Utskriftvänliga versionen kompilerad:   2008-10-27 12.00.59

Enheter

Kandidatstudier

Kandidatstudier

Omfattning sp 180

I grundstudieskedet förutsätts att huvudämnesstuderandena i social- och kulturantropologi aktivt deltar i antropologiundervisningen, så att grundstudierna genomförs under det första studieåret. Det rekommenderas att huvudämnesstuderande genomför studierna i första hand genom att delta i kurser och seminarier och endast i undantagsfall i form av boktentamina. För att de studerande möjligast effektivt skall kunna utnyttja den undervisning som erbjuds under vart och ett läsår, bereds de möjlighet att avlägga de perioder som benämns forskningsområden (punkterna 201, 202 och 204) genom att delta i någon annan kurs som behandlar forskningsområdet för ämnesstudierna än den kurs som nämns i beskrivningen av studieperioden. Den studerande kan också, då han genomgår seminariet i etnografi (punkt 301) välja, vilket område han skall fördjupa sig i, dock så att etnografiseminarierna för kandidat- och magisterexamen behandlar två olika etnografiska områden.

I fordringarna för de flesta kurser i social- och kulturantropologi ingår essäer och andra skriftliga uppgifter, vilkas arbetsmängd och tidtabell det är skäl att beakta i planeringen av studierna. Kandidatavhandlingen kan basera sig på essäer som man skrivit på kurserna, och vilka man bearbetar och utvidgar under handledning av den lärare som leder proseminariet.

Underordnade enheter

Almänna studier

Almänna studier

Omfattning sp 16

Grundstudier

Grundstudier

Code 75018

Omfattning sp 25

101 Introduktionskurs i social- och kulturantropologi
101 Introduktionskurs i social- och kulturantropologi

101 Introduktionskurs i social- och kulturantropologi

Code 758101

Omfattning sp 5

Mål

Social- och kulturantropologins grundläggande begrepp och ett antropologiskt perspektiv på kulturen och samhället.

Examinationsform

Föreläsningsserie eller litteraturtentamen.

Målgrupp

Introduktionskursen är obligatorisk för huvudämnesstuderande. Studerande i livsåskådningskunskap kan även avlägga introduktionskursen som litteraturtentamen, se närmare anvisningar i delen Livsåskådningskunskap i studieguiden.

Litteratur

  • Keesing, R & Strathern, A: Cultural Anthropology: A Contemporary Perspective
102 Introduktionsseminarium i social- och kulturantropologi
102 Introduktionsseminarium i social- och kulturantropologi

102 Introduktionsseminarium i social- och kulturantropologi

Code 758102

Omfattning sp 4

Litteratur

  • Delaney, C.: Investigating Culture. An Experiential Introduction to Anthropology
103 Lärdomshistoria i social- och kulturantropologi
103 Lärdomshistoria i social- och kulturantropologi

103 Lärdomshistoria i social- och kulturantropologi

Code 758103

Omfattning sp 8

Mål

Lärdomshistorien behandlar boskillnaden mellan antropologin och filosofin jämte samhällsteorin samt dess utveckling till ett eget vetenskapsområde. Målet är att man skall lära sig förstå sambandet mellan de frågor som undersöks av antropologin och den samhälleliga förändring som kom till uttryck i upplysningstidens tänkande och romantiken samt 1800-talets nya världsbild.

Examinationsform

Huvudämnesstuderande avlägger avsnittet genom att under första studieåret på vårterminen delta i ett omfattande temaseminarium. För biämnesstuderande anordnas en litteraturdiskussion om temat.

Litteratur

  • Bohannan, P: & Glazer, M. (ed.): High Points in Anthropology
  • Stocking, G: After Tylor
  • Stocking, G: The Ethnographer's Magic
104 Centrala inriktningar i social- och kulturantropologi
104 Centrala inriktningar i social- och kulturantropologi

104 Centrala inriktningar i social- och kulturantropologi

Code 758104

Omfattning sp 8

Mål

1900-talets antropologiska forskningshistoria; samhället och kulturen som allmänt forskningsobjekt för antropologin. Målet för undervisningen är att ge en generell referensram med hjälp av vilken den studerande kan uppfatta forskningsområden och teorier som behandlas i senare studieperioder som en del av antropologin.

Examinationsform

Huvudämnesstuderande deltar under första studieåret på vårterminen i ett temaseminarium som behandlar ämnet. Biämnesstuderande avlägger avsnittet i form av boktentamen.

Litteratur

  • Basso, K.: Wisdom Sits in Places
  • Firth, R.: We, the Tikopia
  • Mauss, M.: Seasonal Variations of the Eskimo
  • Sahlins, M.: Tribesmen
Ämnesstudier

Ämnesstudier

Code 758058

Omfattning sp 53

201 Forskningsområde I

201 Forskningsområde I

Code 758201

Omfattning sp 7

Mål

Ekonomi och utbyte som föremål för antropologisk forskning.

Examinationsform

Temaseminarium eller litteraturtentamen. För huvudämnesstuderande rekommenderas deltagande i av institutionen anordnade temaseminarier, där de forskningsområden som behandlas varierar terminsvis. Prestationer som motsvarar punkterna 201, 202, 203, 204 och 205 är sinsemellan ersättande. Det innebär, att vart och ett forskningsområdesavsnitt kan tenteras även på en kurs som behandlar något annat forskningsområde. Litteraturförhören har dock bestämts skilt för sig för vart och ett avsnitt

Litteratur

Korvaava kirjallisuus. Neljä kohtaa seuraavista:

  • Alexander, J.: Trade, Traders and Trading in Rural Java
  • Godelier, M.: The Enigma of the Gift
  • Gregory, C.: Savage Money (ss. 1-117)
  • Mauss, M.: The Gift (suom. “Lahja”)
  • Parry, J. & Bloch, M.(toim.): Money and the Morality of Exchange
  • Sahlins, M.: Stone Age Economics
202 Forskningsområde II

202 Forskningsområde II

Code 758202

Omfattning sp 7

Mål

Antropologiska perspektiv på politik och samhälle.

Examinationsform

Temaseminarium eller litteraturtentamen. För huvudämnesstuderande rekommenderas deltagande i av institutionen anordnade temaseminarier, där de forskningsområden som behandlas varierar terminsvis. Prestationer som motsvarar punkterna 201, 202, 203, 204 och 205 är sinsemellan ersättande. Det innebär, att vart och ett forskningsområdesavsnitt kan tenteras även på en kurs som behandlar något annat forskningsområde. Litteraturförhören har dock bestämts skilt för sig för vart och ett avsnitt.

