12. ma 16-19, päärakennus aud I. VTM Merja Helle .

    Huom! Kurssi luennoidaan myös ruotsin kielellä, ks. tiedot kurssin kohdalta.

    Korvaavuudet

    Valtaosan kurssista voi korvata tiedekunnan järjestämällä Laadulliset tutkimusmenetelmät yhteiskuntatieteissä -verkkokurssilla (5 op). Suoritus täydennetään 6 op:een yliopistonlehtori Juha Koivistolle hänen myöhemmin ilmoittamalla tavalla.

    Tulosten ilmoittaminenja uusintamahdollisuudet

    Mahdollisuus uusintakuulusteluun on laitoksen rästitentissä to 12.1. klo 16-18, U40 sali 1. Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa, ks. http://www.valt.helsinki.fi/opas2005/comm/Rasti1/

    WebOodi-ilmoittautuminen

    S16 Työharjoittelu 6 op (4 ov)

    Ooditunniste 770049

    Laajuus: Op 6 Ov 4

    Jakson vastuuopettaja: yliopistonlehtori Juha Herkman , s-posti: juha.herkman@helsinki.fi

    Tavoite

    Työharjoittelun tavoitteena on perehtyä viestinnän alan tehtäviin valtionhallinnossa, yksityisellä sektorilla tai järjestöissä. Työharjoitteluraportissa opiskelija tarkastelee viestinnän alan ammattikäytäntöjä kriittisesti.

    Edeltävät opinnot

    Kandidaatin tutkinto tai sitä vastaavat opinnot

    Suoritustapa

    Viestinnän työharjoittelupaikan voi hankkia kahdella eri tavalla:

    1) Yliopiston tukema työharjoittelu

    Yliopisto tukee työharjoittelua jakamalla vuosittain määrärahaa tiedekunnille harjoittelijoiden palkkaa varten. Tiedekunnat jakavat määrärahat edelleen laitoksille. Viestinnän laitoksella työharjoittelu on maisteriopintoihin kuuluva pakollinen opintojakso. Harjoitteluksi hyväksytään vähintään kolmen (3) kuukauden yhtäjaksoinen työ laitoksella (etukäteen) hyväksytyssä harjoittelupaikassa.

    Vuoden 2006 alusta alkaen viestinnän laitoksen saamat harjoittelumäärärahat jaetaan harjoittelupaikkojen sijasta suoraan opiskelijoille. Harjoittelumäärärahojen niukkuuden vuoksi opiskelija saa laitokselta enintään 2 kk:n harjoittelutuen. Harjoittelupaikan on maksettava itse vähintään 1 kk:n palkkauskulut. Vuosittain 2 kk:n tuen saavien opiskelijoiden määrä riippuu laitoksen kullekin vuodelle saaman harjoittelumäärärahan suuruudesta.

    Opiskelijat hakevat laitoksen harjoittelumäärärahaa lomakkeella , jonka saa laitoksen kansliasta tai verkosta http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/opiskelu/opinto-opas/hakulomake2006.pdf Lomakkeen mukana tulee palauttaa ajan tasalla oleva opintosuoritusote. Vuoden 2006 harjoittelumäärärahoja haetaan 30.12.2005 mennessä .

    Edellytykset harjoittelumäärärahan saamiselle : Opiskelijan tulee olla viestinnän pääaineopiskelija, joka ei ole vielä suorittanut opintoihin kuuluvaa työharjoittelujaksoa. Harjoittelu suoritetaan maisteriopinnoissa. Opiskelijalla tulee olla yhteensä opintoja vähintään 180 opintopistettä / 120 opintoviikkoa, joihin sisältyy viestinnän perus- ja aineopinnot (väh. 35 ov / 70 op) sekä vähintään perusopinnot yhdestä tai useammasta sivuaineesta (kokonaisuusmerkintä oltava). Opintojen tulee näkyä hakuajan päättymiseen mennessä opintosuoritusotteessa. Mikäli hakijoita on enemmän kuin laitoksella on varaa ottaa harjoittelijoita, suoritetaan arvonta em. minimivaatimukset täyttäneiden joukosta.

    Opiskelijoille tiedotetaan harjoittelumäärärahan myöntämisestä tammikuun puolivälissä. Harjoittelutukeen oikeutetut opiskelijat voivat hakea itseään kiinnostavaa harjoittelupaikkaa joko HY:n ura- ja rekrytointipalvelujen kautta tulevien paikkatarjousten joukosta http://www.valt.helsinki.fi/blogs/rekry-ilmo/index.htm tai muulla parhaaksi katsomallaan tavalla.

    Opiskelijan tulee hyväksyttää hankkimansa harjoittelupaikka etukäteen työharjoittelujaksosta vastaavalla opettajalla. Mikäli estettä harjoittelun aloittamiseen ei ole, laitos ja harjoittelupaikka allekirjoittavat virallisen harjoittelusopimuksen. Laitoksen puolelta sopimuksen allekirjoittaa amanuenssi. Opiskelijan tulee ilmoittaa harjoittelupaikan saamisesta laitokselle maaliskuun loppuun mennessä. Mikäli harjoittelutukea jää käyttämättä, tuki jaetaan uudelleen (erillinen hakuohje).

    Työharjoittelu raportoidaan kirjallisesti erillisen ohjeen mukaan . Ohjeen voi noutaa laitoksen kansliasta tai sen voi tulostaa verkosta Opiskelijan tulee palauttaa raportti jaksosta vastaavalle opettajalle mahdollisimman pian harjoittelun päätyttyä, kuitenkin viimeistään sen lukukauden loppuun mennessä, jona harjoittelu on suoritettu. Raportin mukana palautetaan harjoittelupaikkaa ja harjoittelujaksoa koskeva arviointilomake (saa kansliasta tai verkosta http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/opiskelu/ohjeita/tyoohje-1.rtf ).

    2) Muu työharjoittelu

    Opiskelija voi suorittaa työharjoittelun myös yliopiston tukeman harjoittelujärjestelmän ulkopuolella. Useat viestinnän alan harjoittelupaikat ovat yleensä valmiita maksamaan itse palkan harjoittelijalle. Opiskelijan tulee hyväksyttää harjoittelupaikka opintojaksosta vastaavalla opettajalla. Jos opiskelija jo toimii viestinnän alan tehtävissä, hän voi halutessaan hyväksyttää sen myös harjoitteluna. Asiasta on sovittava aina työharjoittelusta vastaavan opettajan kanssa. Virallista harjoittelusopimusta harjoittelupaikan ja laitoksen kanssa ei tehdä. Harjoittelun raportoinnissa noudatetaan samoja menettelytapoja kuin yliopiston tukemassa harjoittelussa.