Litteratur

Korvaava kirjallisuus. Neljä kohtaa seuraavista:

  • Evans-Pritchard, E.E : The Nuer
  • Ferguson, J.: Global Shadows. Africa in the Neoliberal World Order
  • Geertz, C : Negara. The Theatre-State in 19th Century Bali
  • Gluckman, M : Politics, Law and Ritual in Tribal Society
  • Godelier, M : The Making of Great Men
  • Scott, J : Seeing Like a State
  • Turner, V : Schism and Continuity in an African Society
204 Forskningsområde IV

204 Forskningsområde IV

Code 758204

Omfattning sp 7

Innehåll

Myt och världsbild

Examinationsform

Temaseminarium eller litteraturtentamen. Förhuvudämnesstuderande rekommenderas deltagande i av institutionen anordnade temaseminarier, där de forskningsområden som behandlas varierar terminsvis. Prestationer som motsvarar punkterna 201, 202, 203, 204 och 205 är sinsemellan ersättande. Det innebär, att vart och ett forskningsområdesavsnitt kan tenteras även på en kurs som behandlar något annat forskningsområde. Litteraturförhören har dock bestämts skilt för sig för vart och ett avsnitt.

Litteratur

  • Keesing, R.: Kwaio Religion
  • Lévi-Strauss, C.: Savage Mind
  • Robbins, J.: Becoming Sinners
  • Valeri, V.: The Forest of Taboos
301 Seminarium i etnografi I

301 Seminarium i etnografi I

Code 758301

Omfattning sp 7

Mål

Den komparativa metoden som en del av antropologisk forskning. På kursen jämför man till olika tider och platser förlagda fenomen och händelser som i ljuset av teoretiska resonemang gällande kultur och samhälle representerar samma forskningsobjekt.

Examinationsform

Seminarium i etnografi eller ersättande litteraturtentamen.

Litteratur

Kirjatentin kuulustelijat on jaettu alueittain. Kirjallisuus valitaan antropologian kansliassa olevasta listasta ja sovitaan kuulustelijan kanssa.

301 Seminarium i etnografi I: Stilla havet

301 Seminarium i etnografi I: Stilla havet

301 Seminarium i etnografi I: Latinamerika

301 Seminarium i etnografi I: Latinamerika

301 Seminarium i etnografi I: Sydostasien

301 Seminarium i etnografi I: Sydostasien

301 Seminarium i etnografi I: Afrika

301 Ethnographic Seminar I: Afrika

301 Seminarium i etnografi I: Europa

301 Seminarium i etnografi I: Europa

401 Antropologiska fältmetoder

401 Antropologiska fältmetoder

Code 758401

Omfattning sp 7

Litteratur

  • Briggs: Learning How To Ask
  • Metcalf, P.: They Lie, We Lie
  • Powdermaker, H.: Stranger and Friend: The Way of an Anthropologist
  • Wolcott, H.: The Art of Fieldwork
402 Behandling och analys av materialet

402 Behandling och analys av materialet

Code 758402

Omfattning sp 7

Föregående studier

Kursen Antropologiska fältmetoder.

Examinationsform

Kurs som kompletterar kursen i fältarbete och på vilken man övar sig i observation av sociala situationer, registrering av observationer samt behandling av olika typer av konkret fältmaterial.

Målgrupp

Kursen är avsedd enbart för huvudämnesstuderande.

501 Proseminarium, endast för huvudämnesstuderande

501 Proseminarium, endast för huvudämnesstuderande

Code 758501

Omfattning sp 5

Mål

Övning i vetenskaplig diskussion och framställning.

Examinationsform

Varje studerande insamlar på eget initiativ material i form av litteratur om ett begränsat tema och skriver ett 10-20 sidor långt föredrag som behandlas på seminariet.

Målgrupp

Endast för huvudämnesstuderande.

Kurser

Kandidatavhandling, endast för huvudämnesstuderande

Kandidatavhandling, endast för huvudämnesstuderande

Code 758607

Omfattning sp 6

Mål

Kandidatavhandlingen är en 15-20 sidor lång, om ett begränsat tema skriven avhandling, vars syfte är att uppvisa färdighet att skriftligt behandla antropologiska problem.

Datering

Utarbetandet av kandidatavhandlingen påbörjas i samband med någon forskningsområdeskurs, varefter avhandlingen slutförs som en del av proseminariearbetet.

Värdering

En godkänd avhandling bedöms enligt skala från 1-5 och för bedömningen svarar den lärare som leder proseminariet. Studiepoängen för kursen och proseminariet samt de poäng som givits för godkänd avhandling antecknas skilt för sig i studieregistret.

Magisterstudier

Magisterstudier

Omfattning sp 120

  • Fördjupade studier sammanlagt : 113-120 sp/52-55 sv
  • Valfria studier 0-7 sp

Innehåll

Studierna på magisternivå fokuserar huvudämnet, och i samband med studierna skriver man en 80-100 sidor lång pro gradu –avhandling. Det är skäl att påbörja planeringen av avhandlingen så fort man inleder magisterstudierna. Kravnivån på kurser och tentamina höjs i magisterexamen , och detta har beaktats i form av högre studiepoäng. Forskningsområdeskurserna (punkterna 203 och 205) seminariet i etnografi kommer i fortsättningen att anordnas skilt för sig dem som studerar för kandidat- och dem som studerar för magisterexamen.

Underordnade enheter

203 Forskningsområde III

758203 Forskningsområde III

Code 758203

Omfattning sp 10

Mål

Social organisation och släktskap i antropologisk forskning.

Examinationsform

I regel tenterar man forskningsområdena genom att delta i respektive kurser. I undantagsfall kan avsnitten tenteras i form av litteraturförhör enligt kursfordringarna.

Litteratur

  • Fortes, M.: The Web of Kinship among the Tallensi
  • Fruzzetti, L.: Gift of a Virgin
  • Lévi-Strauss, C.: The Elementary Structures of Kinship
  • Schneider, D.: American Kinship
205 Forskningsområde V

205 Forskningsområde V

Code 758205

Omfattning sp 10

Mål

Antropologisk forskning i ritualer

Examinationsform

I regel tenterar man forskningsområdena genom att delta i respektive kurser. I undantagsfall kan avsnitten tenteras i form av litteraturförhör enligt kursfordringarna.

Litteratur

  • Hubert, H. & Mauss, M.: Sacrifice: Its Forms and Functions
  • Huntington, J. & Metcalf, P.: Celebrations of Death
  • Richards, A.: Chisungu
  • Turner, V.: The Forest of Symbols
302 Seminarium i etnografi II

302 Seminarium i etnografi II

Code 758302

Omfattning sp 10

Mål

Den komparativa metoden som en del av antropologisk forskning. På kursen jämför man till olika tider och platser förlagda fenomen och händelser som i ljuset av teoretiska resonemang gällande kultur och samhälle representerar samma forskningsobjekt.

Det ä skäl att välja seminariet i etnografi så, att dess ämne eller tema inte är detsamma som i seminariet i etnografi i kandidatstudierna I (se punkt 301).

Examinationsform

Seminarium i etnografi eller ersättande litteraturtentamen.

Litteratur

Kirjatentin kuulustelijat on jaettu alueittain.

Kirjallisuuskuulusteluun kuuluu viisi teosta, jotka valitaan antropologian kansliassa olevasta listasta ja sovitaan kuulustelijan kanssa.

302 Seminarium i etnografi II: Stilla havet

302 Seminarium i etnografi II: Stilla havet

Code 758302a
302 Seminarium i etnografi II: Latinamerika

302 Seminarium i etnografi II: Latinamerika

Code 758302b
302 Seminarium i etnografi II: Sydostasien

302 Seminarium i etnografi II: Sydostasien

Code 758302c
302 Ethnographic Seminar II: Afrika

302 Ethnographic Seminar II: Afrika

Code 758302d
302 Seminarium i etnografi II: Europa

302 Seminarium i etnografi II: Europa

Code 758302e
403 Fördjupad metodologi

403 Fördjupad metodologi

Code 758403

Omfattning sp 10

Mål

Den antropologiska forskningens epistemologiska förutsättningar.

Föregående studier

Antropologiska fältmetoder (punkt 401).

Examinationsform

Deltagande i fördjupad metodkurs i antropologi eller ersättande litteraturtentamen.

Litteratur

  • Hanks, W.: Language and Communicative Practices
  • Lévi-Strauss, C.: The Way of the Masks
  • Munn, N.: The Fame of Gawa
  • Urban, G.: Metaphysical Community
404 Specialmetodkurs

404 Specialmetodkurs

Code 758404

Omfattning sp 5

Mål

En metodkurs som stöder pro gradu -arbetet och fokuserar en viss metod för behandling av materialet.

Examinationsform

Kursen kan genomföras genom deltagande i en valbar kurs som ingår i en metodkorg som godkänts för magisterprogrammet i antropologi.

502 Fördjupade teoretiska studier

502 Fördjupade teoretiska studier

Code 758625

Omfattning sp 10

Litteratur

  • Tcherkezoff, S: Dual Classification Reconsidered
  • Barraud, de Coppet, Iteanu & Jamous: Of Relations and the Dead
  • Strathern, M: The Gender of the Gift
503 Sluttentamen

503 Sluttentamen

Code 758503

Omfattning sp 8

Mål

Att göra sig förtrogen med etnografier som är väsentliga för våra dagars socialantropologiska diskussioner.

Examinationsform

Litteraturförhör vid fakultetstentamen. Allra hest bör man delta i tentamen medan man skriver sin pro gradu –avhandling.

Litteratur

  • Sahlins, M: Apologies to Thucydides
  • Kapferer, B: Feast of the Sorcerer
  • Dumont, L: Homo Hierarchicus (2nd edition)
603 Avhandlingsseminarium I

603 Avhandlingsseminarium I

Code 758603

Omfattning sp 5

Mål

På det första avhandlingsseminariet framlägger man forskningsplanen för sitt pro gradu –arbete.

Examinationsform

Deltagande i en termins tid i forskarseminariet för socialantropologi i det avslutande skedet i graduarbetet. Före seminariet inleds skall man tillsammans med någon av lärarna i kultur- och socialantropologi diskutera ämnet för avhandlingen.

604 Avhandlingsseminarium II

604 Avhandlingsseminarium II

Code 758604

Omfattning sp 5

Mål

På det andra avhandlingsseminariet behandlar man en del av pro gradu –avhandlingen, vanligen dess första kapitel. Avhandlingens språkgranskning sker som en del av avhandlingsseminariet enligt de anvisningar fakulteten har utfärdat för ändamålet.

Examinationsform

Deltagande i en termins tid i forskarseminariet för socialantropologi i det avslutande skedet i graduarbetet.

605 Pro Gradu -avhandling

605 Pro gradu -avhandling

Code 758605

Omfattning sp 40

Innehåll

Om ämne för avhandlingen överenskoms skilt för sig med lärarna i social- och kulturantropologi, och ämnet antecknas på en gradublankett som fås på insititutionens kansli. Gradublanketten måste ifyllas på nytt ifall ämnet för avhandlingen undergår en väsentlig förändring. För var och en som påbörjar sin avhandling utses en handledare, som hör till institutionens undervisnings- och forskningspersonal eller docenter. Se de anvisningar som utfärdats av fakulteten angående utarbetande och inlämnande av avhandlingen, och som finns i början av studieguiden.

606 Arbetspraktik (frivillig)

606 Arbetspraktik (frivillig)

Code 758606

Omfattning sp 7

Innehåll

De av social- och kulturantropologin (sociologiska institutionen) finansierade arbetspraktikplatserna får sökas av huvudämnesstuderande i social- och kulturantropologi som har avlagt ämnesstudierna och kandidatexamen. Den finansiering institutionen erhåller avgör hur många som kan få en plats. Arbetspraktiken ingår som frivillig prestation i de fördjupade, dvs. i magisterstudierna. Praktiken tar normalt 3 månader i anspråk och då avslutats skriver den studerande en fritt formulerad arbetspraktikrapport (i regel 2-3 sidor), som skall godkännas av professorn och införas i studieregistret som 7 sp/3 sv med vitsordet godkänt.

Praktikplatser för antropologin har traditionellt varit Kulturernas museum och Helinä Rautavaaras etnografiska museum. Därutöver är det möjligt att inom ramen för stipendiet bevilja finansiering för en arbetsplats som den studerande skaffat på eget initiativ.

Ansökan till antropologins arbetspraktik anordnas i januari 2008 och därom meddelas på antropologins hemsidor, på anslagstavlan och på Manas e-postlista. En kort fritt formulerad ansökan med kontaktuppgifter inlämnas till social- och kulturantropologins kansli före 15.1.2008 klockan 15.45, och till ansökan bifogas studieregisterutdrag. För grund- och ämnesstudier bör slutpåteckning för helheten ha sökts och kandidatexamen avlagts.

Museerna kallar de sökande de valt ut till intervju och fattar slutgiltigt beslut om vilka som antas till praktiken. Beträffande övriga ansökningar görs valet på institutionen utgående från antalet studieveckor i de fördjupade studierna och studieframgången. Meddelande om antagna studerande tillkännages i slutet av januari 2008 på anslagstavlan Unionsgatan 38 E, 3.vån. och på hemsidan http://www.helsinki.fi/antropologia/ajankohtaista.htm

En studerande som på basen av sin ansökan blivit antagen till praktiken får en finansiering för 2 månaders lön (2378€) I normala fall utbetalar arbetsgivaren 1 månads lön för 3 månaders praktik. Den lön som utbetalas till praktikanten uppgår till 930€/mån. så, att den lön med tillhörande kostnader som utbetalas från praktikanslaget uppgår till högst 1189€. Praktikanten kan själv överenskomma om högre lön med arbetsgivaren, men universitetets andel kan inte vara större än den ovan nämnda. De summor som ovan uppgivits är från år 2007 och kan undergå förändringar för nästa års del. Arbetsgivaren utbetalar lönen till praktikanten under den tid arbetet pågår och fakturerar i efterskott av institutionen den andel, som fastställts i praktikavtalet.