    Arviointi

    Asteikolla hyväksytty / hylätty.

    Kuulustelija / vastuuhenkilö

    Juha Herkman juha.herkman@helsinki.fi

    Pääjaksot

    S17 Tutorointi

    Ooditunniste 770050

    Laajuus: Op 5 Ov 3

    Jakson vastuuopettaja: prof. Leif Åberg, leif.aberg@helsinki.fi

    Tavoite

    Opintojakson tavoitteena on perehdyttää opiskelija ohjatusti erilaisiin viestinnän laitoksen piirissä toimiviin tutkimus-, koulutus- yms. hankkeisiin.

    Suoritustapa

    Jakson suorittamiseen on monia vaihtoehtoisia tapoja: mm. kurssiassistenttina tai pienryhmäohjaajana toimiminen viestinnän laitoksen tai SSKH:n journalistiikan kursseilla, tutkimusassistenttina toimiminen laitoksen tutkimusprojekteissa jne. Kullakin lukukaudella tarjolla olevista tutorpaikoista tiedotetaan aina edellisen lukukauden laitoksen ilmoitustaululla ja verkossa http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/opiskelu/ohjeita/S17.htm

    Jakson korvaaminen: Jakso on mahdollista korvata joko kokonaan A9/S14 opintojaksoilla tai osittain Viestintätieteiden yliopistoverkoston järjestämällä opintojaksolla Verkkotutorin opinnot 3 op (ks. tiedot ko. kurssin kohdalta).

    Arviointi

    Asteikolla hyväksytty / hylätty tai 0-5 jakson suoritustavasta riippuen.

    Kuulustelija / vastuuhenkilö

    Leif Åberg leif.aberg@helsinki.f

    Pääjaksot

    Verkkotutorin opinnot 3 -5op

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 3-5

    Opettajat

    FM Samuel Rainio
    FM Sanna Kivimäki S-posti sanna.k.kivimaki@uta.fi

    Aika ja paikka

    Kurssin järjestää viestintätieteiden yliopistoverkosto.

    • Syksyllä 2005: 5.9.-15.12.2005, opettajat: FM Samuel Rainio (Jyväskylän yliopisto) ja FM Sanna Kivimäki (Tampereen yliopisto).
    • Keväällä 2006: 12.1.-15.5.2006, opettajat: FM Samuel Rainio (Jyväskylän yliopisto) ja FM Sanna Kivimäki (Tampereen yliopisto).

    Lähiopetuspäivä torstaina 12.1.2006 Tampereella klo 10-16, päärakennus, mikroluokka 5.

    Ilmoittautuminen kevään kurssille: 28.11.-10.1.2006 sähköpostitse: sanna.k.kivimaki@uta.fi

    Lisätietoja verkoston kursseista: http://www.uta.fi/viesverk/opetus/index.html

    Korvaavuudet

    Korvaa HY:n viestinnän tutkintovaatimuksissa jakson S17 Tutorointi 5 op (770050)

    Kurssin sisältö /ohjelma

    Kurssilla tutustutaan verkkopedagogiikan perusteisiin ja verkkokommunikaation erityispiirteisiin. Kurssiin kuuluu lähiopetuspäivä, Moodle-ympäristössä suoritettavat tehtävät, tuutorointi jollakin verkkokurssilla kevään 2006 aikana sekä loppuraportin kirjoittaminen. Ennakkotehtävä.

    S18 Viestinnän syventävä teoria

    Ooditunniste 770051

    Laajuus: Op 8 Ov 5

    Tavoite

    Opintojakso perehdyttää viestinnän tutkimuksen keskeisiin teoreettisiin suuntauksiin.

    Suoritustapa

    Yhteensä viisi teosta tiedekuntatentissä. Opiskelija voi valita teokset vapaasti kohdista A ja/tai B. Tentin voi suorittaa joko yhdessä tai kahdessa osassa.

    • Kuulustelija syksyllä -05: Inka Salovaara-Moring .
    • Kuulustelija keväällä -06: Erja Kolari .

    Teosten korvaaminen kursseilla : Jakson teoksia on mahdollista korvata S14 viestinnän erityisalueiden kursseilla (yksi kurssi korvaa yhden teoksen, enintään kaksi kurssia / kaksi teosta). Korvaamisesta on sovittava jakson kuulustelijan kanssa. Teosten korvaaminen kursseilla on mahdollista vain, jos opiskelijalla on tutkintoon sisällytettäviä ylimääräisiä kursseja, joita ei ole käytetty muuhun kohtaan opinnoissa. Opiskelija ei voi saada opintoviikkoja/pisteitä kahteen paikkaan opinnoissa, vaan hän valitsee, haluaako kurssin / kurssien ov:t/op:t vai käyttääkö ne korvaamaan 1-2 teosta S18-tentissä.

    Tärkeää: Kun opiskelijalla on kaikki kokonaisuuteen sisältyvät tentit sekä mahdolliset teoksia korvaavat kurssit, hänen tulee pyytää tentin kokonaisarvosana erikseen opintojaksosta vastaavalta tentaattorilta s-postitse (syksyllä 2005 inka.moring@helsinki.fi , keväällä 2006 erja.kolari@helsinki.fi).

    Arviointi

    Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

    Kuulustelut

    Kuulustelija / vastuuhenkilö

    Erja Kolari erja.kolari@helsinki.fi

    Kirjallisuus

    A Yhteisö- ja verkkoviestintä

    • Castells M : The Rise of Network Society. The Information Age: Economy, Society and Culture (Volume I,new edition)
    • Choo C W : The Knowing Organization
    • Manovich L : The Language of New Media
    • Hassard J & Parker M (eds.): Postmodernism and Organizations
    • Webster F : Theories of Information Society (2nd revised edition)
    • Weick K E : Making Sense of the Organization

    B Julkisuus ja mediakulttuuri

    • Curran J, Morley D & Walkerdine V (eds.): Cultural Studies and Communications (ruots. Samtidskultur och kommunikation)
    • Van Ginneken J : Understanding Global News
    • Calhoun C (ed): Habermas and the Public Sphere
    • McQuail D : McQuail's Mass Communication Theory (4th edition)
    • Allen R C & Hill A (eds.): The Television Studies Reader
    • Thompson J B : Media and Modernity. A Social Theory of Media

    Pääjaksot

    S19 Pro gradu –tutkielma

    Ooditunniste 770052

    Laajuus: Op 40 Ov 20

    Sivuaineen tutkielma 20 op / 10 ov.

    Tavoite

    Tutkielmaa tekemällä opiskelija harjaantuu itsenäiseen, kriittiseen tutkimustyöhön, tutkimusaiheeseen liittyvien teorioiden hallintaan, viestinnän tutkimusmenetelmien ja lähdekirjallisuuden käyttöön sekä tieteelliseen esitystapaan.

    Edeltävät opinnot

    S13 Maisteriseminaari.

    Suoritustapa

    Tutkielman teko on itsenäistä työskentelyä, jota maisteriseminaari ja muut viestinnän maisteritason opinnot tukevat. Aiheen valinnasta ja mahdollisista ongelmista keskustellaan ensisijaisesti maisteriseminaarin ohjaajan kanssa.

    Arviointi

    Tutkielma arvostellaan asteikolla hylätty, approbatur, lubenter approbatur, non sine laude approbatur, cum laude approbatur, magna cum laude approbatur, eximia cum laude approbatur, laudatur.

    Pääjaksot

    Viestintä sivuaineena

    Alajaksot

    Perusopinnot

    Ooditunniste 770000

    Laajuus: Op 25 Ov 15

    • Sivuaineopiskelijat, jotka syksyllä 2005 aloittavat viestinnän perusopinnot alusta, suorittavat ne kokonaan uuden rakenteen ja uusien tutkintovaatimusten mukaisesti (alla luetellut jaksot P1-P3).
    • Sivuaineopiskelijat, jotka ovat aloittaneet perusopinnot aiemmin, vanhojen tutkintovaatimusten mukaan, suorittavat perusopintokokonaisuuden loppuun ns. vastaavuustaulukon mukaisesti. Vanhan ja uuden opintorakenteen vastaavuustaulukko löytyy oppaan yleisosasta kohdasta Tutkintouudistus tai sivulta http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/opiskelu/tutkinnonuudistus05/index.htm kohdasta Siirtymäkauden ohjeita sekä vanhan ja uuden opintorakenteen vastaavuustaulukko. Epäselvissä tilanteissa pyydetään ottamaan yhteyttä amanuenssiin: marjo.anomaa@helsinki.fi tai p. 191 24851.

    Perusopintojen vastuuopettaja lukuvuonna 2005-06:

    Kokonaisuusmerkintä viestinnän perusopinnoista: Kun opiskelija on suorittanut kaikki aineopintoihin kuuluvat jaksot, haetaan kokonaisuusmerkintä vastuuopettajalta seuraavasti: Opiskelija toimittaa Liina Puustiselle opintosuoritusotteen, johon on jo selkeästi merkinnyt (esim. alleviivaamalla tai ympyröimällä) ne jaksot, joista kokonaisuus koostuu. Kokonaisuusmerkintää ei anneta puutteellisesti tai epäselvästi merkityn otteen perusteella. Opintosuoritusote mielellään virallinen, mutta myös WebOodista tulostettu epävirallinen ote kelpaa.

    Suoritustapa

    Perusopintojen tutkintovaatimukset ovat samat pääaine- ja sivuaineopiskelijoille. Ainoa poikkeus on P1 Johdatus viestintään –jakson suoritustapa: Sivuaineopiskelijat suorittavat jaksoon kuuluvan kirjallisuuden kurssin luentokuulustelun yhteydessä (pääaineopiskelijat pbl-pienryhmissä).

    Kuulustelija / vastuuhenkilö

    assistentti Liina Puustinen liina.puustinen@helsinki.fi

    Pääjaksot

    Alajaksot

    P2 Viestintä ja yhteiskunta 10 op (6 ov)

    Ooditunniste 770002

    Laajuus: Op 10 Ov 6

    Tavoite

    Jaksossa tutustutaan tutkimuskirjallisuuteen, jossa tarkastellaan viestintää yhteiskunnallisena ilmiönä.

    • Osiossa 2a) tarkastellaan medioiden ja organisaatioiden viestintärakenteita sosiaalisessa kontekstissaan.
    • Osiossa 2b) pohditaan identiteettejä audiovisuaalisessa mediakulttuurissa.

    Suoritustapa

    Kirjallisuuskuulustelu yhdessä osassa (2a ja 2b) tai kahdessa osassa (2a tai 2b) tiedekuntatentissä.

    Arviointi

    Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

    Pääjaksot

    Alajaksot

    P3 Viestinnän instituutiot ja viestintäpolitiikka 8 op (4ov)

    Ooditunniste 770005

    Laajuus: Op 8 Ov 4

    Tavoite

    Jakson tavoitteena on antaa opiskelijoille yleiskuva suomalaisen viestintäjärjestelmän rakenteesta ja sen toimintaperiaatteista. Jakson suoritettuaan opiskelijalla on käsitys siitä, millaisista instituutioista suomalainen mediamaisema rakentuu, sekä siitä, millaisille tavoitteille ja periaatteille ne toimintansa pohjaavat. Jakso soveltuu suoritettavaksi ensimmäisenä tai toisena opiskeluvuonna.

    Suoritustapa

    Jakso koostuu kahdesta osiosta, viestintäpolitiikkaa ja viestinnän sääntelyä käsittelevästä osiosta (3a) sekä viestinnän instituutioita käsittelevästä osiosta (3b). Osiot suoritetaan joko luentokurssina tai kirjallisuuskuulusteluna tiedekuntatentissä. Suoritustapa voi vaihdella eri lukuvuosina.

    Arviointi

    Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

    Pääjaksot

    Alajaksot

    Aineopinnot sivuaineopiskelijoille

    Ooditunniste 770030

    Laajuus: Op 35 Ov 20

    • Sivuaineopiskelijat, jotka syksyllä 2005 aloittavat viestinnän aineopinnot alusta (vain perusopinnot/A-oppimäärä suoritettu aiemmin), suorittavat ne kokonaan uuden rakenteen ja uusien tutkintovaatimusten mukaisesti (alla luetellut jaksot A4-A9).
    • Sivuaineopiskelijat, jotka ovat aloittaneet aineopinnot (entinen B-tai C-oppimäärä) aiemmin, vanhojen tutkintovaatimusten mukaan, suorittavat aineopinnot loppuun ns. vastaavuustaulukon mukaisesti. Vanhan ja uuden opintorakenteen vastaavuustaulukko löytyy oppaan yleisosasta kohdasta Tutkintouudistus tai sivulta http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/opiskelu/tutkinnonuudistus05/index.htm kohdasta Siirtymäkauden ohjeita sekä vanhan ja uuden opintorakenteen vastaavuustaulukko.

    Jos opiskelijalle on myönnetty aiemmin opinto-oikeus vain viestinnän B-oppimäärään (alemmat aineopinnot), ja hän sen suoritettuaan haluaa jatkaa aineopinnot loppuun, opinto-oikeutta on haettava erikseen. Aineopinnot suoritetaan loppuun ns. vastaavuustaulukon mukaisesti.