Föregående studier

Grund- och ämnesstudiernas helheter och kandidatexamen bör ha avlagts och införts i studieregistret.

Datering

Arbetspraktiken kan tidsmässigt förläggas när som helst under kalenderåret.

Målgrupp

De huvudämnesstuderande i social- och kulturantropologi, som befinner sig magisterstudiernas skede.

Värdering

suor dvs. deltagit

Social- och kulturantropologi som biämne

Social- och kulturantropologi som biämne

Omfattning sp 60

Underordnade enheter

Grundstudier för biämnesstuderande

Grundstudier för biämnesstuderande

Omfattning sp 25

Ämnesstudier för biämnesstuderande

Ämnesstudier för biämnesstuderande

Omfattning sp 35

Påbyggnadstudier

Påbyggnadsstudier

Omfattning sp 60

Underordnade enheter

1. Studier som föregår fältarbete (1 år)

1. Studier som föregår fältarbete (1 år)

1a. Forskningsplan

Code 758700

Omfattning sp 3

Innehåll

1a. Forskningsplan Då påbyggnadsstudier inleds skall den studerande presentera sin forskningsplan för forskarseminariet i antropologi. På seminariet ger lärare och övriga påbyggnadsstuderande respons och förslag gällande planen, utgående från vilka den studerande preciserar sitt forskningsprogram för att under följande termin framlägga samma arbete för godkännande på ett seminarium för preciserad forskningsplan. Påbörjande av fältarbete förutsätter att den här forskningsplanen blivit godkänd. Till första årets studier hör således två terminers aktivt deltagande i ett seminarium. Vartdera seminariet motsvarar 3 studiepoäng studier.

Kurser

1b. Kursbundna studier

Omfattning sp 42

Mål

örutom utarbetande av doktorsavhandling omfattar påbyggnadsstudierna kurser i föreläsnings- och seminarieform och/eller författande av litteraturöversikter och essäer enligt handledning. Syftet med de kursbundna studierna är att utveckla den studerandes forskningsfärdigheter och antropologiska sakkunskap på tre områden. Handledaren för arbetet och den studerande kommer överens om ett preciserat innehåll i studierna, vilket fastställs av kommittén för påbyggnadsstudier. Kursbundna studier, varav 12 sv skall avläggas före fältarbetet, indelas på följande sätt:

  • 1. komparativ etnografi
  • 2. allmän antropologi
  • 3. forskningsteori i anslutning till eget tema

Syftet med den kursbundna undervisningen är att säkerställa, att den antropologiska sakkunskap som förmedlas av påbyggnadsstudierna inte inskränker sig till ett begränsat specialområde. Påbyggnadsstuderande skall tvärtom kunna motivera betydelsen av sitt eget forskningsproblem utgående från etnografisk jämförelse och antropologisk teori.

Komparativ etnografi

Code 758701

Omfattning sp 14

Allmän antropologisk teori

Code 758702

Omfattning sp 14

Forskningsteori i anslutning till eget tema

Code 758703

Omfattning sp 14

2. Fältarbete (c. 1 år)

2. Fältarbete (c. 1 år)

3. Studier efter fältarbetet

3. Studier efter fältarbetet

3a. Forskarseminarium

Code 758704

Omfattning sp 6

Mål

En studerande som återvänder från fältet skall på forskarseminariet framlägga en fältrapport i vilken insamlat forskningsmaterial presenteras. Presentationen av fältrapporten motsvarar 2 studieveckors studier. Härefter förväntas den studerande på seminariet framlägga utkast till enskilda kapitel i sin doktorsavhandling en gång per termin. Då arbetet är i sitt slutskede företes en slutrapport, i vilken man går igenom analyser och slutledningar av olika typer av material och material relaterat till olika fall. I detta skede av forskarseminariet räknas inte studieveckor skilt för sig för deltagande i seminariet, eftersom seminariet anses utgöra en del av handledningen för utarbetandet av doktorsavhandlingen. Den respons man fått på seminariet är det skäl att närmare diskutera med den lärare som utsetts till handledare för arbetet.

Kurser

3b. Arbetspraktik

Code 758705

Omfattning sp 9

3c. Utarbetande av doktorsavhandling under handledning

3c. Utarbetande av doktorsavhandling under handledning

Mål

Som handledare för arbetet verkar en lärare utsedd av kommittén för påbyggnadsstudier i antropologi. Vid behov han till extern handledare vid fakulteten dessutom utses en expert som behandlat temat eller en expert på det etnografiska området, som ger tilläggsanvisningar för analys av materialet och hjälper fakulteten att säkerställa, att avhandlingen då den är färdig motsvarar internationell nivå.

Livsåskådningskunskap

Livsåskådningskunskap

Underordnade enheter

Livsåskådningskunskap: antropologins grunder

Livsåskådningskunskap: introduktion till social- och kulturantropologi

Code 758647

Omfattning sp 5

Mål

Antropologins grundläggande begrepp och ett antropologisk perspektiv på kulturen och samhället.

Examinationsform

Föreläsningsserie eller litteraturtentamen.

Litteratur

Kurssin yhteydessä tentitään kirja:

  • Eriksen, T: Small Places, Large Issues: An Introduction to Social and Cultural Anthropology

Kirjatenttinä voidaan suorittaa:

  • Keesing, R & Strathern, A: Cultural Anthropology; A Contemporary Perspective
Livsåskådningskunskap: centrala inriktningar i antropologin

Livsåskådningskunskap: centrala inriktningar i antropologin

Code 758648

Omfattning sp 7

Ansvarig institution: Sociologiska institutionen/ Social- och kulturantropologi

Mål

1900-talets antropologiska forskningshistoria; samhället och kulturen som allmänt forskningsobjekt för antropologin. Målet för undervisningen är att ge en generell referensram med hjälp av vilken den studerande kan uppfatta forskningsområden och teorier som behandlas i senare studieperioder som en del av antropologin.

Examinationsform

Boktentamen på tentamensdagarna för social- och kulturantropologi.

Litteratur

  • Sahlins, M: Tribesmen
  • Evans-Pritchard, E.E: Witchcraft, Oracles and Magic among the Azande
  • Kluckhohn, C: Navaho Witchcraft
  • Malinowski: Argonauts of the Western Pacific
Livsåskådningskunskap: kurs i forskningsområdet för antropologi – myt och världsbild

Livsåskådningskunskap: kurs i forskningsområdet för antropologi – myt och världsbild

Code 758649

Omfattning sp 7

Examinationsform

Litteraturtentamen på fakultetstentamensdagarna för social- och kulturantropologi.