    Epäselvissä tilanteissa pyydetään ottamaan yhteyttä amanuenssiin: marjo.anomaa@helsinki.fi tai p. 191 24851.

    Aineopintojen vastuuopettajat lukuvuonna 2005-06:

    Tavoite

    Viestinnän aineopintokokonaisuuden tavoitteena on antaa teoreettiset ja menetelmälliset perusvalmiudet tutkimuksen tekemiseen ja tieteelliseen kirjoittamiseen. Kokonaisuus perehdyttää myös viestinnän ammattikäytäntöihin ja erityisalueisiin.

    Suoritustapa

    Jaksoissa A6 ja A8 sivuaineopiskelijoilla poikkeavat suoritustavat:

    • A6 Viestinnän analyysi –jakson sivuaineopiskelijat suorittavat soveltavana esseenä (erillisen ohjeen mukaan).
    • A8 Viestinnän ammattikäytännöt –jaksossa sivuaineopiskelijat laativat kirjallisen työanalyysin (korvaa pääaineopiskelijoiden harjoituskurssit).

    Arviointi

    Kun kaikki aineopintoihin kuuluvat opintojaksot on suoritettu, niistä annetaan kokonaisarvosana asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen). Arvosana määräytyy opintopisteillä painotetun keskiarvon perusteella.

    Kuulustelija / vastuuhenkilö

    professori Ritva Levio-Henriksson (sl-05), yliopistonlehtori Juha Herkman (kl-06) ritva.levo-henriksson@helsinki.fi, juha.herkman@helsinki.fi, juha.herkman@helsinki.fi

    Pääjaksot

    Alajaksot

    A6 Viestinnän analyysi (sivuaineopiskelijoille)

    Ooditunniste 770031

    Laajuus: Op 3 Ov 2

    Tavoite

    Opiskelija oppii soveltamaan viestinnän tutkimusmenetelmiä ja tutustuu käytännön tutkimusprosessiin.

    Edeltävät opinnot

    A4 Tutkimustaidot ja A5 Viestinnän menetelmät I (suositus).

    Suoritustapa

    OHJE SIVUAINEOPISKELIJOILLE: Viestinnän sivuaineopiskelijat suorittavat jakson teoriaosuuden ja soveltavan analyysitehtävän kotiesseenä.

    Jakso on mahdollista suorittaa neljä kertaa lukuvuodessa. Kotiesseetehtävät ovat nähtävissä sovittuina ajankohtina (ks. päivämäärät alla) laitoksen ilmoitustaululla ja verkossa osoitteessa: http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/opiskelu/ohjeita/Viestinnan_analyysi0406.doc Syyslukukaudella 2005 Viestinnän analyysin voi suorittaa seuraavina ajankohtina (ei ennakkoilmoittautumista):

    1. Kysymykset ilmoitustaululla ja verkossa ti 27.9., esseiden palautus ti 11.10.

    2. Kysymykset ilmoitustaululla ja verkossa ti 15.11., esseiden palautus ti 29.11.

    Esseevastaukset on palautettava laitoksen kansliaan ehdottomasti viimeistään määrättynä päivänä. Myöhästyneitä esseitä ei huomioida.

    Kuulustelija VTM Karoliina Malmelin .

    Kevätlukukaudella 2006 Viestinnän analyysin voi suorittaa seuraavina ajankohtina (ei ennakkoilmoittautumista):

    1. Kysymykset ilmoitustaululla ja verkossa ti 14.2., esseiden palautus ti 28.2.

    2. Kysymykset ilmoitustaululla ja verkossa ti 11.4. (MUUTOS ke 12.4), esseiden palautus ti 25.4.(MUUTOS ke 26.4.)

    Esseevastaukset on palautettava laitoksen kansliaan ehdottomasti viimeistään määrättynä päivänä. Myöhästyneitä esseitä ei huomioida.

    Kuulustelija VTM Karoliina Malmelin .

    OHJE kotiesseen laadintaan: Essee laaditaan jakson kuulustelijan ohjeiden mukaan soveltaen alla mainittua kirjallisuutta Huhtala H: The Emancipated Worker?, Kantola A: Markkinakuri ja managerivalta ja Mörä T: Eu-journalismin anatomia

    ESSEETEHTÄVÄ: Viestinnän analyysin esseetehtävä kirjoitetaan annetusta tehtävästä. Mahdolliset alakysymykset toimivat johdatteluna aihepiiriin ja auttavat tehtävän jäsentelyssä.

    Esseen tulisi muodostaa yhtenäinen kokonaisuus, jossa on pohdittu kaikkia tehtävässä esitettyjä kysymyksiä. Esseen tarkoitus on vertailla, pohdiskella ja soveltaa kirjoissa esitettyjä teorioita johonkin aineistoon. Asiatiedon tulisi esseessä perustua kurssikirjallisuuteen ja mahdollisiin muihin lähteisiin. Kirjallisuuden käytön ja tulkinnan tulisi perustua kriittisyyteen ja pohdiskeluun. Kiinnitä erityistä huomiota tutkimuskysymyksen asettamiseen ja oman tutkimusprosessisi erittelyyn.

    Esseen muoto on varsin vapaa, mutta usein siinä on lyhyt johdanto, laajempi analyysi- tai pohdintaosa ja lopuksi yhteenveto. Selvitä aluksi keskeiset teoriat ja käsitteet, ja perusta pohdintasi niille. Aseta itsellesi kysymyksiä ja pyri vastaamaan niihin. Aineiston esittelyä tärkeämpää on sen analyysi – aineistohan on esseen liitteenä.

    Esseen vapaasta muodosta huolimatta on tärkeää erottaa tekstissä selvästi, mikä on omaa pohdintaasi, ja milloin viittaat kirjallisuuteen. Kiinnitä siis erityistä huomiota täsmällisiin lähdeviitteisiin. Tehtävien arvostelussa kiinnitetään huomiota myös hyvään ja selkeään kielelliseen ilmaisuun. Pyri etenemään tekstissäsi loogisesti ja selkeästi niin, että ajatustasi voisi seurata myös sellainen henkilö, joka ei tunne lähdeteoksia.

    LÄHTEIDEN KÄYTTÖ: Internetin käyttö on usein välttämätöntä ja suotavaakin lähdemateriaalin hankinnassa. Ne elektroniset lähteet, joihin esseessä viitataan, tulee liittää tehtävään tulosteina. Esseessä internet-lähteisiin tulee viitata asianmukaisin lähdeviittein, eikä niitä pidä referoida pitkästi esseetekstissä. Internet-lähteiden suora lainaaminen ilman täsmällistä lähdeviitettä on rinnastettavissa plagiointiin ja johtaa esseen hylkäämiseen. Muiden kuin kurssikirjallisuuden käyttö lähteenä on sallittua, mutta esseen tulee pääasiallisesti perustua kurssikirjallisuudelle. Älä käytä esseen osana muuhun tarkoitukseen kirjoittamaasi tekstiä.