Litteratur

Tiedekuntatentissä neljä kirjaa seuraavista:

  • Douglas, M: Purity and Danger (suomeksi ”Puhtaus ja vaara”)
  • Sather, C: Seeds of Play, Words of Power
  • Keesing, R: Kwaio Religion
  • Lévi-Strauss, C: Savage Mind
  • Okhnuki-Tierney,E (toim.):Culture through Time
  • Reichel-Dolmatoff, G: Amazonian Cosmos
  • Siikala, J: Akatokamanava
  • Robbins, J: Becoming Sinners
  • Valeri, V: The Forest of Taboos

Kurser

101. Sosiaali- ja kulttuuriantropologian johdantokurssi

Omfattning

sp 5

Lärare

Yliopistonlehtori Katja Uusihakala 1001136

Tid, plats och anmälning

Tid 02.09.2008 - 09.12.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.09.2008

tiistaisin klo 14-16, Unioninkatu 40, sali 1

Kursens innehåll

2.9. Mitä antropologia on? Mitä antropologit tekevät?

9.9. Mitä kulttuuri on? Samanlaisuus / erilaisuus

16.9. Antropologian lyhyt oppihistoria

23.9. Toimeentulon muodot

30.9. Vastavuoroisuus ja vaihto

7.10. Sosiaalinen organisaatio ja valta

14.10. Sukulaisuusjärjestelmät

21.10. Väliviikko, ei opetusta

28.10. Avioliitto ja perhe

4.11. Uskonto ja maailmankuva

11.11. Myytti ja rituaali

18.11. Ei opetusta

25.11. Antropologia ja globaalit prosessit

2.12. Loppukuulustelu

16.12. Uusintakuulustelu (Huom. eri sali kuin kurssilla ja loppukuulustelussa eli sali 12, klo 14-16, Unioninkatu 40)

Arbetsformer och genomförandet

Johdantokurssiin liittyy pakollisena oheislukemistona Thomas Hylland Eriksenin teos "Small Places, Large Issues", jonka avulla opetellaan antropologian keskeinen käsitteistö ja suuntaukset. Kirja on saatavilla myös suomennettuna nimellä "Toista maata? Johdatus antropologiaan". Kirjan kustantaja on Gaudeamus ja julkaisija Suomen Antropologinen Seura.

Pääaineopiskelijat osallistuvat lisäksi johdantoseminaariin, jonka aikana luetaan ohjatusti toinen alan perusoppikirja ja harjoitellaan antropologisen tieteellisen kielen kirjallista käyttöä.

102. Antropologian johdantoseminaari

Omfattning

sp 4

Lärare

Marianna Keisalo-Galván 1004445

Tid, plats och anmälning

Tid 03.09.2008 - 10.12.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.09.2008

ke 3.9.-10.12.2008, klo 12-14, Unioninkatu 38, sali D113

Målgrupp

Uudet pääaineopiskelijat

Kursens innehåll

Johdantoseminaarissa tutustutaan antropologian peruskysymyksiin ja -käsitteisiin. Kurssin aikana jokainen osallistuja pitää yhden referaatinomaisen esitelmän. Lisäksi tehdään yksin ja ryhmätöinä lyhyitä kirjallisia ja suullisia tehtäviä. Kurssimateriaalina käytetään johdantokirjoja, sekä ajankohtaisia ja klassisia antropologisia artikkeleita.

Antropologian johdantokirjat:

Eriksen, T. H.: Small Places. Large Issues: An Introduction to Social and Cultural Anthropology.

tai suomeksi "Toista maata? Johdatus antropologiaan."

*Keesing, R.

103. Antropologian oppihistoria

Omfattning

sp 8

Lärare

Professori Jukka Siikala 298194

Tid, plats och anmälning

Tid 13.01.2009 - 24.02.2009
Anmälningstid i webOodi 15.12.2008 - 31.01.2009

ti 14-16 Unioninkatu 40, ls 4 (13.1. - 24.2.2009) ja

to 14-16 Unioninkatu 40, ls 4 (15.1. - 26.2.2009)

Kursens innehåll

Oppihistoriakurssilla tarkastellaan antropologiaa osana modernien yhteiskuntatieteiden kehitystä ja erityisesti sitä prosessia, jonka ansiosta antropologia eriytyi omaksi tieteenalakseen 1800-luvun lopulla. Kurssin tavoitteena on oppia tunnistamaan miten eri aikakausiin kuuluvat kirjoitustyylit, argumentit ja tutkimukselliset näkökulmat eroavat toisistaan, ja millä tavoin eri käsitykset yhteiskunnan ja sitä koskevan tiedon luonteesta ovat vaikuttaneet antropologiaan. Kurssin aineisto sisältää yhteiskuntafilosofian klassikkoja 1600-1700 -luvuilta sekä katkelmia yhteiskuntatieteiden ja antropologian klassisista teoksista 1800-luvulta ja 1900-luvun vaihteesta.

Kurssi järjestetään periodisesti tammi-huhtikuussa 2009 tiistaista 13.1. lähtien ja se nivoutuu yhteen professori Karen Armstrongin pitämän Keskeiset suuntaukset/Central Themes in Anthropology -kurssin kanssa (oj 758104). Kaikki luennot pidetään klo 14-16, tiistaisin ja torstaisin Unioninkatu 40:n salissa 4. Opetus on tiivistä ja siihen osallistumiseen sekä kirjoitustehtävien tekemiseen on syytä varata riittävästi aikaa. Kurssin suorittaminen edellyttää aktiivista osallistumista opetukseen ja pienryhmätyöskentelyyn sekä kahden lyhyen (2- 3 s.) ja yhden pidemmän (n. 5 s.) esseetehtävän sekä analyysitehtävän (n. 6 s.) kirjoittamista. Pidempi esseetehtävä palautetaan opetuksen päätyttyä.

104. Central Themes of Anthropological Research

Omfattning

sp 8

Lärare

Professori Karen Armstrong 296621

Tid, plats och anmälning

Tid 10.03.2009 - 23.04.2009
Anmälningstid i webOodi 15.12.2008 - 31.03.2009

Tuesdays 14-16 Unioninkatu 40, room 4 (10.3.- 28.4.2009) ja

Thursdays 14-16 Unioninkatu 40, room 4 (12.3.- 23.4.2009)

201. Antropologian tutkimusala I: Talous ja vaihto - Rahan antropologiaa

Omfattning

sp 7

Lärare

Yliopistonlehtori Timo Kallinen 1002887

Tid, plats och anmälning

Tid 04.09.2008 - 11.12.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.09.2008

torstaisin klo 14-16, Unioninkatu 38, sali D113.

Föregående studier

Osallistuminen edellyttää että antropologian perusopinnot on suoritettu.

Kursens innehåll

Kurssin tavoitteena on tarkastella rahaa sekä siihen liittyviä sosiaalisia ja kulttuurillisia ilmiöitä antropologisesta näkökulmasta. Usein väitetään, että traditionaalisten yhteiskuntien taloudellista muutosta käsittelevät antropologiset tutkimukset toistavat kertomusta suuresta muutoksesta, jossa rahan tulo vaihdon välineeksi tekee vaihdon persoonattomaksi ja yhteismitallistaa kaikki vaihdettavat esineet ja asiat. Näin ollen raha merkitsisi tradition loppua. Vaikka kertomuksella onkin oma tärkeä opetuksensa, on rahan asemaa sekä heimoyhteiskunnissa että modernissa länsimaisessa yhteiskunnassa syytä lähestyä myös toisenlaisista näkökulmista.

Luentojen ja oheislukemistojen avulla kurssilla perehdytään muun muassa seuraavanlaisiin kysymyksiin: Ovatko perinteisissä vaihdantajärjestelmissä käytetyt arvoesineet verrattavissa rahaan? Miten ei-länsimaiset yhteiskunnat ovat liittäneet länsimaisen rahan osaksi omia sosiaalisia käytäntöjään ja minkälaisin seurauksin? Minkälainen osuus rahalla on ollut modernin maailmankuvan muodostamisessa? Miten viimeaikaiset muutokset globaalissa rahataloudessa ovat vaikuttaneet kulttuureihin eri puolilla maailmaa? Mitä raha symboloi? Miten sosiaalisuutta tuotetaan rahan avulla?

Arbetsformer och genomförandet

Kurssin aikana luetaan sekä teoreettisia että etnografisia artikkeleita. Kurssin suorittaminen edellyttää oheislukemistojen hallintaa, aktiivista osallistumista luennoilla käytäviin keskusteluihin sekä kahden esseen kirjoittamista.

202. Antropologian tutkimusala II: Politiikka ja yhteiskunta

Omfattning

sp 7

Lärare

Yliopistonlehtori Timo Kallinen 1002887

Tid, plats och anmälning

Tid 15.01.2009 - 30.04.2009
Anmälningstid i webOodi 15.12.2008 - 15.02.2009

torstaisin klo 12-14, Unioninkatu 38, sali D113.

Kursens innehåll

Kurssin sisällön kuvaus on tulossa elokuussa.

401. Antropologiset kenttämenetelmät

Omfattning

sp 7

Lärare

Yliopistonlehtori Katja Uusihakala 1001136

Tid, plats och anmälning

Tid 13.01.2009 - 28.04.2009
Anmälningstid i webOodi 15.12.2008 - 28.02.2009

Tiistaisin 10-12, Unioninkatu 38, sali D113.

402. Aineiston käsittely ja analyysi

Omfattning

sp 7

Lärare

Yliopistonlehtori Toomas Gross 1002953

Tid, plats och anmälning

Tid 11.09.2008 - 11.12.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.09.2008

torstaisin klo 12-14, Unioninkatu 38, sali D113.

Målgrupp

Kenttätyökurssia täydentävä kurssi, jolla tutustutaan tiettyihin aineistotyyppeihin ja tutkimusmenetelmiin, harjoitellaan eri tyyppisten kenttäaineistojen käsittelyä ja tehdään niihin liittyviä harjoitustehtäviä.

HUOM. Kurssi on tarkoitettu vain pääaineopiskelijoille. Kurssilla luennot englanniksi, seminaarit ja keskustelut suomeksi.

Mål

Kurssin tarkoituksena on harjoitella konkreettisten aineistotyyppien käsittelyä ja niihin soveltuvien analyysimenetelmien käyttöä antropologisessa tutkimuksessa.

501. Proseminaari

Omfattning

sp 5

Lärare

Yliopistonlehtori Katja Uusihakala 1001136

Tid, plats och anmälning

Tid 04.09.2008 - 11.12.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.09.2008

torstaisin klo 10-12, Unioninkatu 38, sali D112.

Föregående studier

Kurssi on tarkoitettu pääaineopiskelijoille, jotka ovat suorittaneet perusopinnot ja suurimman osan aineopinnoista.

Målgrupp

Antropologian pääaineopiskelijat

Mål

Kurssilla harjoitellaan tieteellistä keskustelua ja kirjoittamista.

Arbetsformer och genomförandet

Kukin osallistuja kirjoittaa 10-20 sivun esitelmän seminaarissa käsiteltäväksi ja opponoi ainakin yhtä esitelmää sekä osallistuu muutenkin aktiivisesti seminaarikeskusteluihin. Esitelmien aiheesta sovitaan heti seminaarin alussa, joten aihe on syytä olla mietittynä ennen kurssin aloittamista.

Proseminaarityö voidaan hyväksyä kandidaatintutkielmana.

Proseminaari suoritetaan yhden lukukauden aikana. Kevätlukukaudella 2009 järjestetään uusi kurssi. Opetus suomeksi.

603. Tutkielmaseminaari I syksy 08

Omfattning

sp 5

Lärare

Professori Jukka Siikala 298194

Tid, plats och anmälning

Tid 04.09.2008 - 11.12.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.09.2008

torstaisin klo 10-12, Unioninkatu 38, sali D113

Ersättningar

Syksyllä ja keväällä voi entiseen tapaan suorittaa molemmat tutkielmaseminaarit I ja II. Ilmoittaudu oikeaan seminaariin WebOodissa.

Kursens innehåll

Tutkielmaseminaarin tarkoituksena on suunnitella ja aloittaa työskentely oman pro gradu -tutkielman parissa (I seminaari) sekä esitellä muille opiskelijoille tekeillä olevan tutkielman aineistoa, menetelmiä ja johtopäätöksiä (II seminaari keväällä). Seminaarin suorittaminen edellyttää aktiivista osallistumista, oman esitelmän kirjoittamista ja suullista esittelyä sekä opponointia. Lisäksi kukin seminaarin osallistuja toimii vuorollaan pöytäkirjan pitäjänä, jotta seminaarissa saatu palaute voidaan antaa tiedoksi tutkielman ohjaajalle.

Websidor http://kampela.it.helsinki.fi/apumatti/lcms.php?am=16289-16289-1&page=16290

604. Tutkielmaseminaari II syksy 08

Omfattning

sp 5

Lärare

Professori Jukka Siikala 298194

Tid, plats och anmälning

Tid 04.09.2008 - 11.12.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.09.2008

Torstaisin klo 10-12, Unioninkatu 38, sali D113

Ersättningar

Syksyllä ja keväällä voi entiseen tapaan suorittaa molemmat tutkielmaseminaarit I ja II. Ilmoittaudu oikeaan seminaariin WebOodissa.

Kursens innehåll

Tutkielmaseminaarin tarkoituksena on suunnitella ja aloittaa työskentely oman pro gradu -tutkielman parissa (I seminaari) sekä esitellä muille opiskelijoille tekeillä olevan tutkielman aineistoa, menetelmiä ja johtopäätöksiä (II seminaari keväällä). Seminaarin suorittaminen edellyttää aktiivista osallistumista, oman esitelmän kirjoittamista ja suullista esittelyä sekä opponointia. Lisäksi kukin seminaarin osallistuja toimii vuorollaan pöytäkirjan pitäjänä, jotta seminaarissa saatu palaute voidaan antaa tiedoksi tutkielman ohjaajalle.