    KÄYTÄNNÖN OHJEET: Esseetehtävän laajuus on 10-11 liuskaa (ei sisällä liitteitä) seuraavin määrityksin:

    sivumarginaalit; oikea 3 cm ja vasen 2 cm ylä- ja alamarginaalit kumpikin 2,5 cm pistekoko 12 riviväli 1 (single) Esseetehtävät palautetaan laitokselle viimeistään määrättynä päivänä. Myöhästyneitä esseitä ei huomioida! Esseetehtäviä ei myöskään voi lähettää sähköpostilla liitetiedostona. Lisätietoja antaa kuulustelija Karoliina Malmelin, s-posti: karoliina.malmelin@helsinki.fi

    Kohderyhmä

    Sivuaineopiskelijat . Jakso on pakollinen vain niille opiskelijoille, jotka suorittavat viestinnän aineopinnot kokonaan uuden tutkintorakenteen mukaisesti.

    Arviointi

    Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

    Kirjallisuus

    • Huhtala H : The Emancipated Worker?
    • Kantola A : Markkinakuri ja managerivalta
    • Mörä T : Eu-journalismin anatomia

    Pääjaksot

    A8 Työanalyysi 4 op (2 ov)

    Laajuus:

    Jakson vastuuopettaja: yliopistonlehtori Juha Herkman , s-posti: juha.herkman@helsinki.fi

    Tavoite

    Sivuaineopiskelijat perehtyvät ammattikäytäntöihin laatimalla kirjallisen työanalyysin.

    Edeltävät opinnot

    Viestinnän perusopinnot.

    Suoritustapa

    Kirjallinen työanalyysi erillisen ohjeen mukaan.

    Arviointi

    Asteikolla hyväksytty / hylätty.

    Pääjaksot

    A9 Viestinnän erityisalueita 15 op = 3 x 5 op (9 ov = 3 x 3 ov)

    Pääjaksot

    Alajaksot

    Argonaut Study Program

    Laajuus: Op 25

    The Argonaut Study Program is a continuing, international program in English since 1996, where students can specialize in information society and in social and cultural shaping of modern communications technologies.

    The program is multidisciplinary, with a focus in social sciences. It aims to

    • provide research based knowledge of the complex relations of agency, communication and technology;
    • practical skills both in using virtual evironment and producing material for the Internet;
    • as well as skills for evaluating and researching technologies in the context of cultures and societies.

    There are three types of students in the program: degree students -- both undergraduate and postgraduate -- from different faculties at the University of Helsinki, exchange students from partner universities in Europe, visiting students from other continents, and from our Finnish partner universities.

    Students can complete Argonaut for their minor subject studies as a block of courses (25 study points). It is also possible to participate in individual courses within the program. In that case, the individual courses can be registered as part of the Intermediate Studies; Study Unit 9, Special Fields in Communication Studies, upon agreement with the responsible lecturer of the unit.

    Agency in Technically Mediated Society

    Study units

    Credits

    ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

    Teachers

    Tuula Lehtonen
    coordinator: to be announced

    Time and location

    27.9.2005 - 2.12.2005
    • Days/Times: Tuesdays and Friday 02.12, 12-16.
    • Location: Unioninkatu 37, seminar room 1
    • Lecturers: Coordinator from Department of Communication to be announced, Tuula Lehtonen (Language Center) and visiting lecturers.

    ! The foreign degree students of the department of communication may get this course registered as part of their seminar course, study unit 10, upon negotiation with the lecturer of the seminar.

    !This course can be registered also as Study unit A9f, Networks and Communication.

    Prior registration is required!

    The course is meant primarily for students of department of communication, both exchange and majoring degree students. 20 students will be taken to the course (10 exchange students, 10 degree students) on a first come first served basis. The exchange students who have included this course in their learning agreements have priority. The registration starts on 12.09.2005 9:00 a.m. and ends on 18.09.2005 at 24:00hrs . Registration in weboodi. In addition, the exchange students are required to send an e-mail to the coordinator of Argonaut Study Program indicating their major subject of study in university of Helsinki, and the name and department of their original university. The list of accepted students will be on the announcement board in the corridor of the department of communication (Unioninkatu 37, first floor) on September 20th.

    • Course Requirements: Attending lectures, reading fora, first diary + 3 learning diaries, outline of presentation report, presentation, presentation report.
    • Mode of assessment: Assessment scale: 0, 1, 2, 3, 4, 5

    Content

    The course aims to introduce students to the problematic of agency and, especially, of communication in a technically mediated society. The course focuses on such themes as citizenship in-between the local and global, communities, identities, social differences, multicultural spheres and Finnish policies on the information society.

    The course offers integrated English Language studies. Students will be guided in giving presentations in English, reading academic texts and gaining skills in academic writing. It will be possible for degree students to have the course registered in two components: 3 credits as course proper and 2 credits registered as English Oral Skills/Englannin suullinen taito).

    Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/agency.htm

    WebOodi Registration

    Creating a Multicultural Web Magazine

    Study units

    Credits

    ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

    Teachers

    Percy Mashaire

    Time and location

    29.09.2005 - 08.12.2005
    • Dates: 29.09. – 08.12.2005
    • Days/Times: Thursdays 10 - 12
    • Location: S20A, seminar room 303
    • Lecturer: Percy Mashaire

    ! This course can be registered for degree students as the study unit 8, Work Analysis (practical course).

    Preregistration in Weboodi is required! The registration starts on 12.09.2005 and ends on 29.09.2005, the first day of the course. 25 students will be accepted to the course. Priority is given to communication students. Other students can join the course if there are vacant places, please come to the first session to find out if there is any room available.

    • Examination: The process of making the magazine and the Web Magazine itself
    • Mode of assessment: Assessment scale: 0, 1, 2, 3, 4, 5
    Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/webmagazine.htm

    WebOodi Registration

    Empirical Research in Communication: Interviews and Surveys 5 sp (3 cr)

    Study units

    Credits

    ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

    Teachers

    Jella Hoffman

    Time and location

    12.09.2005 - 28.09.2005

    Intensive course

    Days/Times/Locations

    • 12.09 Mon, 10-12, U37, lecture hall (luentosali)
    • 14.09 Wed, 8 -12, U37 seminar room 1
    • 16.09 Fri, 8 -12, U37 seminar room 1
    • 21.09 Wed, 8 -12, U37 seminar room 4
    • 27.09 Tue, 10-12, U37 seminar room 1
    • 28.09 Wed, 8 -12, U37 seminar room 4

    Lecturer : Jella Hoffman , on Socrates teacher exchange from Ludwig-Maximilians Universität Munchen, Institut für Kommunikationswissenschaft und Medienforschung

    ! Note: This course may replace the quantitative part of the Research methods I (Study Unit 5) in the main curriculum for foreign degree students of communication.