Websidor http://kampela.it.helsinki.fi/apumatti/lcms.php?am=16289-16289-1&page=16290

Afrikka

Omfattning

sp 7/10

Lärare

Yliopistonlehtori Timo Kallinen 1002887

Tid, plats och anmälning

Tid 02.09.2008 - 09.12.2008
Anmälningstid i webOodi 15.8.2008 - 30.11.2008

tiistaisin klo 12-14, Unioninkatu 38, sali D113.

Kursens innehåll

Seminaarin teemana on Afrikkaan sijoittuvien etnografioiden uudelleentarkastelu.

Seminaarissa pohditaan, kuinka antropologian klassikoiden etnografista aineistoa on jälkeenpäin käytetty uudelleen ja kuinka nykytutkijat ovat palanneet samoille kentille, joissa tieteenalan uranuurtajat tekivät omat tutkimuksensa. Vertailemalla uutta ja vanhaa seminaarissa perehdytään yhteiskuntien muutokseen eri puolilla maanosaa mutta yhtälailla myös Afrikkaa koskevan antropologian oppihistoriaan. Samalla tarjoutuu myös mahdollisuus arvioida afrikanistien tekemien tutkimusten merkitystä antropologialle yleensä.

Arbetsformer och genomförandet

Seminaarin hyväksytty suorittaminen edellyttää etnografisten tekstien lukemista jokaiseksi kokoontumiskerraksi sekä aktiivista osallistumista seminaarissa käytäviin keskusteluihin. Kurssin aikana tehdään yksi lyhyt suullinen alustus ja kirjoitetaan esseetehtäviä.

Anmäl via WebOodi

Art and Material Culture

Omfattning

sp 7

Lärare

Tuntiopettaja Harri Siikala 1005744

Tid, plats och anmälning

Tid 11.03.2009 - 08.05.2009
Anmälningstid i webOodi 15.12.2008 - 15.04.2009

11.03.2009 - 28.04.2009, keskiviikkoisin klo 16-18, Unioninkatu 38, sali D112

13.03.2009 - 08.05.2009, perjantaisin klo 12-14, Unioninkatu 38, sali A205

Ersättningar

758204 Tutkimusala IV

Anmäl via WebOodi

Core Topics in Anthropology of Religion

Omfattning

sp 10

Lärare

Lecturer Toomas Gross 1002953

Tid, plats och anmälning

Tid 03.09.2008 - 10.12.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.09.2008

Wednesdays 12-14, Unioninkatu 38, room D112

Föregående studier

This course is in English and it is primarily meant for students who have completed their basic studies (perusopinnot) in anthropology but have not yet taken any further courses on religion as a topic of anthropological study. Even though it is an MA level course, it is also open for students at the BA level.

If you have taken Core Topics in Anthropology of Religion already, it is recommended that you take Tutkimusala V as a faculty book exam.

Ersättningar

758205 Tutkimusala V

758204 Tutkimusala IV

Kursens innehåll

This course is a general introduction to anthropology of religion. It gives an overview of major theoretical debates as well as some of the core topics in the anthropological study of religion. The topics discussed include evolution of religious beliefs, magic and witchcraft, modes of thought, rituals, myths, systems of classification, religious specialists and religious movements.

Anmäl via WebOodi

Introduction to Social and Cultural Anthropology

Omfattning

sp 5

Lärare

Marie-Louise Karttunen 1001374

Tid, plats och anmälning

Tid 12.01.2009 - 27.04.2009
Anmälningstid i webOodi 15.12.2008 - 31.01.2009

Mondays at 12-14 pm, Unioninkatu 40, room 4

Kandidaatintutkielman tarkastukseen jättäminen webOodissa

Anmälningstid i webOodi 01.08.2008 - 31.7.2009

Arbetsformer och genomförandet

Kandidaatintutkielman tarkastukseen jättäminen WebOodissa

Valmis tutkielma jätetään pääsääntöisesti seminaarin pitäjälle viimeistään seminaarin päättymistä seuraavan opetusperiodin kuluessa. Perustellusta syystä tutkielman voi jättää vastuuopettajan kanssa sovittavan määräajan kuluessa. Samalla kun opiskelija jättää tutkielmansa arvosteltavaksi, hänen on tehtävä ilmoittautuminen WebOodiin. WebOodi ei hyväksy ilmoittautumista, jos äidinkielen lehtori ei ole katsonut opiskelijan kielen hallintaa riittäväksi eikä suoritusta ole rekisteröity.

Kandidaatintutkielma osana kandidaatin tutkintoa:

http://www.helsinki.fi/valtiotieteellinen/opiskelu/opiskelijalle/kandi.htm

Kinship Theory in Honor of Lévi-Strauss

Omfattning

sp 10

Lärare

Professor Karen Armstrong 296621

Tid, plats och anmälning

Tid 02.09.2008 - 17.10.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.09.2008

Twice a week 1st period only. Tuesdays at 10-12, Unioninkatu 40, room 8, begins 2.9. and

Fridays at 10-12, Unioninkatu 38, room D113, begins 5.9.

(in English)

Kursens innehåll

November 28, 2008 will be the 100th birthday of Claude Lévi-Strauss. It seems appropriate at this point, therefore, to review his contribution to kinship theory and the way in which his ideas have influenced anthropological theory. We will read and discuss works by Lévi-Strauss in order to put them into the context of their time. Additionally, we will read more recent works by others – about alliance, house society and gender relations, to name a few topics – which emerge from, and extend, the ideas of Lévi-Strauss.

Arbetsformer och genomförandet

This is a seven week, syventävät level course; students will be expected to read and discuss the readings and to write a short essay-type paper (in Finnish or English) on one of the topics discussed in the course.

Anmäl via WebOodi

Kulttuuri, kommunikaatio ja teknologia

Omfattning

sp 7

Lärare

VTT Sirpa Tenhunen 295078

Tid, plats och anmälning

Tid 02.09.2008 - 16.10.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.09.2008

2.9.2008-14.10.2008 tiistaisin klo 16-18 ja

4.9.2008-16.10.2008 torstaisin klo 16-18

Unioninkatu 38, sali D113.

http://www.valt.helsinki.fi/blogs/tenhunen/post6.htm

Ersättningar

Kurssilla voi korvata tutkintovaatimuksista kandidaatinopintojen kohdan 758301 Etnografiaseminaari I (7op) tai lisätehtävin maisteriopintojen kohdan 758302 Etnografiaseminaari II (10 op).

Tutkimusaloista korvattavaksi hyväksytään 758204 Tutkimusala IV (7op).

Kursens innehåll

Kurssi tarkastelee informaatio- ja kommunikaatioteknologian käyttöönottoa alueilla, missä erityisesti matkapuhelimet edustavat ensimmäistä kattavaa sähköistä kommunikaatioteknologiaa. Päämääränä on ymmärtää informaatioteknologian, kulttuurin ja sosiaalisen muutoksen välistä suhdetta: miten kulttuuri vaikuttaa informaatioteknologian leviämiseen ja miten toisaalta informaatioteknologia voi muuttaa tai vahvistaa olemassa olevaa yhteiskuntaa ja kulttuuria.