    Preregistration in Weboodi is required! The registration starts on 01.09.2005 and ends on 12.09.2005, the first day of the course. 20 students will be accepted to the course. Priority is given to communication students. Other students can join the course if there are vacant places, please come to the first session to find out if there is any room available.

    Literature:

    • Sumser, John. 2001. A Guide to Empirical Research in Communication. Sage (this book is already in main curriculum)
    • Weisberg, Herbert F., Krosnick, Jon A.

    Content

    n our every day lifes we are all constantly bombarded by surveys and survey results: newspapers tell us about politician´s public approval ratings, radio networks ask their audiences to vote for the top 10 pop songs or we discover that our favorite television show has been canceled because of low ratings. Most of these data are based on surveys and interviews of more – or often enough less - quality.

    In empirical social research surveys are extensively used because answers to many important questions can only be found by asking the people you are interested in. Especially when we want to learn about values, opinions, perceptions, concerns, ideas, or attitudes survey research seems to be the best methodology. But systematic and scientifically grounded survey research requires more than merely asking people questions. Any interview or survey has to be planned carefully including survey design, sampling, training an selecting interviewers, constructing and designing questionnaires etc.

    The course will give an introduction to survey research in general and will then focus on self-administered questionnaires. The following topics will be covered:

    Survey Design

    • types of interviews and surveys
    • sampling
    • interviews and surveys as social situations

    Asking Questions

    • question forms
    • wording questions
    • questionnaire design

    The course will be a combination of lecturing and various exercises. Participants will be asked to contribute to course discussions and exercises and - in teams – develop and present their own survey design and questionnaire.

    Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/empirical.htm

    WebOodi Registration

    Introduction to Information Society

    Study units

    Credits

    ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

    Teachers

    Helena Tapper

    Time and location

    12.09.2005 - 23.09.2005

    Intensive course .

    • Dates: 12.09. – 23.09
    • Days/Times: Everyday for two weeks 14-16
    • Location: Unioninkatu 40, room 14, On Thursdays Unioninkatu 37, seminar room 1
    • Lecturer: Helena Tapper

    ! This course can be registered for degree students under the study unit 9f, Networks and Communication.

    Preregistration in Weboodi is required! The registration starts on 01.09.2005 and ends on 12.09.2005, the first day of the course.

    • Literature: Webster, Frank (2002): Theories of the Information Society. 2 nd edition. London : Routledge
    • Examination: Lectures and essay
    • Mode of assessment: Assessment scale: 0, 1, 2, 3, 4, 5

    Content

    Course Description:

    Why have information and information technology become key elements in late modern societies? The aim of the module is to give the students ideas about information society from sociological, economic and communications perspectives, and tools to analyse this development critically. Students will explore the history and nature of information society from a theoretical viewpoint. The course will also take a look at how these developments and ideas are integrated into contemporary discussions of globalization.

    Literature:

    Webster, Frank (2002): Theories of the Information Society. 2 nd edition. London : Routledge Bauman,Z. Globalization: The Human Consequences. Cambridge: Polity Press 1999. Castells, M. and Himanen, P: The Information Society and the Welfare State: The Finnish Model,Oxford University Press 2002 and other texts.

    Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/intro.htm

    WebOodi Registration

    New Media, Communication and Peace in the Global Knowledge Society

    Study units

    Credits

    ECTS credits 5 Credits (study weeks) 3

    Teachers

    Tapio Varis

    Time and location

    26.09.2005 - 05.12.2005
    • Dates: 26.09. – 05.12
    • Days/Times: Mondays 14 -16
    • Location: Unioninkatu 37, seminar room 4
    • Lecturer: Professor Tapio Varis , Unesco chair in e-learning

    ! This course can be registered for degree students under the study unit 9f, Networks and Communication.

    Registration in Weboodi is required! The registration starts on 01.09.2005 and ends by the end of the second week after the course has started.

    • Literature: Tapio Varis, Takeshi Utsumi, William Klemm (eds). Global Peace through the Global University System, University of Tampere, Finland, 2003.
    • Examination: Lectures and essay
    • Mode of assessment: Assessment scale 0,1-,2,3,4,5

    Content

    A demand of a new renaissance education has emerged in Europe and the United States . It would combine science and technology with the art, humanities and religion. In addition to this, new media and digital literacies are needed. Media education should be aimed at children, parents and teachers and should be a life-long process, which requires a co-ordinated approach also involving non-governmental organisations and media professionals.“Digital literacy” can be understood as the ability to understand and use of information in multiple formats from a wide range of sources when it is presented via computers. Media literacy is a multidimensional continuum including cognitive, emotional, aesthetic and moral dimensions.

    We are facing a third major educational invention in technology. The first was the phonetic alphabet, the second printing, and now the third is telematics, which means computers connected to networks. These changes were behind the policy of creating eEurope. The idea is to remove barriers to access and connectivity, support professional development, accelerate eLearning innovation and content development, address the ICT skills shortage, promote digital literacy and lifelong learning, and explore sustainable public private partnerships.

    In his epilogue on “Education for a multicultural world” to the International Commission on Education for the Twenty-first Century published by UNESCO in 1996, Rodolfo Stavenhagen pointed out that most modern nation-states are organized on the assumption that they are, or should be, culturally homogeneous. That is the essence of modern “nationhood,” upon which contemporary statehood and citizenship are founded. But a truly multicultural education will be one that can address simultaneously the requirements of global and national integration, and the specific needs of particular culturally distinct communities, both in rural and urban setting.

    Muhammad Abdus Salam wrote much on science, technology and science education in the development of the South. He wrote that science and technology are cyclical. They are a shared heritage of all mankind. East and West, South and North have all equally participated in their creation in the past as, we hope, they will in the future - the joint endeavour in sciences becoming one of the unifying forces among the diverse peoples on this globe.

    Samuel P. Huntington criticised the attitude that the culture of the West is and ought to be the culture of the world as arrogant, dangerous and false. He studied the distinctive characteristics of Western civilization and identified the following features that make the West Western: the classical legacy, Western Christianity, European languages, separation of spiritual and temporal authority, rule of law, social pluralism and civil society, representative bodies, and individualism.

    Takeshi Utsumi compared in 1998 the basic approaches and philosophies of the West to that of the East. The West was represented by the United States , which Utsumi saw as the champion of the Western culture. The champion of the Eastern culture was Japan . In Utsumi´s analysis the

    Western philosophy is characterized by analytical, scientific, objective, rational and critical thinking while the Eastern approach is characterized by synthesis, literature and art with a subjective and emotional thinking. Both cannot and should not dominate other, but should have close dialogues between them.

    Following Utsumi´s thoughts, the Global University System (GUS) is adopting philosophies and principles that emphasize trans-cultural and moral values rather than ideologies. The priority is in academic freedom and quality in education.

    Website http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/english/studies/courses05-06/newmedia.htm

    WebOodi Registration

    Jatko-opinnot

    Sisältö

    Jatko-opiskelijaksi pääsyn edellytykset

    Jatko-opintoja suunnittelevan kannattaa ensi vaiheessa ottaa yhteyttä oppiaineen professoriin ja keskustella tutkielman aiheesta sekä opintosuunnitelmasta ennen opinto-oikeuden hakemista. Hakemukset arvioidaan aiemman opintomenestyksen ja tutkimussuunnitelman pohjalta.

    Vähintään hyvin tiedoin suoritetut syventävät opinnot viestinnässä tai siihen rinnastettavassa oppiaineessa ja magna cum laude approbatur -arvosanalla suoritettu pro gradu-tutkielma antavat hyvän pohjan jatko-opiskelulle. Myös tutkimussuunnitelmaan kiinnitetään erityistä huomiota. Heikomminkin arvosanoin valmistunut voidaan hyväksyä jatko-opiskelijaksi, jos hänen tutkimussuunnitelmansa osoittaa erityisen hyviä valmiuksia jatko-opintoihin. Jos maisterin tutkinnon suorittamisesta on kulunut yli viisi vuotta tai jos opiskelijan pääaineena on ollut muu kuin viestintä tai siihen rinnastettava oppiaine, tulee opiskelijan varautua täydentämään opintojaan. Tarkempia tietoja jatko-opinnoista ja ohjeet tutkimussuunnitelman tekemiseen löytyvät laitoksen verkkosivuilta: http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/opiskelu/jatko-opinnot/

    Tutkintovaatimukset

    1. Syventävät opinnot viestinnässä.

    2. Säännöllinen ja aktiivinen osallistuminen jatkokoulutusseminaariin ja opintopiiriin kolmen lukukauden ajan 9 op (6 ov).

    3. Jatkotutkintokuulustelu 9 op (6 ov). Yhteensä kuusi teosta, jotka sovitaan yhdessä ohjaavan professorin kanssa. Teokset suoritetaan tiedekuntatentissä tai esseillä.

    4. Muita jatko-opintoja viestinnässä tai jatko-opiskelua tukevia opintoja yhteensä 42 op (23 ov).

    Opinnoista sovitaan oman ohjaajan sekä jatko-opinnoista vastaavan professorin kanssa. Suoritukset voivat koostua paitsi jatkokoulutuskursseista myös esitelmistä kotimaisissa ja ulkomaisissa seminaareissa, konferensseissa tai tutkijakoulujen järjestämissä tilaisuuksissa ja tieteellisistä julkaisuista.

    5. Lisensiaatintutkimus tai väitöskirja

    Väitöskirja on mahdollista tehdä ilman lisensiaatintutkimusta. Muut jatko-opinnot (yhteensä 60 op / 35 ov) ovat molemmissa tapauksissa samat.

    Tutkijakoulut

    Viestinnän laitos on mukana viestintä- ja informaatiotieteiden valtakunnallisessa tutkijakoulussa (Muuvi) http://www.uta.fi/laitokset/tiedotus/muuvi/ sekä viestintätieteiden valtakunnallisen verkoston http://www.uta.fi/viesverk/ järjestämässä lisensiaattikoulutuksessa (Dvlis), joka painottuu ammatillisiin erikoistumisopintoihin. Lisäksi viestinnän jatko-opiskelijat voivat osallistua muihin tutkijakoulutusohjelmiin, joita on käynnissä mm. audiovisuaalisen viestinnän, kulttuurintutkimuksen ja naistutkimuksen piirissä. Näistä määräaikaisista ja vaihtuvista tutkijakouluista kannattaa kysyä lisätietoja laitokselta.

    Lukuvuonna 2005-2006 järjestettävä jatkokoulutus

    Jatkokoulutusseminaari ja opintopiirit

    Viestinnän jatkokoulutusseminaari kokoontuu lukukausien aikana to 16-18, U37 laitoksen kokoushuone, 15.9. alkaen. Seminaaria johtaa yliopistonlehtori Juha Koivisto, s-posti: juha.u.koivisto@helsinki.fi.

    Seminaarin ja opintopiirien ohjelmasta sekä muista tilaisuuksista ja kursseista ilmoitetaan erillisellä jatkokoulutusohjelmalla, laitoksen verkkosivuilla ja jatko-opiskelijoiden sähköpostilistalla ( jojaorg-l@valt.helsinki.fi ). Seminaariin osallistuvat myös laitoksen muut väitöskirjojen ohjaajat.

    Tekstianalyysi 5 op (3 ov)

    Kurssi pidetään ajalla 26.01.- 23.02.2006 to klo 16-20, S10 aud 2. VTL Sanna Valtonen ja VTM Sanna Ojajärvi. Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 1 aikana (2.-8.1.2006), alk. ma 2.1. klo 9.00. Kurssille otetaan enintään 50 opiskelijaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Kurssi on tarkoitettu tiedekunnan jatkokoulutettaville sekä maisteritasolla oleville opiskelijoille. Kurssilla perehdytään luentojen ja harjoitusten avulla tieteellisiin puhetapoihin, kirjoittamiseen osana tutkimusprosessina, tieteellisen tekstin lajityyppeihin sekä julkaisukäytäntöihin.

    Muista lukuvuoden aikana järjestettävistä jatkokoulutuskursseista ja tilaisuuksista tiedotetaan laitoksen www-sivuilla ja jatko-opiskelijoiden s-postilistalla ( jojaorg-l@valt.helsinki.fi ). Listaa ylläpitää yliopistonlehtori Juha Koivisto.

    Yhteystiedot

    Postiosoite: PL 54 (Unioninkatu 37), 00014 Helsingin yliopisto Laitoksen www-osoite: http://www.valt.helsinki.fi/comm/fi/

    Laitoksen kanslia avoinna ma-to 10-12 ja 13-14.30, perjantaisin suljettu.

    Feministinen yhteiskuntateoria 5 op / 3 ov

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 5 Ov 3

    Opettajat

    Anne Maria Holli (yhteyshenkilö) S-posti Anne.Holli@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    16.01.2006 - 20.02.2006

    Yleisen valtio-opin laitoksen organisoima kurssi 16.1.-20.2. ma ja to 16-18, U37 ls. Kurssin tentti on to 2.3. klo 16-18, U40 sali 1.