Tarkastelemme aihetta eri tutkimustraditioiden näkökulmista ja tavoitteena on analysoida miten olemassaolevat teoriat auttavat ymmärtämään informaatioteknologian käyttöönottoa ja toisaalta miten näitä teorioita voisi kehittää uusien empiiristen ilmiöiden ja aineistojen pohjalta. Kurssi liittyy akatemiatutkija Sirpa Tenhusen meneillään olevaan tutkimusprojektiin, jonka kuluessa hän on kerännyt aineistoa informaatioteknologian ja erityisesti matkapuhelinten käytöstä maaseudulta ja urbaanista Intiasta.

Websidor http://www.valt.helsinki.fi/blogs/tenhunen/post6.htm

Syventävät teoriaopinnot

Omfattning

sp 10

Lärare

Professori Jukka Siikala 298194

Tid, plats och anmälning

Tid 4.11.2008 - 12.12.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.11.2008

Kurssi pidetään 2. periodilla kahtena kertana viikossa:

4.11.-9.12.2008 tiistaisin klo 10-12, Unioninkatu 40, sali 8 ja

7.11.-12.12.2008 perjantaisin klo 10-12, Unioninkatu 38, sali D113

Kursens innehåll

Kurssilla perehdytään antropologisen nykykeskustelun keskeisiin ongelmiin. Erityistä huomiota kiinnitetään poststrukturalisen kritiikin esiin nostamiin kysymyksiin toimijuudesta ja antropologisen kulttuurikäsitteen kritiikkiin.

Arbetsformer och genomförandet

Kurssi muodostuu luennoista ja teoreettispainotteisen oheislukemiston pohjalta käytävistä keskusteluista. Kurssi suoritetaan osallistumalla aktiivisesti keskusteluihin ja kirjoittamalla loppuessee.

Tutkijaseminaari

Omfattning

sp 6

Lärare

Professori Karen Armstrong 296621

Tid, plats och anmälning

Tid 16.01.2008 - 30.04.2008

keskiviikkoisin klo 14-16, Unioninkatu 38, sali D112

Järjestäytymiskokous 16.1.2008.

Ei ennakkoilmoittautumista.

Tutkimussuunnitelma

Omfattning

sp 3

Lärare

Professori Karen Armstrong 296621

Tid, plats och anmälning

Tid 03.09.2008 - 10.12.2008

keskiviikkoisin klo 14-16, Unioninkatu 38, sali D112

Wednesdays at 2-4pm, Unioninkatu 38, room D112

Järjestäytymiskokous/organizing meeting 3.9.2008.

Ei ennakkoilmoittautumista.

No registration required.

Visuaalinen antropologia: tiedettä kamera apuvälineenä

Omfattning

sp 7

Lärare

Tuntiopettaja Mirja Metsola 8006456

Tid, plats och anmälning

Tid 01.09.2008 - 08.12.2008
Anmälningstid i webOodi 15.08.2008 - 30.09.2008

Maanantaisin klo 14-16, Unioninkatu 38, sali D112.

Kurssilla opiskellaan antropologisen elokuvan historiaa ja visuaalista lukutaitoa. Luentoja, filminäytteitä ja -analyyseja, keskustelua.

Kurssilla käsiteltäviä teemoja:

Varhaiset visualisoinnit: piirros, valokuva, ihmisnäyttelyt, elokuva. Visuaalisen antropologian historia.

Suomalainen etnografinen filmi kautta aikojen. Tieteellinen/tarinallinen hahmottaminen. Kenttätyömateriaali, erilaisia käyttötapoja.

Suuntaukset ja trendit. Tutkijoita, elokuvantekijöitä ja tyylejä: esittävä, osallistuva, poeettinen, refleksiivinen, performatiivinen antropologinen elokuva.

Alkuperäiskansat kamera kädessä. Urbaani antropologia elokuvassa. Dokumentti, tiede-elokuva, TV-antropologia. Dokumentoijan, tutkijan, elokuvantekijän etiikka ja vastuukysymykset. Visuaalisen antropologian laitokset ja festivaalit.

http://metsolamedia.websites.fi/

Ersättningar

758401 Antropologiset kenttämenetelmät

Kursens innehåll

KURSSIAIKATAULU

1.9. Visuaalisen antropologian esittely Kamera tutkimusvälineenä ja kenttätyössä: Kirjallinen/visuaalinen dokumentointi: vahvuudet ja uhat

8.9. 1890-1920-luku

15.9. Uudet tuulet 1930-40-luvuilla

Tutkimussuunnat: funktionalismi

Margaret Mead ja Gregory Bateson Balilla

Marcel Griaule Malissa

Iso-Britannia: Dokumenttielokuvan synty, Grierson

Pohjoismaat :Nordisk Filmkompaniet ja Kansatieteellinen filmi

22.9. Sodanjälkeinen antropologinen elokuva

Tutkimussuunnat: Strukturalismi, marxismi

Äänielokuva, ”indigenous voice”

Didaktinen elokuva

Ensimmäiset VA laitokset: Göttingen, Harvard, CNRS

29.9. Suuret persoonat 1: Timothy Asch

6.10 Suuret persoonat 2: John Marshall

Moraalikysymykset: miten pitkälle antropologi voi mennä

13.10 Suuret persoonat 3: Jean Rouch

Cine-trance ja kontekstualisointi

20.10 Suuret persoonat 4: David MacDougall

Antropologi tekee tiedettä ja taidetta

Kirjallinen työ ja elokuva

27.10 Indigenous media

Sol Worth ja navajot

Etnografiset elokuvakeskukset: latinalainen Amerikka, Kiina

10.11 Dokumentti ja tutkimuselokuva – rajankäyntiä

Havannoiva ja refleksiivinen elokuva

17.11 Suomalainen antropologinen elokuva

24.11 Antropologinen elokuva muokkaa mielipiteitä

Mark Soosaar

Jean-Marie Teno ja poliittinen elokuva

Yhteisöjen oikeudet: Cracks in the Mask

1.12 Urbaani antropologia, etnofiktio ja surrealismi

Oi Olom-Olom ja Venäjän alkuperäiskansojen mielikuvamateriaalit

Brasilian transseksuaalit ja Ilkka Ruohosen Kalakukkomuseo

8.12 Visuaalisen antropologian laitokset: Manchester , Tromssa jne.

Antropologiset filmifestivaalit

Päätöskeskustelua ja arviointia

Väestöantropologian kurssi

Omfattning

sp 10

Lärare

PhD Minna Säävälä 8031089

Tid, plats och anmälning

Tid 13.01.2009 - 28.04.2009
Anmälningstid i webOodi 15.12.2008 - 28.02.2009

tiistaisin klo 16-18, Unioninkatu 38, D112

Ersättningar

758204 Tutkimusala IV

Kursens innehåll

Kurssin sisältö ilmoitetaan syksyn aikana.

Anmäl via WebOodi