    Ks. tarkemmat tiedot mm. ilmoittautumisesta http://www.valt.helsinki.fi/opas2005/vol/p410h410_holli/

    S14 Tekstianalyysi

    Opintojaksot

    Laajuus

    Op 5 Ov 3

    Opettajat

    Sanna Ojajärvi S-posti sanna.ojajarvi@helsinki.fi
    Sanna Valtonen S-posti sanna.valtonen@helsinki.fi

    Aika ja paikka

    26.01.2006 - 23.02.2006

    to klo 16-20, S10 aud 2. VTL Sanna Valtonen ja VTM Sanna Ojajärvi . Ennakkoilmoittautuminen WebOodissa viikon 1 aikana (2.-8.1.2006), alk. ma 2.1. klo 9.00. Kurssille valitaan enintään 50 tiedekunnan jatkokoulutus- ja maisteritason opiskelijaa.

    Kohderyhmä

    Tiedekunnan maisteritason opiskelijat sekä jatkokoulutettavat.

    Opintosuoritusten arvostelu

    Asteikolla 0-5 (0=hylätty, 1=välttävä, 2=tyydyttävä, 3=hyvä, 4=kiitettävä, 5=erinomainen).

    Tulosten ilmoittaminenja uusintamahdollisuudet

    Mahdollisuus uusintakuulusteluun on laitoksen rästitentissä ma 22.5. klo 16-18, U40 sali 1. Ennakkoilmoittautuminen vaaditaan (ohjeet tarkennetaan lukukauden alussa).

    WebOodi-ilmoittautuminen

    Kurssit ja jaksot

    KA10    A10 Kandidaatinseminaari ja HOPS 5 op (3 ov)
    KA4    A4 Tutkimustaidot 4 op (2 ov)
    KA5    A5 Viestinnän menetelmät I 4 op (2 ov)
    KA6    A6 Viestinnän analyysi (pääaineopiskelijoille)
    K77024    A8a) Julkishallinnon viestintä 5 op (3 ov)
    K77046    A8b) Yhteisöviestintä 5 op (3 ov)
    K77141    A8c) Tv-työ 5 op (3 ov)
    K77140    A8d) Radiotyö 5 op (3 ov)
    K77143    A8e) Journalistinen työ 5 op (3 ov)
    kMediahist    A9/S14 Mediahistoria 6 op (4 ov)
    kFeminist    A9b/S14 Feministinen yhteiskuntateoria 5 op (3 ov)
    S14Vartanova    A9b/S14 Russian Media Model: Politics, Business and Profession
    kS14popul    A9c/S14 Populaarikulttuuri ja journalismi 5 op (3 ov)
    kKonvergenssi    A9c/S14 Viestinnän konvergenssi ja tietoyhteiskunta
    K77145d    A9d/S14 Yhteisöviestinnän johtaminen 5 op (3 ov)
    kA9e    A9e Johtajuus ja asiantuntijaviestintä 5 op (3 ov) / JOS10 6 op
    KA9f2    A9f /S14 Avoimet järjestelmät ja yhteiskunta 5 op (3 ov)
    kA9fSocial    A9f/S14 Social Consequences of Internet Use 5 sp (3 cr)
    A9gPajarinen    A9g Monikulttuurisuus ja kulttuurienvälinen viestintä saksankielisissä maissa 5 op (2,5 ov)
    kS14Bergelson    A9g/S14 Contexts of Intercultural Communication: Case Study of Russian-Western Interaction
    K77145a    A9g/S14 Etnisyys, monikulttuurisuus ja media 5 op (3 ov)
    kA9gIdentity    A9g/S14 Identity, Ethnicity and Media: A Theoretical Perspective 5 sp (3 cr)
    A770054    Agency in Technically Mediated Societies 5+3 sp (3+2 cr)
    A770058    Creating a Multicultural Web Magazine 5 sp (3 cr)
    K77145Current    Current Issues in Communication Studies: Perspectives on Computer Mediated Communication 5 sp (3 ov)
    ViesverkDemocracy    Current Issues in Communication Studies: Perspectives on Democracy and Citizenship
    Current    Current Trends in Communication Ethics (5 p/3 cr)
    kA9cDesigning    Designing Worlds: Processes of Globalisation and Localisation in Design
    A770057    Empirical Research in Communication: Interviews and Surveys 5 sp (3 cr)
    kRenvall7    Introduction to British Cultural Studies 5 sp (2,5 cr)
    A770055    Introduction to Information Society 5 sp (3 cr)
    K77114    Johdatus viestintään 7 op (5 ov)
    kandiweboodi    Kandidaatintutkielman tarkastukseen jättäminen webOodissa
    K77145i    Mediakasvatus 5 op (3 ov)
    A770056    New Media, Communication and Peace in the Global Knowledge Society 5 sp (3 cr)
    K77005    P3b) Viestinnän instituutiot 4 op (2 ov)
    kRenvall1    Photograph as the Metaphor of History 5 sp (2,5 cr)
    kRenvall3    Politiikan kieli ja kielipolitiikkaa Kiinassa 5 sp (2,5 cr)
    kRenvall5    Populaarikulttuurin tutkimuksen seminaari 10 op (5 ov)
    Rasti1    Rästitentti 12.1.2006
    Rasti2    Rästitentti 22.5.2006
    KS12    S12 Näkökulmia viestinnän tutkimukseen 4 op (2 ov)
    KS13    S13 Maisteriseminaari ja HOPS 10 + 1 op (5 + 1 ov)
    kS14b    S14 Tekstianalyysi 5 op (3 ov)
    kS14a    S14/A9b Ekonomisk journalistik 5 op (3 ov)
    kS15Forskning    S15 Forskningsmetoder II i kommunikationsvetenskap 6 op (4 ov)
    KS15    S15 Viestinnän menetelmät II 6 op (4 ov)
    Kterveys    Terveysviestintä 5 op (3 ov)
    ViesverkoTieto    Tieto ja viestintä organisaatiossa 5 op (3 ov)
    kRenvall2    Urban Portraits in Latin American Films
    kRenvall6    Urbanität und Popkultur 5 op (2 ov)
    kS17    Verkkotutorin opinnot 3 -5 op
    Viesverkoetiikka    Viestinnän etiikka ja lainsäädäntö 5 op
    mediakasv    Viestinnän perusteet (mediakasvatus) 4 op (2 ov)
    K77145j    Viestintäkasvatus 3 op (2 ov)
    K77145h    WebCourse: Finnish Media and Communication System 4 sp (2 ov)